| Udostępnij

Badanie Pracuj.pl: “Politycy do pracy”

Gdyby polscy pracodawcy mieli zatrudniać w swoich firmach polityków, najchętniej przyjęliby na etat Zytę Gilowską. Za to rękami i nogami broniliby się przed Andrzejem Lepperem – wynika z badania “Politycy do pracy” przeprowadzonego przez portal pracuj.pl.

Pracuj.pl badanie “Politycy do pracy” przeprowadził w pierwszej połowie marca (przed pojawieniem się pogłosek o powstaniu “Partii Borowskiego“). Ankietowani – dyrektorzy personalni 20 dużych przedsiębiorstw i 5 doradców personalnych – mieli wskazać czterech polityków: dwóch najlepszych i dwóch najgorszych kandydatów do pracy.

W kategorii “najlepszy pracownik” na pierwszym miejscu znalazła się Zyta Gilowska – jedyna kobieta w całej stawce. Wskazało na nią aż 47% ankietowanych. Dwaj kolejni kandydaci, którzy ex aequo znaleźli się na drugim miejscu – Aleksander Kwaśniewski i Donald Tusk – otrzymali już tylko po 27% głosów.

Trzecie miejsce zajął Jerzy Hausner (20% wskazań), który aż trzykrotnie zdystansował swoich partyjnych kolegów – Leszka Millera i Józefa Oleksego.

Ani jeden pracodawca nie chciałby zatrudniać liderów Samoobrony, PiS, PSL, LPR i UW.

kliknij aby powiększyć wykres

W kategorii “najgorszy kandydat” furorę zrobił Andrzej Lepper. Aż 73% uznało, że to najgorszy kandydat do pracy. Kolejni na liście Marek Pol i Roman Giertych muszą się zadowolić aż trzykrotnie niższym poziomem antypatii.

kliknij aby powiększyć wykres

Wybór Zyty Gilowskiej pracodawcy musieli uzasadnić, wymieniając jej atrybuty przydatne w pracy. 100% osób, które wskazały wiceprzewodniczącą PO jako najlepszego kandydata, uważa że ma ona wysoki iloraz inteligencji i predyspozycje przywódcze. Czterech na pięciu badanych uważa, że ma zdolności negocjacyjne i potrafi się skutecznie komunikować. Trzech na pięciu ceni ją za zdolności negocjacyjne. Co ciekawe, tylko co piąty badany uznał ją za osobę pracowitą i uczciwą. Również tylko co piątemu pracodawcy podoba się prezencja Zyty Gilowskiej.

Komentarz Rafała Szczepanika, wiceprezesa firmy Communication Partners do której należy portal rekrutacyjny pracuj.pl.

Każdy z nas jest pracodawcą. Ja – podobnie jak 27 milionów innych dorosłych Polaków – zatrudniam prezydenta, 460 posłów, 100 senatorów, kilkudziesięciu ministrów i wiceministrów, polityków samorządowych. Większość z nas nie myśli jednak takimi kategoriami, jak faktyczni pracodawcy. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co myślą o politykach dyrektorzy personalni i doradcy.

Okazuje się, że wybór pracodawców odbiega od sondaży politycznych. Co prawda wygrywa Zyta Gilowska z prowadzącej PO, ale już lider tej partii, Jan Rokita, wypada niemal trzykrotnie słabiej. Jeszcze większą różnicę widać u Andrzeja Leppera. Wyborcy chcą na niego głosować, pracodawcy mówią: byle nie Lepper. Wygląda na to, że nikt nie chciałby mieć pracownika, z którym kojarzą się takie pojęcia jak “demagogia”, “pieniactwo” i “roszczeniowość”. Bo na pewno nie chodzi tu o zbyt silny charakter – w tej kategorii Zyta Gilowska też nie wypada słabo.

Ciekawe, jak wypadliby politycy, gdyby zamiast selekcji kandydatów do pracy pod nazwą “wybory” musieli przejść prawdziwą rozmowę kwalifikacyjną i testy rekrutacyjne. Gdyby badać ich predyspozycje do pracy, do kierowania ludźmi, umiejętności pracy w zespole, zdolności organizacyjne czy analityczny umysł. Nie przez przypadek organizatorzy wszelkich testów na inteligencję mają kłopoty, by namówić do udziału w nich polityków. A jeśli już się uda, to nie liczmy że polityk publicznie ujawni uzyskany wynik.

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...