| Udostępnij

Harmonia rozwoju infrastruktury IT

Jak utrzymać porządek jeśli posiada się kilka do kilkunastu głównych systemów informatycznych oraz dużo więcej systemów wspomagających? Poza tym zgodnie z twierdzeniem Moore’a za 18-24 miesięcy wszystkie te systemy mogą być już mało przydatne. Jak sobie poradzić z tego rodzaju kłopotami? Pisze na ten temat Sebastian Konkol, Dyrektor Konsultacji Infovide, w kolejnym odcinku swojego cyklu.

Brzmi znajomo?

Typowe przedsiębiorstwo telekomunikacyjne – o ile można mówić o “typowej” firmie w tej branży – posiada kilka do kilkunastu głównych systemów informatycznych oraz kilkaset systemów wspomagających. W tak skomplikowanym środowisku informacyjnym bardzo trudno jest utrzymać porządek i jakość dokumentacji opisujących poszczególne systemy – nie wspominając już o zapewnieniu ekonomicznej efektywności, finansowym uzasadnieniu istnienia tych systemów, czy globalnej optymalizacji wykorzystania informatyki w przedsiębiorstwie.

W czasie, kiedy powstają kolejne systemy wspomagające, zmienia się otoczenie biznesowe przedsiębiorstwa, wymuszające zmiany wewnątrz firmy. Nowe zasady działania wymagają nowych systemów wspierających te zasady. Nakładając na to ograniczenia czasowe oraz stan zastanego środowiska informatycznego (w którym trudno utrzymać nawet porządek dokumentacji) wdrożenie nowego systemu przeprowadzane jest w sposób najprostszy – najlepiej z zupełnym pominięciem istniejącej już infrastruktury, a przynajmniej przy kontrolowanym ignorowaniu jej (a później, “na spokojnie” się poprawi).

Brzmi znajomo? Taki tryb działalności odpowiada wizji konstrukcji prowizorycznej, ale takie są paradoksalnie najtrwalsze. Dodatkowo, stworzenie systemu w oderwaniu od środowiska informatycznego przedsiębiorstwa sprawia, że nowo powstały system nie wzbogaca tego środowiska – w najlepszym przypadku nie powoduje jego zubożenia.

Czym jest architektura IT

Konieczność wprowadzenia właściwej kontroli ujawnia się z całą mocą w firmach z tych sektorów gospodarki, gdzie podstawowa działalność silnie opiera się na wykorzystaniu zdobyczy technologii informacyjnej, na przykład we wspomnianych już przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych.

Wielokrotne tworzenie podobnych funkcji systemów oraz istnienie “spaghetti integracyjnego” są normą w tak skomplikowanych środowiskach informatycznych. Nie stanowi to jednak przejawu złej woli lub braku dbałości o interes przedsiębiorstwa. Taka sytuacja oznacza, że przedsiębiorstwo natrafiło na ograniczenie, które – przy utrzymaniu “systemowej” perspektywy opisu środowiska informatycznego firmy – nie pozwala na lepsze gospodarowanie posiadanymi zasobami technologii informacyjnej.

Teoria ograniczeń uczy, że jeśli nie można ogarnąć problemu z danej perspektywy, to należy wznieść się o jeden poziom abstrakcji wyżej – dokonać syntezy problemu. W przypadku skomplikowanego środowiska systemów informacyjnych, wyższym poziomem abstrakcji jest architektura.

Termin ten przez wiele lat był wykorzystywany dla określenia różnych form opisu ogólnych przesłanek dla twórców systemów informatycznych i stanowi metaforę z obszaru budownictwa – relacji między twórcą koncepcji budynku a inżynierami budowlanymi projektującymi i realizującymi budowlę.

Od połowy lat 90., termin “architektura” był wykorzystywany przez wyższe kierownictwa firm, szczególnie w odniesieniu do planowania i strategii – dla przykładu “architektura procesów biznesowych” oznaczała ogólny opis zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa. Obecnie daje się zauważyć wykorzystanie tego pojęcia przez managerów biznesowych i odpowiedzialnych za systemy informacyjne. Kontekstem wykorzystania jest “architektura korporacyjna” (ang. Enterprise Architecture), która odnosi się do kompleksu kluczowych czynników i zależności między nimi, które tworzą w efekcie organizację.

Spojrzenie na środowisko informacyjne przedsiębiorstwa przez pryzmat architektury ma szereg zalet. Przede wszystkim, pozwala na zmniejszenie wagi pojęcia systemu jako zamkniętej całości. Każdy z systemów informatycznych tworzących architekturę jest postrzegany nie jako model referencyjny, przez pryzmat granic systemu, ale jako zbiór funkcji (usług) wzbogacających środowisko informacyjne. Architektura kształtuje portfel usług środowiska informacyjnego i lokuje poszczególne usługi w poszczególnych systemach.

Zmniejszenie – na tym poziomie postrzegania – szczegółowości opisu środowiska informacyjnego firmy umożliwia efektywne zarządzanie elementami tworzącymi opis, usługami informatycznymi. Nie upraszcza to automatycznie samego środowiska, ale pozwala na zidentyfikowanie i wykorzystywanie istniejących już usług zamiast ponownego ich budowania w innym miejscu oraz łączenie tych usług nowymi procesami biznesowymi.

Dodatkową zaletą takiego podejścia jest długość okresu, w jakim zebrane informacje nie ulegną procesom moralnego starzenia. Zgodnie z twierdzeniem Moore’a o podwojeniu mocy obliczeniowej systemów komputerowych po każdym okresie 18-24 miesięcy obrazującym szybkość rozwoju systemów informatycznych, systemy (czyt. technologia) starzeją się szybko – architektura nie będąc bezpośrednio pochodną technologii informatycznej starzeje się znacznie wolniej. Dzięki wykorzystaniu architektury w mocy pozostają koncepcje organizacyjne, które wcześniej reprezentowane były przez systemy informatyczne i starzały się wraz z tymi systemami.

Zarządzanie architekturą

Architektura to twór blisko związany z celami biznesowymi firmy i bardzo wrażliwy na brak poświęcania jej uwagi – uzyskanie korzyści z jej wykorzystania wymaga dodatkowego wysiłku organizacyjnego, zarządzania nią. Działalność ta polega na kształtowaniu środowiska informacyjnego firmy tak, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać zasoby już w nim dostępne, usuwać elementy zbędne oraz planować i prowadzić rozwój środowiska tak, aby w najlepszy sposób dostarczać usługi technologii informacyjnej wymagane przez biznes przedsiębiorstwa.

Taka definicja celów zarządzania sprawia jednak, że podstawową wartością środowiska informacyjnego przedsiębiorstwa przestają być poszczególne systemy, a tworzą ją usługi technologii informacyjnej przez te systemy do środowiska dostarczane. Efektem przyjęcia takich celów zarządzania jest przeniesienie nacisku na współpracę systemów, które dotychczas powstawały raczej w oderwaniu od siebie.

Zorganizowanie prac wokół architektury wymaga między innymi ustanowienia odpowiednich struktur organizacyjnych, opracowania lub dostosowania i przyjęcia zasad postępowania, wyboru narzędzi wspomagających nowe zasady pracy. Nowe struktury organizacyjne powstają po to, aby w jakimś miejscu organizacji umieścić odpowiedzialność za obraz architektury oraz po to, aby twórcy nowych systemów znali miejsce, gdzie mogą zwrócić się z prośbą o pomoc w pracach nad nowym systemem.

Działalność związana z zarządzaniem architekturą musi mieć charakter współpracy, co czasami nastręcza dodatkowych trudności – efektywność realizacji zadań zarządzania architekturą powinna być oparta niemal na symbiozie projektantów systemów i architektów korporacyjnych. Wdrożenie metodyk zarządzania architekturą stanowi poważną zmianę organizacyjną.

Przeprowadzenie takiej zmiany, czyli przygotowanie przedsiębiorstwa do działania w zgodzie z paradygmatem zarządzania architekturą jest nawet trudniejsze od realizacji celów zarządzania architekturą po przeprowadzeniu zmiany. Składa się na to wiele czynników, pochodzących z kategorii psychologicznego oporu przed zmianą. Przeprowadzenie wdrożenia nie powoduje automatycznie poprawy sytuacji – nowa organizacja powinna dbać o swój rozwój i doskonalenie, a także o rozwój architektury i metod pracy organizacji.

Droga do ustanowienia zarządzania architekturą jest trudna i już na początku wymaga bardzo wytężonej pracy. Samo zarządzanie architekturą, choć wdrażane od stosunkowo niedawna, ujawniło już skalę efektu korzyści, jakich może dostarczyć przedsiębiorstwu. Rekordzistami w dziedzinie są amerykanie – jedna z amerykańskich agencji rządowych, dzięki przeorganizowaniu rozwoju środowiska informacyjnego w kierunku wykorzystania paradygmatu zarządzania architekturą, zmniejszyła liczbę posiadanych przez siebie systemów z 16 000 do 6 000. Jest więc o co walczyć.

Sebastian Konkol,

Dyrektor Konsultacji,

Infovide SA – Architekci Strategii Informacyjnych

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...