| Udostępnij

Trzy minusy dają plus

Zyskiem zakończyła czwarty rok działalności firma Communication Partners, właściciel portali pracuj.pl i edulandia.pl. Założyciele ujawnili swój sposób na zyski z e-businessu: trzy przynoszące straty przedsięwzięcia w sumie dają zyskowną firmę.

Firma została założona na początku 2000 roku przez dwójkę kolegów ze studiów – Przemysława Gacka i Rafała Szczepanika. Krótko po starcie do założycieli dołączyło jeszcze czworo znajomych. Ta szóstka łącznie zainwestowała ok. 50 tys. zł. Przychody firmy przekroczyły w 2003 roku 3,2 mln zł.

W najkrótszy sposób Communication Partners można opisać tak: spółka, która oferuje swoje usługi na trzech różnych rynkach – na każdym koszty działalności przekraczają przychody, a mimo to firma wykazuje zysk. I to bez kreatywnej księgowości. Jak to możliwe? – „Efekt synergii” – twierdzi Przemysław Gacek.

Pierwszy rynek – od niego firma zaczynała – to usługi związane z budowaniem wizerunku pracodawców wśród studentów i absolwentów. – „Promujemy pracodawców wśród czytelników pracuj.pl i wydawanych przez nas przewodników, które rozdajemy na uczelniach – wyjaśnia Maciej Noga, szef marketingu. – Publikujemy płatne prezentacje firmowych programów praktyk, programów menedżerskich itp. Te usługi kierujemy przede wszystkich do dużych przedsiębiorstw, które poważnie podchodzą do swego wizerunku pracodawcy.”

Drugi produkt to serwis rekrutacyjny pracuj.pl. Publikowanie w portalu ogłoszeń z ofertami pracy, elektroniczna baza CV kandydatów, selekcja aplikacji przychodzących w odpowiedzi na ogłoszenia. Tu klientami są firmy dowolnej wielkości oraz doradcy personalni.

„I trzeci rynek: oferta dla uczelni, firm szkoleniowych i innych placówek edukacyjnych. – Na łamach edulandia.pl i serwisu edu.pracuj.pl mogą one wypromować swoje oferty kursów, szkoleń i studiów” – wyjaśnia Marcin Pietras, odpowiedzialny za usługi dla tego sektora.

„Nasza strategia polega na uzyskaniu efektu synergii – wyjaśnia Rafał Szczepanik, wiceszef firmy. – Chodzi o to, że ponosimy dany koszt tylko raz, a korzystamy z tego, na co go ponieśliśmy, trzykrotnie. Jeżeli kupujemy oprogramowanie czy platformę technologiczną, to wykorzystujemy ją w trzech portalach. Jeden dział marketingu obsługuje trzy produkty, jedna redakcja trzy portale. W efekcie koszty się rozkładają i firma osiąga zysk, choć gdyby ją podzielić na trzy osobne spółki, to w najlepszym razie jedna z nich nie przyniesie strat.”

Wzrost firmy sprawił, że udziałowcy z pracowników stali się menedżerami. – „Chyba udało nam się uniknąć problemu firm, w których rozwój samej spółki wyprzedza rozwój jej menedżerów – ocenia Przemysław Gacek. – Tam właściciel, choć ma kilkadziesiąt osób, wszystkie decyzje podejmuje sam, zarządzanie jest zcentralizowane, komunikacja słaba a inicjatywa podwładnych zerowa.”

W Communication Partners w zeszłym roku dopasowano styl zarządzania do wielkości i struktury firmy. – „Decyzje z zarządu zostały zdelegowane w dół: do szefów działów i najbardziej doświadczonych pracowników – wyjaśnia Oksana Krzyżowska, szef personalny. – Przyspieszyło to sposób podejmowania decyzji, uprościło komunikację. Wypracowaliśmy też strategię personalną i znacznie zwiększyliśmy liczbę szkoleń dla pracowników.”

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...