| Udostępnij

Świadomość 60-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wśród polskich internautów

Firma badawcza Gemius przeprowadziła badanie wiedzy i postaw internautów odnośnie rocznicy największego zbrojnego zrywu powstańczego w Europie w czasie II Wojny Światowej. Z badania wynika, że około 28% internautów wie kiedy Powstanie wybuchło, a 6% respondentów zamierzało uczestniczyć w uroczystych obchodach 60-tej rocznicy. W przyszłości warto zbadać także postrzeganie celów, celowości i skutków tego wydarzenia dla powojennej Polski. Wygląda na to, że prawie 50 lat wpływów ZSRR skutecznie zniekształciło w świadomości rodaków obraz Powstania.

W badaniu przeprowadzonym w dniach 21-26 lipca b.r. użytkowników sieci poproszono o udzielenie odpowiedzi na pytania związane z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak pokazują wyniki 27,9 proc. spośród respondentów (zrealizowano 2119 wywiadów) w wieku powyżej 15 lat poprawnie połączyło datę 1 sierpnia ze wspomnianym wydarzeniem. Przy okazji okazało się też, że data 17 września dla niespełna 32 proc. ankietowanych kojarzy się z agresją ZSRR na Polskę, a 53,6 proc. z wybuchem II wojny światowej.

Dzień, miesiąc, rok

Kojarzenie daty wybuchu Powstania Warszawskiego, jak wynika z badania, wiąże się z wiekiem respondentów: im młodsi internauci tym mniejszy procent poprawnych odpowiedzi. Przykładowo w grupie 15-24 lata odsetek poprawnych wskazań wyniósł 27,3 proc. a w grupie osób powyżej 55 roku życia wyniósł już 34,9 proc. Jednocześnie minimalnie więcej kobiet (28 proc.) niż mężczyzn (27,8 proc.) trafnie wskazało na datę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wśród internatów, którzy poprawnie podali dzień i miesiąc wybuchu Powstania największy odsetek stanowiły osoby z wykształceniem średnim ogólnokształcącym (32,8 proc.).

Wskazanie roku wybuchu Powstania nie sprawiło trudności ponad połowie respondentów – 58 proc. z nich w ankiecie zaznaczyło właśnie rok 1944, przy czym aż 21 proc. zdecydowało się na odpowiedź “nie wiem”. Spośród badanych największy odsetek poprawnych odpowiedzi (83,9 proc.) zanotowano w grupie 45-50 latków, natomiast największe problemy ze wskazaniem roku wybuchu Powstania mieli najmłodsi (52,4 proc.). Grupą, która najliczniej wskazała na rok 1944, były osoby z wykształceniem wyższym – 73,4 proc z nich udzieliło poprawnej odpowiedzi. Znajomość roku, w którym wybuchło Powstanie jest podobna zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Udział w uroczystościach

Uroczystości planowanych z okazji 60-tej rocznicy Powstania jest wiele – jak wynika z badania Gemius SA – słyszało o nich 44,5 proc. ankietowanych w sieci, przy czym aż 73,6 proc. respondentów informacje o wydarzeniach związanych z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zdobyło z telewizji, 27 proc. z prasy a 26,7 proc. z radia. Dla 18,7 proc. badanych internautów to Internet stanowił źródło informacji o obchodach.

Pomimo stosunkowo wysokiej wiedzy o wydarzeniach, jakie odbywają się z okazji rocznicy, jedynie 6 proc. miało zamiar wziąć udział w przynajmniej jednym z nich. Największy odsetek spośród planujących udział w uroczystościach (52,4 proc.) zamierzało wziąć udział w otwarciu Muzeum Powstania Warszawskiego (1-3 sierpnia br.).

Niewiele spośród planujących uczestnictwo w uroczystościach miało zamiar brać w nich udział w pojedynkę (10,4 proc.) – prawie połowa respondentów (47,2 proc.) odpowiedziała, że wybierze się z rodziną (47,2 proc.) albo z przyjaciółmi i znajomymi (36,8 proc.).

Po co badać postawy wobec Powstania Warszawskiego?

Na pewno ciekawa byłaby analiza odpowiedzi na pytania dotyczące postrzegania celów oraz oceny celowości i skutków wynikłych z Powstania. Ten kontrowersyjny temat – zagadnienie natury politycznej, propagandowej, militarnej, społecznej i historycznej – wyznaczał przez ostatnie 60 lat linię podziału między ludźmi identyfikującymi się z rozmaitymi frakcjami i reprezentującymi rozmaite interesy.

W wolnej Polsce Powstanie Warszawskie nadal nie jest wydarzeniem o jednoznacznym wydźwięku. Miało być demonstracją wiarygodności i potencjału struktur Podziemnego Państwa Polskiego niezależnego od ZSRR, a nie było w ten sposób odbierane przez aliantów i wydaje się że nie jest obecnie odbierane w ten sposób przez Polaków. Z pewnością jest to po części wpływ wymuszonej przez sowietów interpretacji wydarzeń wojennych XX wieku.

Na pewno tegoroczne, uroczyste obchody tego wydarzenia oraz otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego pomoże rodakom pogłębić wiedzę na temat tego patriotyczngo zrywu. Jeden z historyków specjalizujący się w okresie II Wojny Światowej komentując świadomość daty wybuchu Powstania Warszawskiego na poziomie 25% był zdania, że nie jest to wynik zły.

Metodologia

Badanie zrealizowano za pomocą ankiety internetowej wyświetlanej losowo wybranym użytkownikom witryn w sieci GRP Net. Dzięki odpowiedniej metodologii doboru próby, każdy respondent mógł wziąć udział w badaniu tylko raz. Ogółem uzyskano 2119 wypełnionych ankiet przy współczynniku response rate (iloraz zaproszeń do wypełnienia ankiety oraz liczby wypełnionych ankiet) wynoszącym 2,6 proc. Wyniki przedstawiono dla grupy wiekowej 15+.

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...