| Udostępnij

Ekolodzy: Lepiej podrasować stary komputer niż kupować nowy

PAP /

Wyprodukowanie jednego komputera wymaga zużycia nawet 10 razy więcej paliw kopalnych i związków chemicznych, niż waży sam komputer. Z punktu widzenia środowiska lepiej jest więc podrasować stary komputer niż kupować nowy – wynika z raportu, o którym informuje serwis “EurekAlert”.

Dla porównania, wyprodukowanie samochodu albo lodówki wymaga zużycia ilości energii i materiałów około dwukrotnie przekraczającej wagę tych urządzeń – informuje raport “Computers and the environment” dotyczący wpływu rewolucji technologii informatycznej na środowisko. Opracowali go eksperci United Nations University (UNU).

Argumentacja ekologa

Komputery maleją, a ich moc wzrasta. Jednocześnie zwiększa się wpływ ich produkcji na środowisko. Procesy produkcyjne zużywające masę materiałów i energii, coraz większa popularność PC-tów oraz tempo, w jakim są one złomowane, ustępując miejsca nowszym modelom, powodują piętrzenie się gór złomu i coraz większe zapotrzebowanie na zasoby. Zwiększa się też zanieczyszczenie środowiska i – pośrednio – zmiany klimatu.

Autorzy badań obliczyli, że wyprodukowanie komputera ważącego 24 kg (w tym 17-calowego monitora CRT), wymaga zużycia przynajmniej 240 kg paliw, 22 kg związków chemicznych i 1,5 tony wody. Daje to w sumie 1,8 tony materiałów.

Choć do pracy komputera nie trzeba wiele energii, to kombinacja energochłonności procesu jego produkcji oraz krótkiego czasu życia tego produktu zwiększa jego szkodliwy wpływ na środowisko, stawiając go na równi z lodówką – jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń domowych.

“Mikroprocesory to części komputera, których produkcja jest najbardziej kosztowna” podkreśla jeden z autorów badań, Ruediger Kuehr. Wniosek ten Kuehr wyciąga wskazując na wyjątkowo małą wagę mikroprocesorów w stosunku do ilości energii i związków chemicznych, niezbędnych do ich produkcji.

Autor nie przytacza danych pokazujących za jak dużą część PKB w poszczególnych krajach odpowiedzialne są urządzenia oparte o małe, ale bardzo potrzebne układy scalone.

Wnioski: niezbędny recykling, a wcześniej rozbudowa sprzętu

Raport wzywa państwa członkowskie ONZ do zminimalizowania produkcji odpadów high-tech. Można to osiągnąć, produkując komputery o dłuższym czasie życia i poddając je recyklingowi – sugerują badacze. Inny autor raportu, Eric Williams zauważa jednak, że ponowne sprzedawanie albo podrasowanie sprzętu komputerowego wymaga 5-20 razy mniej energii niż jego recykling.

Jest tak dlatego, że większość energii zużytej w czasie życia komputera, to energia potrzebna do wytworzenia jego skomplikowanych elementów, najczęściej niszczonych podczas recyklingu, który pozwala odzyskać jedynie surowy materiał.

“Każdy właściciel powinien przemyśleć, czy naprawdę warto kupować nowy sprzęt, skoro udoskonalenie starego da ten sam efekt. Sprzedawanie starych komputerów na wtórnym rynku także ma znaczenie” – podkreśla Williams.

Zagrożenia zdrowia w fabrykach

Raport porusza też kwestię zagrożenia zdrowia pracowników fabryk części komputerowych. Chodzi tu o kontakt np. ze związkami wykorzystywanymi w produkcji obwodów i plastikowych części obudowy komputera.

Prowadzone w USA, Kanadzie i Szwecji badania wykazały wyższe stężenia części tych szkodliwych związków w organizmach ludzi – przypominają autorzy raportu. Dodali oni, że przy wystarczająco dużych stężeniach związki chemiczne mogą prowadzić do chorób układu nerwowego, a nawet raka.

Co roku na świecie sprzedaje się 130 mln komputerów. Do końca 2002 r. na świecie sprzedano w sumie miliard PC-tów.

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...