| Udostępnij

Za korzystanie z Internetu płacimy naszymi danymi

PAP,

Nie ma “darmowych obiadów” w Internecie – za wykorzystywanie informacji zamieszczonych w sieci płacimy ujawnieniem naszych danych osobowych – powiedział współtwórca inicjatywy Internet Obywatelski Tomasz Kulisiewicz podczas V Forum Internetu Obywatelskiego “Ochrona praw obywatelskich w Sieci” zorganizowanego w środę w Warszawie.

“Internet to bezpłatna przestrzeń informacyjna. Musimy mieć świadomość, że zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce skorzystać z treści zamieszczanych w nim przez nas” – podkreślił wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Aleksander Frydrych.

“Konstytucja RP gwarantuje obywatelom wolność wyrażania własnych informacji i opinii, ale nakazuje też państwu chronić obywatela przed nielegalnymi praktykami gospodarczymi. Niestety teoria leży daleko praktyki” – uważa prawnik Piotr Waglowski, specjalizujący się zagadnieniach prawnych dotyczących Internetu.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że nie tylko osoby prywatne i firmy wykorzystują informacje o użytkownikach internetu. Zdaniem socjologa, prof. Ireneusza Krzemińskiego, robią to też urzędnicy państwowi. “Możliwości podglądania nas przez państwo wzrosły niewiarygodnie. Jeżeli sami nie będziemy kontrolować państwa, nigdy nie przestanie ono korzystać z tych możliwości” – powiedział.

Internet pozwala budować ponad wszelkimi podziałami więzi międzyludzkie, ale wykreował też wiele niebezpieczeństw, na które coraz częściej napotykają osoby korzystające z sieci. Waglowski ocenił, że w Stanach Zjednoczonych stwierdzono około siedmiu milionów przypadków kradzieży tożsamości, czyli podszywania się pod inną osobę i wykorzystywania jej danych do własnych, często przestępczych celów.

“W USA wiele osób straciło w ten sposób majątek i dobre imię. Kradzież tożsamości występuje już w Polsce. Znane są przypadki, kiedy to ktoś, chcąc skompromitować inną osobę, zamieścił informację w Internecie podszywając się pod kompromitowanego” – powiedział Waglowski.

Podkreślił jednak, że czasem sami ułatwiamy hakerom dostęp do własnego komputera, ponieważ nie potrafimy korzystać z niego we właściwy sposób. “Rodzi się komputer-zombi. Wydaje się nam,, że jest wyłączony, a tymczasem cały czas korzysta z niego ktoś, o kim nie mamy w ogóle pojęcia” – powiedział.

Publicysta “Polityki” Edwin Bendyk zaproponował trzy sposoby uniknięcia skutków bezprawnej inwigilacji. Najmniej radykalnym i najbardziej oczywistym byłoby wprowadzenie skutecznie egzekwowanego prawa. Można też liczyć na to, że ci, którzy “podglądają”, zauważą, iż inwigilowanie wpływa destrukcyjnie nie tylko na osoby “podglądane”, ale też na interesy “podglądających”.

W większości amerykańskich przedsiębiorstw pracodawcy inwigilują pracowników używając do tego celu różnych środków, m.in. przeglądają zawartość komputerów swoich podwładnych. Podglądani pracodawcy przestają dzielić się wiedzą z kolegami z pracy w obawie o to, że chlebodawcy przekazywanie tych treści mogą zinterpretować jako marnotrawstwo czasu pracy. “Pracownicy przestają się rozwijać, co w ostatecznym rozrachunku przynosi straty firmie. Możemy tutaj liczyć na to, że system sam się skoryguje” – powiedział Bendyk.

Najbardziej radykalnym sposobem walki z „podglądactwem”, zdaniem publicysty, byłoby wprowadzenie powszechnej inwigilacji. “Gdyby wszyscy mieli możliwość podglądania wszystkich, wówczas prawdopodobnie w naturalny sposób podglądacze zaczęliby narzucać sobie ograniczenia” – podsumował Bendyk.

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...

Rejestracja domen » Profesjonalny hosting teraz 90% taniej!

» Aktywując wybrany pakiet hostingowy w 2BE.pl na cały rok zapłacisz aż 90% mniej! To nie wszystko! Do każdego pakietu dodajemy zestaw bonusów, ułatwiających start strony w sieci. Zobacz listę. Pakiet Żółty = 25 zł netto Pakiet Czerwony = 55 zł netto I oczywiście 14-dniowy okres testowy całkowicie za darmo! Szczegóły oferty na naszej stronie internetowej. http://2be.pl/promocje/aktualne-promocje/hosting-90-taniej/...