| Udostępnij

Badanie: IT w polskich firmach

Firma badawcza PMR wydała raport dotyczący poziomu informatyzacji i korzystania z usług teleinformatycznych w polskich firmach zatrudniających 250 lub więcej osób.

Raport PMR (jest to już jego trzecia edycja) jest oparty na wynikach badania przeprowadzonego na przełomie roku na reprezentatywnej próbie polskich firm zatrudniających 250 i więcej osób. Przedsiębiorstwa te (jest ich około 2,7 tys.) są ważnym odbiorcą informatyki na polskim rynku – ich wydatki na IT stanowią kilkadziesiąt procent łącznych wydatków na ten cel dokonywanych w Polsce. Dlatego plany inwestycji informatycznych tych firm silnie wpływają na koniunkturę w całym sektorze IT.

Główne ustalenia raportu są następujące:

- Praktycznie wszystkie (99,6%) badane przedsiębiorstwa posiadają dostęp do internetu.

- Około połowy firm korzysta już z systemów informatycznych wspomagających zarządzanie, ERP (Enterprise Resource Planning).

- Bezprzewodowe sieci lokalne (WLAN) posiada jedna piąta z ankietowanych przedsiębiorstw.

- Przy wykonywaniu połączeń międzymiastowych lub międzynarodowych z usług Voice over IP (pozwalających na obniżenie kosztów połączeń telefonicznych), korzysta 10% firm.

- Około 8% badanych firm korzysta z oprogramowania wspomagającego kontakty z klientami, CRM (Customer Relationship Management).

- W badanych firmach na 100 zatrudnionych przeciętnie przypada 21 stanowisk komputerowych, czyli mniej więcej pięciu pracowników na jedno stanowisko komputerowe.

Zdaniem analityków PMR niski stopień komputeryzacji firm w pewnym stopniu tłumaczy fakt, że w badanej zbiorowości ok. 70% stanowią firmy produkcyjne i budowlane, zazwyczaj słabo skomputeryzowane ze względu na dużą liczbę pracowników fizycznych. Jednak również w sektorach handlu i usług z komputerów nie korzysta się zbyt intensywnie – poziom komputeryzacji oscyluje w granicach 25-30 komputerów na 100 zatrudnionych. Według PMR słaba komputeryzacja firm spowoduje w przyszłości, że będą one musiały nadgonić dystans dzielący je od ich zachodnich konkurentów w dziedzinie IT, aby móc skutecznie działać na rynku. W rezultacie – paradoksalnie – obecne zacofanie firm w dziedzinie informatyki powinno przez najbliższe lata „napędzać” polski rynek informatyczny. Firmy będą bowiem w dużych ilościach kupować sprzęt komputerowy, a także podstawowe oprogramowanie i usługi informatyczne, aby dorównać w dziedzinie IT swoim zachodnim konkurentom.

Według raportu rynek IT w Polsce powinien otrzymać pewien impuls rozwojowy także w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej. PMR pytał ankietowane firmy m.in. o to, jak wejście do UE wpłynie na ich wydatki w różnych dziedzinach informatyki, m.in. na oprogramowanie, sprzęt komputerowy czy dostęp do Internetu. W każdej z tych dziedzin przynajmniej kilkanaście procent ankietowanych przedsiębiorstw zadeklarowało, że będą zmuszone ponieść dodatkowe wydatki w związku z wejściem Polski do Unii (najczęściej przewidywano nadprogramowe wydatki w dziedzinie bezpieczeństwa IT).

„Wyniki raportu pozwalają dość optymistycznie patrzeć w najbliższą przyszłość polskiego rynku IT – mówi Wojciech Szajnert z PMR, autor raportu. – Patrząc na badany przez nas segment rynku, nie ma co prawda powodów do euforii, ale plany firm dotyczące inwestycji w IT w 2004 r. są mimo wszystko nieco bardziej rozbudowane niż w roku ubiegłym; również w następnych latach można spodziewać się wzrostu wydatków firm na informatykę w związku z poprawiającą się sytuacją gospodarczą i wejściem Polski do UE. Ponieważ badane przez nas firmy stanowią bardzo dużą część polskiego rynku informatycznego pod względem wartości dokonywanych zakupów, ożywienie w tym segmencie rynku powinno pozytywnie wpłynąć także na kondycję sektora IT jako całości.”

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...