| Udostępnij

Zwrot z inwestycji w web content management

W drugim odcinku swojego artykułu Grzegorz Rudno-Rudziński z firmy Contium SA przedstawia przykładowe wyliczenia kosztów stworzenia i utrzymania witryny statycznej oraz wykorzystującej system do zarządzania treścią. Pierwszy odcinek można przeczytać pod tym adresem.

Zwrot z inwestycji w system zarządzania treścią w internecie (WCMS) liczony jest jako oszczędność w wykonaniu zadania w stosunku do wykorzystania “tradycyjnych” metod, przy założeniu, że w obu przypadkach spełnione są wspomniane wcześniej minimalne wymagania.

Przy obliczeniach korzystamy z poniższych reguł.

Oszczędność =

= (Koszt inwestycji początkowej w serwis statyczny – Koszt inwestycji początkowej w WCMS)

+(Koszt stworzenia stron w serwisie statycznym – Koszt stworzenia stron przez WCMS)

+ (Koszt aktualizacji stron statycznych- Koszt aktualizacji stron przez WCMS)

Koszt stworzenia stron w serwisie statycznym = średnia cena strony * liczba stron

Koszt stworzenia stron przez WCMS = średnia cena szablonu * liczba szablonów + koszt wprowadzenia tekstu na stronę * liczba stron

Koszt aktualizacji strony statycznej = koszt budowy strony statycznej

Koszt aktualizacji strony przez WCMS = koszt wprowadzenia tekstu na stronę

Danymi koniecznymi do dokonania kalkulacji są:

 • Koszt inwestycji początkowej, który zależy od kosztu uruchomienia rozwiązania bez stworzenia stron
 • oraz koszt stworzenia stron.

  Na koszt uruchomienia rozwiązania składają się koszty takie jak:

 • Projekt struktury i zawartości serwisu www
 • Projekt graficzny
 • Elementy aplikacyjne niezależne od stron (np. forum, chat, itp.)
 • Konieczne licencje i prawa autorskie
 • Prace programistyczne, instalacje, szkolenia i inne czynności wdrożeniowe

  Jeżeli w czasie działania serwisu planowany jest jego redesign (wymiana jego szaty graficznej) może to mieć istotny wpływ na zwrot z inwestycji. Systemy web content management są rozwiązaniami trójwarstwowymi, w których oddzielone są od siebie:

 • warstwa danych,
 • warstwa logiki (aplikacja),
 • warstwa prezentacyjna.

  Dzięki temu wymiana szaty graficznej wiąże się wyłącznie z modyfikacjami warstwy prezentacyjnej i części elementów graficznych (np. gdy dotychczasowa grafika uwzględniała tło białe, podczas gdy nowa ma wykorzystywać niebieskie). Tak więc proces redesign przebiega znacznie szybciej niż w przypadku serwisów WWW nie stosujących rozwiązania trójwarstwowego. W tym ostatnim przypadku zmiana formy prezentacji wiąże się także z ingerencją w aplikację i dane, gdyż wszystkie te elementy są ze sobą przeplecione.

  Przykładowe wyliczenia

  Poniżej prezentujemy przybliżone wyliczenia, posiłkując się przykładem jednego z wdrożeń systemu Unity Content Manager na potrzeby serwisu WWW.

  Widać iż koszty początkowej inwestycji są niższe o około 27% w przypadku serwisu statycznego, z elementami aplikacyjnymi pisanymi na zamówienie. Oba rozwiązania spełniały wymagania minimalne klienta, choć Unity Content Manager oferował także dodatkowe możliwości, jak choćby samodzielne dodawanie nowych stron serwisu WWW, czy trójwarstwowość architektury.

  Powyższe kwoty nie stanowią jednak całkowitego kosztu uruchomienia witryny internetowej – należy uwzględnić jeszcze koszty zależne od liczby stron:

  Przy takim poziomie kosztów zwrot z WCMS następował przy około 100 wprowadzonych stronach. Obrazuje to przecięcie się krzywych na wykresie nr 1.

  W omawianym przypadku, nasz klient zakładał również w przyszłości przebudowę szaty graficznej. Koszty redesign przedstawione są w tabeli poniżej. Zaś wykres nr 2 przedstawia kształtowanie się kosztów prowadzenia witryny z uwzględnieniem wydatków na redesign. Widać, że break-even-point występuję przy 75 stronach.

  Chcąc obliczyć po jakim czasie nastąpi zwrot z inwestycji, musimy określić liczbę stron “na starcie” oraz ile stron aktualizujemy miesięcznie.

  W analizowanym przypadku wielkości te kształtowały się następująco:

  Na wykresie nr 3 widać, iż nasz klient zwrot z inwestycji uzyskał już po siódmym miesiącu od uruchomienia serwisu WWW.

  Ponadto, nasz klient po 12 miesiącach zdecydował się na – wspomniany już wcześniej – redesign. Do tego momentu liczba stron wzrosła do około 100 (z uwzględnieniem 30, które zdezaktualizowały się i zostały usunięte). Zmiana szaty graficznej była jednocześnie okazją do dodania kolejnych, zupełnie nowych 30 stron. Ostatecznie, koszt redesign obliczony dla 130 stron przedstawiony jest w poniższej tabeli.

  Jak widać, oszczędności sięgają około 30%.

  Wyliczenia te pokazują iż pomimo większego początkowego nakładu, zwrot w inwestycje w WCMS jest realny i policzalny. Dają one nie tylko większe możliwości ale także realne oszczędności w nakładach finansowych.

  Faktem jest, iż nie w każdym przypadku zwrot taki nastąpi. Jeżeli na przykład w powyższym przykładzie liczba stron ustaliłaby się na poziomie 30, a aktualizacje i dodawanie nowych stron nie byłyby tak częste, to inwestycja w WCMS byłaby nieuzasadniona.

  Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum! • Podziel się tym artykułem:

  Podobne artykuły:

  3 Komentarzy dla “Zwrot z inwestycji w web content management”

  1. Pait pisze:

   We definitely need more smart plepoe like you around.

  Skomentuj

  Wydarzenia TMT

  Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

  Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

  » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

  Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

  » To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

  Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

  » Nie używamy....

  Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

  » Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

  Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

  » Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

  Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

  » Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

  Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

  » Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

  Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

  » Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...