| Udostępnij

Hołyński wiceprezesem TVP ds. nowych technologii

Marek Hołyński został powołany na stanowisko Wiceprezesa Telewizji Polskiej ds. Nowych Technologii. Nominacja znanego popularyzatora e-biznesu, obserwatora zmian kulturowych przez nie wywoływanych oraz specjalisty od grafiki komputerowej i e-biznesu świadczy o docenieniu cywilizacyjnej roli cyfrowych innowacji przez nowe władze polskiej telewizji publicznej.

Marek Hołyński, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, doktoryzował się w 1975 roku w Instytucie Cybernetyki Stosowanej PAN. Grafiką komputerową zajmował się od wczesnych lat siedemdziesiątych, w roku 1976 wydając jedną z pierwszych w Europie książek na ten temat (“Sztuka i komputer”, Omega 1979).

W latach osiemdziesiątych był profesorem informatyki w Massachusetts Institute of Technology oraz na Uniwersytecie Bostońskim. Współpracując ze światowym liderem w dziedzinie grafiki komputerowej, firmą Silicon Graphics Inc., Marek Hołyński współtworzył m.in. graficzne stacje robocze z serii Indigo, Indy i O2, reprezentujące wówczas najwyższy światowy poziom. Ostatnio był dyrektorem ds. rozwoju strategicznego w firmie ATM S.A. w Warszawie.

Markowi Hołyńskiemu nieobca jest działalność społeczna – jest on członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz prezesem Oddziału Mazowieckiego PTI.

Marek Hołyński był jednym z ekspertów zaproszonych przez BiznesNet na I Konferencję “Inwestycje w sektor TMT” w lipcu 2001 r. Przekonywał wówczas, że pieniądze podatników nie powinny być inwestowane w technologiczne, czy internetowe start-upy – dla ich własnego dobra. Jego zdaniem prowadziłoby to do przerostu biurokracji i rachunkowości w młodych organizmach internetowych projektów, gdzie najbardziej liczy się twórcza atmosfera oraz zaangażowanie twórców i założycieli.

Zdaniem Hołyńskiego ścisły nadzór państwowych urzędników w modelu izraelskim, gdzie rząd aktywnie rozwija projekty e-biznesowe w dziesiątkach inkubatorów, na pewno nie pomógłby w rozwoju polskiej “nowej ekonomii”. Wygłaszane wówczas przez Hołyńskiego poglądy nie umknęły uwadze Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, która później powoływała się na słowa gościa BiznesNet.

Marek Hołyński jest także popularyzatorem i publicystą. Jego artykuły i felietony ukazywały się na łamach m.in. “Wiedza i Życie”, “GFX”, “ComputerWorld”, “Nowa Fantastyka”, a także w dodatkach komputerowych gazet codziennych, m.in. “Rzeczpospolitej” i “Gazety Wyborczej”.

Niewątpliwie jest entuzjastą nowych technologii oraz nowego stylu życia i bycia, który jest przez nie stymulowany, ale jednocześnie Hołyński stoi mocno na ziemi. “Nie wydaje mi się, mimo wszystko, rzeczą prawdopodobną, aby high-tech doprowadził do upadku tradycyjnej kultury, rodziny czy moralności. Ale licho cierpi na bezsenność. Przykro byłoby obserwować, jak nasz dorobek cywilizacyjny popada w ruinę z tak błahego powodu jak Internet. Na wszelki wypadek dobrze więc zachować umiar, zdrowy rozsądek i filtrujący krytycyzm. Po to, by móc włączyć mechanizmy hamujące, gdy zajdzie tego potrzeba” pisał Hołyński przed Jesiennym Spotkaniem PTI Mrągowo 2001.

Zapytany podczas pierwszej konferencji prasowej nowego Zarządu TVP o preferencje polityczne, Marek Hołyński stwierdził, że dla niego skrót SLD oznacza Symetryczną Linię Dostępową.

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...