| Udostępnij

Wrota Małopolski stanęły otworem

ComArch zakończył drugi etap budowy jednego z pierwszych w Polsce systemów internetowego dostępu do urzędu e-Government dla Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Wrota Małopolski stanowią część regionalną realizowanego przez Ministerstwo projektu Wrota Polski, które po utworzeniu będą w pełni współpracować z regionalnymi platformami e-administracji w całej Polsce.

Projekt rozpoczął się w 2002 roku w ramach umowy, którą ComArch podpisał z Ministerstwem Nauki i Informatyzacji. Na tym etapie udostępnione zostały kolejne możliwości załatwiania spraw urzędowych przez Internet, oraz nowe moduły tematyczne, takie jak Edukacja, Kultura, Niepełnosprawni, Praca i Zdrowie.

Mieszkaniec województwa małopolskiego może teraz w Internecie załatwiać sprawy do tej pory tradycyjnie załatwiane w Urzędzie Marszałkowskim, Starostwie Powiatowym i w Urzędzie Gminy: sprawdzanie stanu sprawy urzędowej, składanie skarg, wniosków i zapytań, regulowanie opłat za korzystanie ze środowiska, wydawanie zezwoleń na hurtowy obrót napojami alkoholowymi, procedury związane ze zbyciem samochodu, wydawanie kart parkingowych, kart wędkarskich i wiele innych.

“Systemy internetowego dostępu do urzędów są bardzo popularne w wysoko rozwiniętych krajach. Przynoszą znaczne oszczędności administracji Państwowej, oraz pozwalają obywatelom lepiej wykorzystać własny czas poprzez ułatwienie i usprawnienie kontaktu z urzędnikiem. ComArch traktuje ten projekt jako strategiczny dla rozwoju firmy. Uważamy, że w najbliższym czasie zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania będzie coraz większe” mówi Profesor Janusz Filipiak, Prezes ComArch S.A.

Na Wrota Małopolski składają się dwie główne części: Portal obywatelski – Cyfrowy Urząd i Małopolski BIP (procedury urzędowe i Biuletyny Informacji Publicznej), oraz Portal Informacyjny (moduły tematyczne i aktualności z regionu).

Wrota Małopolski opracowane zostały w nowej szacie graficznej i z nowymi możliwościami technologicznymi. Ponadto dokonano przeniesienia Biuletynów Informacji Publicznej integrujących prawie całą administrację publiczną w województwie, co stawia Wrota jako unikalne tego typu przedsięwzięcie w skali kraju. Projekt jest realizowany w oparciu o technologię .NET firmy Microsoft.

Projekt pod nazwą Wrota Małopolski jest realizowany w ramach “Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego“. Jednym z przyjętych w niej priorytetów jest stworzenie regionalnego wspólnego rynku informacji oraz budowa platformy informatycznej koniecznej do realizacji założeń społeczeństwa informacyjnego.

Wrota Małopolski to wieloletni, pilotażowy w skali kraju projekt, którego realizacja umożliwia obywatelom i podmiotom prawnym korzystanie z usług elektronicznych i zasobów informacji, oferowanych przez urzędy administracji publicznej regionu. Chodzi w nim przede wszystkim o stworzenie regionalnego front office – portalu regionalnego będącego nowoczesnym narzędziem technologicznym, pozwalającym realizować zadania administracji publicznej na terenie Województwa Małopolskiego poprzez Internet.

“Żyjemy w epoce cyfrowej, rośnie liczba użytkowników komputerów, więc załatwianie spraw urzędowych przez Internet stanie się wkrótce powszechne. Cieszy nas, że pierwszy w Polsce system typu e-Government wykorzystuje oprogramowanie Microsoft. Rozwiązanie zastosowane w Województwie Małopolskim znacznie usprawni obieg informacji, tworząc nowe szanse dla przedsiębiorców, co przyczyni się do rozwoju ekonomicznego całego regionu. W perspektywie czasu wszyscy odczujemy korzyści z tego typu usprawnień” powiedział Tomasz Bochenek, Dyrektor Generalny polskiego oddziału Microsoft.

Nad systemem w części merytorycznej oraz przygotowania treści przez rok 2003 pracował Zespół ds. Informacji Publicznej przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Od strony technologicznej system przygotowany został przez ComArch S.A. w oparciu o umowę z Ministerstwem Nauki i Informatyzacji, które od początku sprawuje patronat nad projektem Wrota Małopolski. W technologii wykorzystano rozwiązanie Microsoft BizTalk Server, umożliwiające szybkie budowanie i wdrażanie zintegrowanych procesów biznesowych zarówno wewnątrz pojedynczej firmy, jak również między różnymi organizacjami.

Wrota Małopolski w liczbach

  • Średnio 550 000 tys. odwiedzin miesięcznie
  • 27 procedur elektronicznych oferowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz małopolski urząd wojewódzki
  • 280 jednostek administracji publicznej publikujących w jednym miejscu dane w Biuletynach Informacji Publicznej
  • 152 631 podstron internetowych
  • 1100 użytkownikow edytujących Wrota Małopolski
  • 15 GB objętości to około 1 000 000 stron maszynopisu (przyjmując za stronę maszynopisu 1500 znaków)
  • 13 serwerów zapewniających bezawaryjną pracę

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...