| Udostępnij

Widerszpil rezygnuje z kierowania Optimusem

Andrzej Widerszpil złożył w czwartek 27 listopada br. rezygnację z pełnionej funkcji Prezesa Zarządu Optimus S.A., a Rada Nadzorcza Spółki tego samego dnia przyjęła ją. Szef Optimusa ustępuje w kilka dni po pozytywnym dla spółki wyjaśnieniu kontrowersyjnej i głośnej sprawy podatku VAT za dostawy sprzętu komputerowego dla Ministerstwa Edukacji w latach 1998-1999. Po ogłoszeniu wyroku NSA kurs akcji Optimusa podskoczył na giełdzie o niemal 22 proc.

Jak czytamy w komunikacie Andrzej Widerszpil przeprowadził Optimusa przez trudny okres restrukturyzacji i tym samym zakończył swoją główną misję, realizowaną na stanowisku Prezesa Zarządu. Istotny wpływ na podjętą przez Widerszpila decyzję rezygnacji, miały także kwestie osobiste i konieczność poświęcenia większej ilości czasu sprawom rodzinnym.

“Mam ogromną satysfakcję, że udało się doprowadzić do znaczącej poprawy stanu finansowego i sprzedażowego Spółki oraz zakończenia z sukcesem spraw podatkowych. Optimus jest dzisiaj w znacznie lepszej sytuacji niż wówczas kiedy obejmowałem stanowisko prezesa. Jest to obecnie bezpieczna firma o niezagrożonej przyszłości, która ma olbrzymie seanse rozwoju. Liczę na to, że mój następca na stanowisku prezesa potrafi to wykorzystać” powiedział Andrzej Widerszpil składając swoją rezygnację.

“Wielokrotnie powtarzałem, że zasady prowadzonego przez nas biznesu, polegającego na produkcji i sprzedaży sprzętu komputerowego, są stosunkowo proste” mówił w lipcu br. prezes zarządu Optimusa Andrzej Widerszpil. “Do produkcji potrzebujemy podzespołów, za które musimy na korzystnych warunkach zapłacić dostawcom. Do tego niezbędny jest odpowiedni poziom kapitału obrotowego.”

Optimusowi przez dłuższy czas ciążyło kilka “garbów” skutkiem których pozyskanie odpowiednich środków było bardzo trudne. Kredytodawcy, inwestorzy i partnerzy handlowi nie mogli zaproponować korzystnych warunków firmie, której rezerwy na potencjalne straty i należności sięgały w zeszłym roku 70 mln zł. Najważniejszym obciążeniem była sprawa podatku VAT za dostawy sprzętu komputerowego dla Ministerstwa Edukacji.

W poniedziałek 24 listopada br. Naczelny Sąd Administracyjny obradujący w rozszerzonym, siedmioosobowym składzie orzekł, że Optimus nie wyłudzał VAT od skarbu państwa eksportując komputery na Słowację i sprowadzając je z powrotem do Polski. NSA oczyściło tym samym Optimusa, który zgodnie z orzeczeniem powinien dostać zwrot 16,7 mln złotych plus odsetki. Po ogłoszeniu wyroku kurs akcji Optimusa podskoczył na giełdzie o niemal 22 proc. Tymczasem przeciwko Romanowi Klusce, założycielowi firmy, toczy się cały czas śledztwo w prokuraturze w sprawie karnej związanej z uchylonymi orzeczeniami fiskusa o wyłudzaniu VAT przez Optimusa. Prokuratura Apelacyjna umorzy za to postępowanie w zakresie zarzutów karno-skarbowych – poinformował w sobotę rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Wojciech Miłoszewski.

Tak, czy inaczej podatkowe trudności kosztowały Optimusa uszczerbek na wiarygodności, jako partnera i kredytobiorcę. Firma utraciła 80% ze swoich kredytów kupieckich u dostawców, żądano od niej przedpłat na dostawy, nie mogła wynegocjować długookresowych linii kredytowych, nie mogła w ogóle stanąć do kilku interesujących przetargów. “Restrukturyzacja finansów Optimusa zakładała przede wszystkim uzyskanie środków obrotowych, podniesienie kapitałów – które na poziomie skonsolidowanym spadły poniżej zera – i rozwiązania sprawy podatku VAT” mówił w połowie roku 2003 dyr. ds. inwestycyjnych Optimusa Zbigniew Mazur.

Zgodnie z deklaracjami spółka koncentruje się na sprzedaży w segmentach od SME (85% sprzedaży w 2002 r.!) w górę, mniejszych szans upatruje w segmencie detalicznym i najmniejszych firm. Nie zapomina o dużych przetargach instytucji państwowych. Pragnie inwestować wraz z największymi producentami w rozwój technologii serwerowych i zająć silną pozycję na rynku najbardziej wymagających klientów, generującym najwyższe marże.

W połowie 2002 r. Andrzej Widerszpil zapowiadał doprowadzenie w ciągu trzech lat do zwiększenia wartości Spółki – do 25 zł za akcję. W ciągu ostatniego roku kurs akcji spółki nie przekroczył jednak 11 zł za akcję, a obecnie kształtuje się na poziomie 6-8 zł. Okazało się, że w obecnych warunkach rynkowych restrukturyzacja sama w sobie nie jest w stanie przywrócić dawnej świetności firmy.

Andrzej Widerszpil według stanu z 18 września 2003 r. posiada 5,01% kapitału akcyjnego Optimus S.A. Został szefem Optimusa 29 maja 2002 r. Wraz z nim z Compaq Computer sp. z o.o., którą przedtem kierował, przeszła do nowosądeckiej spółki Barbara Staszczyk, która objęła stanowisko członka zarządu ds. Finansowych. Od sierpnia 2002 r. działem Marketingu i Komunikacji w Optimus S.A kierowała Małgorzata Walczak, wcześniej Dyrektor Marketingu Compaq Computer. Małgorzata Walczak od października 2002 r. sprawuje stanowisko Dyrektora Zarządzającego Optimusa, a 29 września br. została powołana na Członka Zarządu Spółki.

Rada Nadzorcza i Zarząd Optimus S.A. doceniając wkład Andrzeja Widerszpila w rozwój Spółki i efektywną realizację programu naprawczego, przyjmując jego rezygnację złożyła mu jednocześnie serdeczne podziękowania.

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...