| Udostępnij

Relacja: “Iwestycje w sektor TMT”

Hi-tech nie umarł. Dobra koniunktura powraca, a wraz z nią rośnie popyt na produkty i usługi sektora TMT. Idzie za tym rosnące zainteresowanie mediów – magazyn “Fortune” znowu pisze o trendach na które można postawić swoje pieniądze. Zmieniają się również postawy inwestorów, których przedstawiciele spotkali się na Warszawskiej Giełdzie aby z wiarą, ale również ostrożnością spojrzeć w przyszłość. I w przyszłe zyski.

Czy wzrost w sektorze przedsiębiorstw sektora nowych technologii, nowych mediów i telekomunikacji (TMT) się skończył? Czy firmy z branży IT, Internetu, mediów podzielą losy nierentownych kopalni i transportu kolejowego? Czy zawód sprawiony mediom i rynkowi już zawsze będzie szkodził ich wizerunkowi? Po II Konferencji “Inwestycje w sektor TMT”, którą 20 lutego 2004 r. BiznesNet i MCI Management zorganizowały na Giełdzie Papierów Wartościowych, okazało się że są to pytania retoryczne, a odpowiedź na nie brzmi “zdecydowanie nie.”

Helena Rymar z kancelarii White&Case i Michał Popiołek z BRE Banku

Tak, to prawda że powracającej dobrej koniunkturze towarzyszą mieszane uczucia. Wprawdzie amerykański NASDAQ po załamaniu w marcu 2000 w zeszłym roku poszedł w górę o 51%, a warszawski TechWIG również powoli odrabia straty ostatnich 3 lat, to sceptycy przebąkują coś o powtórce z bąbla internetowego określając dzisiejsze wzrosty jako “echo bubble” albo “B wave”. Zdaniem gości zaproszonych przez BiznesNet i MCI Management nie ma się czym martwić i czeka nas długotrwały wzrost rynku, ale tym razem oparty na o wiele bardziej solidnych fundamentach.

Mówił o tym Tomasz Czechowicz, Prezes Zarządu MCI Management, oceniając perspektywy rynku venture capital w Polsce i Europie Centralnej. Jego zdaniem lata 2000-2003 wyczyściły rynek z nierealnych pomysłów i chybionych projektów, a lata 2004-2006 przyniosą exity z części poczynionych inwestycji, przyniosą nowe inwestycje, a także skłonią inwestorów strategicznych do odważnego wchodzenia w ciekawe inicjatywy.

Od lewej: Marcin Hejka (Intel Capital) i Tomasz Czechowicz (MCI) rozmawiają z uczestnikami konferencji

Zdaniem Tomasza Czechowicza polski rynek IT może spodziewać się wzrostu, chociaż będzie on najwyżej na poziomie kilkunastu procent. Najszybciej rozwijać się mają branża konsultingu i usług serwisowych. Polski Internet zdaniem Prezesa MCI jest w fazie rozwoju przypominającej etap rozwoju branży IT w końcówce lat ’90: będzie sporo przetasowań, zmian strategii, być może kilka prób wejścia na GPW. Rynek Internetowy Czechowicz uważa za “zepsuty” wysokimi wycenami z czasów bąbla internetowego, czego nie można powiedzieć o niszy projektów mobilnych. Tutaj wręcz przeciwnie – przedsiębiorcy nie tylko nie mają zbyt wysokich oczekiwań w stosunku do funduszy inwestycyjnych, ale wręcz twierdzą, że nie chcą i nie potrzebują ich wsparcia.

Rynek mobilny jest szczególnie obiecujący ze względu na brak słabości rynku internetowego: jest dużo większy, a przy tym billing i ściąganie należności jest tu naturalne, w odróżnieniu od internetowego przyzwyczajenia do korzystania z bezpłatnych usług. Z drugiej strony na razie niestety nie wiadomo jak zorganizować sprawny billing dostępu przez Wi-Fi. “Po 2 latach analiz nie widzę niczego związanego z Wi-Fi w co możnaby włożyć pieniądze i nie stracić” mówił Tomasz Czechowicz. Szef MCI stwierdził jednak, że nawet kiepski biznes ze świetnym kierownictwem się obroni, podczas gdy dobry biznes może zostać zaprzepaszczony przez kiepski management.

Andrzej Jasieniecki, analityk inwestycyjny MCI Management i ekspert na Forum BiznesNet.pl

“Lubimy ludzi po przejściach, którzy potrafią wyciągać wnioski z nabytych doświadczeń, którzy chcą słuchać i razem z nami się uczyć” powiedział na zakończenie swojego wystąpienia Czechowicz. “Boimy się inwestować w ludzi, którzy odnoszą same sukcesy, albo tak twierdzą.”

Marcin Hejka, prowadzący inwestycje Intel Capital w naszej części Europy, wniósł nieco globalnej perspektywy. Jego zdaniem nasz region świata jest często źródłem innowacji i nowych pomysłów w sektorze TMT, podczas gdy inne gospodarczo porównywalne części świata, jak np. niektóre kraje Ameryki Południowej są wyłącznie konsumentami nowych technologii i wszelkich innowacji. Jednak w pierwszej lidze światowego TMT karty zostały już rozdane: motorem innowacji technologicznych na najwyższym poziomie są najczęściej zasobne w kapitał firmy amerykańskie, produkcja została zdominowana przez kraje dalekowschodnie, a outsourcing przez kraje o dużej znajomości języka angielskiego np. Indie.

Marcin Hejka, Intel Capital

Zdaniem przedstawiciela Intel Capital polskie firmy mogą mimo wszystko wnieść sporo ciekawych koncepcji do światowego ekosystemu TMT. Intel Capital 25% inwestycji dokonuje w przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju, przy czym zawsze są one związane ze strategicznymi obszarami zainteresowania korporacji Intela: terminale mobilne i internetowe, digital home, aplikacje i urządzenia dla biznesu, infrastruktura (tele)komunikacyjna, czy następnej generacji układy scalone. Dla porównania polskie fundusze inwestycyjne do tej pory jedynie 2% swoich inwestycji dokonały w młode firmy (dane wg. PSIK). Zdaniem Hejki ta sytuacje może ulec zmianie: jeśli uda się wyjść z obecnych inwestycji, to do funduszy napłynie więcej środków, a wtedy będą one bardziej skłonne przeznaczyć część z nich w bardziej ryzykowne, ale również szybciej rosnące start-upy.

Michał Popiołek z BRE Banku i Allan Wodzyński, Prezes Zarządu eCard, opowiedzieli interesującą historię rozwoju firmy rozliczającej internetowe płatności kartami kredytowymi. Jak wyraził się Michał Popiołek, Dyrektor Departamentu Zarządzania Aktywami BRE Banku, eCard stworzyła grupa entuzjastów Internetu wspierana przez BRE i ComputerLand. Początkowe założenia rozwoju rynku internetowego były bardzo optymistyczne, a spółka miała prowadzić m.in. portal, pasaż handlowy, czy radio internetowe.

Prezentacjom przysłuchuje się Juliusz Donajski z VFP Communications (wydawca m.in. Media i Marketing)

Okazało się jednak, że wiele prognoz, na których opierały się plany rozwoju eCard, nie znalazły odzwierciedlenia w rozwoju rynku. Dla przykładu nie mamy obecnie w Polsce 12,2 mln internautów, w Sieci nie dokonuje zakupów 32% internautów tylko 10%, a kart akceptowanych w Internecie jest tylko około 2 mln. Uzyskiwaniu planowanych przychodów nie pomogła także malejąca liczba sklepów internetowych, czy niska penetracja Internetu poza wielkimi miastami i brak znaczących postępów w tym zakresie.

Michał Popiołek z BRE Banku i Allan Wodzyński z eCardu

Mimo wszystko, jak wyraził się Michał Popiołek, inwestorzy wierzyli w rozwój eCardu pod warunkiem dokonania pewnych zmian w początkowym biznesplanie i modelu biznesowym, utrzymania dyscypliny kosztowej, twórczego podejścia do usprawnienia działań operacyjnych spółki oraz promocji e-commerce wśród internautów. Akcjonariusze zatrudnili na stanowisku Prezesa Zarządu eCard Allana Wodzyńskiego, który tych wszystkich modyfikacji dokonał.

Dzisiaj Prezes Wodzyński zarządza nie tylko eCardem, ale także firmą Xtrade, zajmującą się organizacją wymiany handlowej B2B. Działalność obu firm okazała się na tyle podobna, że dzięki wspólnym akcjonariuszom i połączeniu sił obu podmiotów udało się znacząco zredukować koszty działalności, a skonsolidowane wyniki są zadowalające – w tym roku obie firmy łącznie powinny osiągnąć break even point. Rozważana jest także formala fuzja obu podmiotów, jednak akcjonariuszy jest wielu, wiele jest także punktów widzenia i interesów.

Dominik Kaznowski z PZU Życie i Michał Faber z BiznesNet

Przedstawiciele Travelplanet.pl opowiedzieli o swoich obserwacjach dotyczących transakcji fuzji i przejęć (M&A) na rynku międzynarodowych biur podróży, gdzie wcześniej pracowali. Kiedy doszli do wniosku, że w Polsce brakuje tanich kanałów dystrybucji usług turystycznych, postanowili założyć własną firmę. Negocjacje podjęli równolegle z MCI Management oraz firmą Eastbridge, właścicielem m.in. sklepów internetowych Empik.com, Smyk.com. Podczas gdy MCI oferowało udziały we wspólnie założonej firmie i wsparcie w jej rozwoju, Eastbridge proponował rozwój projektu w ramach większej korporacji, za to przy dość wysokich pensjach. Ostatecznie przedsiębiorcy zdecydowali się na współpracę z MCI. Dzisiaj Travelplanet.pl SA osiąga obroty rzędu 10 mln zł, a w przyszłym roku planowane jest wprowadzenie spółki na Giełdę i pozyskanie 20 mln zł na przejęcia i ekspansję międzynarodową.

Gdyby kiedyś szefowie Travelplanet.pl SA chcieli zaproponować odkupienie od akcjonariusza większościowego, czyli MCI Management, pakietu kontrolnego spółki, to mogli sporo na temat wykupów menedżerskich dowiedzieć się z prezentacji Tomasza Stamirowskiego, Prezesa Zarządu Avallon. Mówił on o możliwościach przejęcia przez kierownictwo własności firmy którą zarządzają przy wsparciu zewnętrznego źródła finansowania.

Od lewej: Rafał Bator z Enterprise Investors, Tomasz Stamirowski i Robert Więcławski z Avallonu

W panelu dyskusyjnym, który jak zwykle był ciekawy, wystąpili prelegenci, a także Rafał Bator z Enterprise Investors oraz Maciej Kowalczyk z AIB WBK Fund Management. Tomasz Czechowicz przekonywał, że dynamiczny rozwój czeka branżę mobilną, handlu w Internecie oraz rozwiązań e-biznesowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zauważył przy tym, że z funduszami inwestycyjnymi współpracowali do tej pory głównie przedsiębiorcy z kilku polskich miast, głównie z Warszawy – wyraził nadzieję, że ten stan rzeczy ulegnie zmianie.

W konferencji brał udział Wojciech Napiórkowski z funduszu Advent International

Rafał Bator, reprezentujący Enterprise Investors, wyraził opinię, że polscy przedsiębiorcy z sektora TMT są w stanie wykazać się osiągnięciami w dziedzinie badań i rozwoju. Jego zdaniem sprzedaż know-how i autorskich rozwiązań polskich firm może cechować się wysoką marża i być interesujące dla funduszy inwestujących w nowe technologie. Przedstawiciel Enterprise Investors poinformował, że jego firma zgromadziła pieniądze na utworzenie nowego funduszu – Poland Enterprise Fund V – z którego około 50 mln zł zostanie zainwestowanych w polskie IT i telekomunikację.

Dyskusja dotyczyła też możliwości ekspansji polskich firm na rynki zagraniczne. Maciej Kowalczyk z AIB WBK Fund Management, przyznał że polskie spółki TMT które osobiście nadzoruje miewają trudności z wiarygodnością w oczach zagranicznych klientów, ale bardzo pomaga im wsparcie zagranicznych potentatów. Omawianym przykładem była firma Logotec Engineering z Mysłowic, która w półrocznych odstępach otrzymała 3 prestiżowe nagrody od centrali firmy Microsoft. Konferencję zakończyła wypowiedź Allana Wodzyńskiego, który zachęcił zebranych do bardziej optymistycznego spoglądania w przyszłość, ponieważ idzie ku lepszemu.

+ Jak finansować rozwój? Strategie rozwoju firm z sektora TMT

+ Fotoreportaż z I Konferencji “Iwestycje w sektor TMT: czy to się opłaca?”

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...