| Udostępnij

Dawid wciąż pokonuje Goliata… komórką

Tygodnik The Economist oraz IBM opublikowały raport zatytułowany “The 2003 e-readiness rankings”. Stanowi on analizę rozwoju 60 krajów z całego świata w zakresie e-biznesu oraz e-goverment. Polska razem z Czechami i Węgrami stanowią czołówkę w naszej części świata.

Zdaniem analityków mniejsze kraje mają większą zdolność wprowadzania szeroko zakrojonych zmian infrastrukturalnych i biznesowych. Dowodem tego są Szwecja i Dania, które pozbawiły miejsc na podium takie potęgi gospodarcze jak USA, czy Wielkia Brytania.

Kraje zachodu nadal dominują w rankingu, co zdaniem autorów zawdzięczają korzystnym uwarunkowaniom dla rozwoju e-biznesu: stosunkowo dobrej sytuacji makroekonomicznej i legislacyjnej, dobrze rozwiniętej infrastrukturze IT oraz względnie zamożnej populacji internautów. Ale jak wskazują analitycy, każdy region świata ma zaczątki społeczeństwa informacyjnego z prawdziwego zdarzania.

W Europie Wschodniej i Centralnej prym wiodą Czechy (27 miejsce w światowym rankingu), Węgry (29 miejsce) oraz Polska (30 miejsce). Rozwój tych krajów wynika głównie z popularyzacji szerokopasmowego dostępu do Sieci oraz stymulowanej konkurencji wśród dostawców Internetu.

Możemy się pocieszyć, że Polska zyskała w stosunku do poprzedniej edycji raportu jedno miejsce, a lokalni rywale utrzymali tylko swoje pozycje.

Economist Intelligence Unit – ranking “e-readiness”pozycja w 2003

(z 60 krajów)pozycja w 2002 Krajwynik w 2003wynik w 20022727Czechy6.526.452929Węgry6.236.053031Polska5.575.52

Poza postępującą liberalizacją rynku usług dostępu do Internetu analitycy The Economist zauważyli w naszym kraju spore inwestycje w usługi e-bankingu. Swoje projekty wirtualnej bankowości rozwijają intensywnie zagraniczne banki, szczególnie te które nie posiadają silnych, lokalnych partnerów z rozbudowaną siecią oddziałów.

Czołowe pozycje Szwecjii i Danii autorzy zestawienia tłumaczą naturalną przewagą mniejszych krajów w zakresie wprowadzania ogólnokrajowych programów rozwoju. Wniosek z tego, że fakt bycia gospodarczą potęgą na pewno pomaga w rozwoju e-biznesu i społeczeństwa informacyjnego, ale mniejsze kraje wcale nie muszą pozostawać w tych kategoriach daleko w tyle.

Stosunkowo małe kraje takie jak Szwecja (1 miejsce), Hong Kong (10 miejsce), czy Singapur (12 miejsce) skutecznie konkurują w innowacyjnych inicjatywach ze światowymi potęgami – USA (3 miejsce), Niemcami (13 miejsce) i Japonią (24 miejsce).

Zdaniem analityków The Economist świat czeka kolejna fala rozwoju związanego z e-biznesem. “E-transformacja stała się cichą rewolucją” powiedział Daniel Franklin kierujący pracami autorów raportu. “Szaleństwo dot-comów przeminęło, ale cicha praca u podstaw pomaga zwiększać efektywność działań zarówno w sektorze biznesowym, jak i administracji publicznej.”

Jak wynika z raportu “The 2003 e-readiness rankings” w zeszłym roku większość krajów poprawiło swoje wyniki, a przetasowania w rankingu związane są z mniejszą lub większą dynamiką wzrostu. Źródłem przewagi nad innymi organizmami państwowymi staje się upowszechnienie szerokopasmowego dostępu do Internetu, rosnąca popularność technologii mobilnych oraz coraz lepsze, pro-rozwojowe rozwiązania ustawodawcze.

+ Pobierz raport “The 2003 e-readiness rankings”

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...