| Udostępnij

TP S.A. nie poprosiła konkurencji do tańca

Niezależni operatorzy oraz portale – sygnatariusze listu otwartego do Prezesa TP S.A. w sprawie zmiany warunków wymiany ruchu internetowego – są zaniepokojeni treścią otrzymanej w ostatnich dniach czerwca odpowiedzi od TP S.A. Koalicjanci uznali ją za wymijającą: nie zostali zaproszeni do rozmów, dominujący operator nie podał żadnych terminów zmiany swojej obecnej polityki.

Grupa operatorów internetowych i czołowych portali, na mocy zawiązanego w marcu 2004 roku porozumienia, wystosowali na przełomie maja i czerwca List Otwarty do Prezesa Telekomunikacji Polskiej S.A., w którym postulują stworzenie “konkurencyjnego rynku dostępu do Internetu i równe traktowanie podmiotów internetowych”.

W liście do TP S.A. datowanym 28 maja 2004 r. grupa 14 największych operatorów Internetu i dostawców treści zwróciła uwagę na wykorzystywanie przez TP SA dominującej pozycji na rynku poprzez:

  • Stosowanie drastycznie odbiegających od europejskich standardów opłat za wymianę ruchu internetowego.
  • Brak polityki bezpłatnej współpracy z dużymi operatorami.
  • Ograniczanie ruchu do polskich dostawców treści i usług na łączach międzynarodowych.

Jak informują koalicjanci w liście od TP S.A., podpisanym przez Pełnomocnika Zarządu TP panią Grażynę Piotrowską-Oliwę, TP S.A. odrzuca argumenty przytoczone przez operatorów niezależnych i jednocześnie podtrzymuje zasadność obranej przez siebie polityki. W przesłanej odpowiedzi nie znalazło się zaproszenie koalicji operatorów do rozmów.

TP S.A. zadeklarowała natomiast rozpoczęcie prac nad wypracowaniem polityki peeringowej opartej na europejskich standardach, co niewątpliwie byłoby krokiem naprzód w procesie liberalizacji rynku telekomunikacyjnego. Koalicjani wyrażają swoje niezadowolenie z faktu, że dominujący operator nie podał w przesłanym liście szczegółów przyszłej polityki peeringowej, ani nie podał planowanego terminu ogłoszenia polityki.

Koalicjanci wskazują na fakt, że obecnie TP S.A. pobiera opłaty od swoich abonentów korzystających z Internetu i jednocześnie pobiera opłaty za tak generowany ruch internetowy od portali i operatorów, z których zasobów ci abonenci korzystają.

Ceny za dostęp tylko do sieci internetowej TP S.A. są kilkukrotnie wyższe od cen korzystania z globalnych zasobów udostępnianych przez operatorów międzynarodowych. Operatorzy Internetu i portale nie uznają argumentacji TP S.A., iż powodem tego jest przeinwestowanie na rynku dostawców sieci międzynarodowych.

Zdaniem koalicji TP S.A. wyeliminowała operatórów międzynarodowych z “wolnorynkowej gry”, ograniczając pasmo do wybranych operatorów krajowych, czy degradując jakość połączeń z nimi poprzez obcinanie pakietów TCP/IP.

Koalicja zapowiada kontynuowanie działań zmierzających do zmiany obecnej sytuacji zarówno w drodze postępowania w kraju, jak i na szczeblu organizacji międzynarodowych.

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...