| Udostępnij

SWAT w NBP

Firma Infovide wdrożyła Szybką Warstwę Transportową (SWAT), platformę komunikacyjną dla krytycznych systemów Narodowego Banku Polskiego. SWAT udostępnia bankom komercyjnym usługi biznesowe systemów Sorbnet i Skarbnet. Wspiera także wymianę informacji pomiędzy systemami wykorzystywanymi w NBP.

Aplikacje SORBNET (realizująca najważniejszą funkcję NBP, związaną z oferowaniem usług płatniczych, tj. obsługę rachunków bieżących banków) i SKARBNET (obsługujący bony skarbowe w postaci zdematerializowanej) składają się z modułu centralnego pracującego w Centrali i stanowisk dla uczestników (w wypadku systemu SORBNET). Komunikacja pomiędzy modułem centralnym i stanowiskami znajdującymi się u uczestnika (bank komercyjny) opierała się na przesyłaniu zleceń z wykorzystaniem poczty elektronicznej (w wypadku systemów SORBNET) bądź wymianę dokumentów papierowych (system SKARBNET).

Problemem dla wspomnianych systemów był brak warstwy transportowej udostępniającej usługi na zewnątrz. Projekt SWAT, który umożliwił wdrożenie nowej platformy, realizowany był etapowo, wykorzystując stopniowy wzrost funkcjonalności opracowanej architektury i podłączanie do niej kolejnych uczestników systemów krytycznych.

Jedną z kluczowych przesłanek projektu było bezpieczeństwo wdrożenia. Uruchamiając nową infrastrukturę starano się nie zakłócać bieżącej działalności operacyjnej NBP zakładając stopniowe wprowadzanie kolejnych modułów systemu.

Na pierwszy etap wdrożenia składało się uruchomienie modułów centralnych platformy oraz udostępnienie na platformie SWAT usług systemu Skarbnet, a także uruchomienie komunikacji pomiędzy bankami komercyjnymi a NBP (w zakresie usług systemu Skarbnet).

Drugi etap obejmował udostępnienie na platformie SWAT usług systemu Sorbnet z zachowaniem dotychczasowej komunikacji, opartej na poczcie elektronicznej. Ostatni etap obejmował uruchomienie komunikacji pomiędzy bankami komercyjnymi a NBP z wykorzystaniem mechanizmów udostępnianych przez platformę SWAT.

SWAT został zbudowany w oparciu o monitor transakcyjny BEA Tuxedo, wykorzystywana jest także baza Oracle (repozytorium platformy) oraz baza Ingres (baza danych systemów Sorbnet i Skarbnet).

System jest zabezpieczany poprzez zastosowanie rozwiązań zapasowych dla wszystkich elementów infrastruktury (serwery dostępowe, serwery aplikacyjne, bazy danych). Przetwarzanie odbywa się z wykorzystaniem dwóch ośrodków (głównego i zapasowego). Dodatkowo dzięki mechanizmowi klastra software’owego awaria jednego z elementów infrastruktury nie powoduje zatrzymania przetwarzania oraz utraty danych. Wszystkie dane merytoryczne przesyłane są w obrębie Tuxedo w sposób zaszyfrowany. Każdy klient podłączający się do systemu jest identyfikowany na podstawie podpisu cyfrowego.

Kolejnym elementem architektury jest aplikacja ELBON. Umożliwia ona bankom komercyjnym i innym uczestnikom rynków obsługiwanych przez system Skarbnet wykorzystywanie platformy SWAT. Dzięki tej aplikacji uczestnicy korzystają ze wszystkich usług systemu Skarbnet udostępnianych przez platformę. Ponadto aplikacja ta wykorzystywana jest przez uczestników rynku obrotu bonami pieniężnymi.

W ramach projektu zrealizowany został agent SNMP, co umożliwiło integrację systemu z aplikacjami NBP CMZ (Centrum Monitorowania i Zarządzania).

Infrastruktura techniczna systemu oparta jest na maszynach firmy Hewlett Packard.

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...