| Udostępnij

300 mln polskiego e-commerce

Polski handel elektroniczny dynamicznie się rozwija, a łączna wartość transakcji, bez uwzględnienia platform aukcyjnych, wyniosła w ub. roku blisko 300 mln zł. Rośnie udział kart w płatnościach e-commerce, a internauci płacący za zakupy w Sieci najczęściej korzystają z kart Visa. Znacząco wzrosła też w ub. roku liczba polskich sklepów internetowych przyjmujących zapłatę kartami.

Jak wynika z danych Visa International w ubiegłym roku w Polsce odnotowano podwojenie obrotów handlu elektronicznego. Jeszcze bardziej, bo o 115% do poziomu 70 mln zł zwiększyła się sprzedaż krajowych sklepów internetowych opłacana kartami płatniczymi. Z tej kwoty 80% zostało uregulowane kartami Visa.

W skali całego globu za towary i usługi zakupione w Internecie konsumenci najczęściej płacą kartami – ponad 86% wszystkich transakcji zawartych poprzez Internet w jest opłacana kartami płatniczymi różnych systemów. W niektórych krajach udział ten przekracza nawet 90%. Pozostała część zazwyczaj opłacana jest poprzez zaliczenie pocztowe.

W Polsce w ubiegłym roku udział płatności regulowanych kartami w całkowitych obrotach handlu elektronicznego wzrósł do 23%, choć najczęstszym sposobem płatności za zakupy w Internecie ciągle jest zaliczenie pocztowe.

Znacząco wzrosła też w ub. roku w Polsce liczba sklepów internetowych przyjmujących zapłatę kartami w systemie on-line – z ok. 460 na koniec 2002 r. do ok. 750 w grudniu 2003 r. Łącznie liczba polskich sklepów sprzedających za pośrednictwem sieci szacowana jest przez Visa na ok. 1000.

Wartość transakcji polskiego handlu elektronicznego opłaconych kartami wyniosła w ub. roku 68,9 mln zł wg. zbiorczych danych trzech centrów obsługujących transakcje handlu elektronicznego, tj. eCard, PolCard i centrum Banku Handlowego w Warszawie S.A. Udział kart Visa w łącznej wartości transakcji wyniósł 79,9%, zaś spośród łącznej liczby 287,3 tys. transakcji zawartych przy pomocy kart 81% przypadało na karty Visa. Według spółki eCard, której udział w obsłudze płatności kartami za zakupy w sieci przekracza 70%, łączna wartość transakcji w handlu elektronicznym w Polsce, bez uwzględnienia platform aukcyjnych, wyniosła w ub. roku blisko 300 mln zł.

“Transakcje handlu elektronicznego w Polsce to ciągle niewielka część całości płatności dokonywanych kartami. Cieszy nas jednak zarówno wysoka dynamika rozwoju tego handlu, jak również to, że polscy internauci płacący za zakupy w sieci najczęściej korzystają z kart Visa” stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa International w Polsce.

“Dobrym prognostykiem na przyszłość jest szybszy wzrost płatności kartami niż całego e-handlu. Uważamy, że również w tym roku e-handel opłacany kartami on-line będzie rósł w tempie przekraczającym 100% w skali roku” dodała Małgorzata O’Shaughnessy.

Handel w internecie jest najbardziej rozwinięty w Stanach Zjednoczonych, na które przypada ponad 66% sprzedaży. Drugim regionem z bardzo rozwiniętym handlem elektronicznym są kraje Unii Europejskiej, na które przypada 25% światowego e-handlu.

Transakcje zawierane za pośrednictwem kart Visa stanowią ok. 56% wszystkich transakcji internetowych opłacanych na świecie kartami głównych systemów. W 2003 r. łączna liczba transakcji internetowych na świecie zapłaconych kartami Visa przekroczyła 927,5 mln (o 55% więcej, niż w poprzednim roku).

Do transakcji w sklepach internetowych mogą być wykorzystywane wszystkie typy kart Visa, w zależności od decyzji banków-wydawców kart. Standardowo banki umożliwiają wykorzystywanie do płatności w Internecie wypukłych kart Visa, choć są banki – także w Polsce, np. sieć Inteligo banku PKO BP – które pozwalają na korzystanie z kart płaskich Visa Electron przy opłacaniu transakcji handlu elektronicznego.

Wzrostowi zaufania konsumentów do regulowania płatności on-line sprzyja wdrażany na świecie i w Polsce system “Verified by Visa“, zapewniający bezpieczeństwo e-commerce. W ub. roku wszystkie trzy polskie centra obsługujące płatności w internecie wdrożyły system zwany w skrócie VbV, umożliwiający uwierzytelnienie tożsamości użytkownika karty systemu Visa – zarówno wypukłej, jak i płaskiej. Następnym krokiem jest wdrożenie tego systemu przez wystawców kart. System “Verified by Visa” oparty jest na protokole 3-D Secure opracowanym przez Visa International.

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...