| Udostępnij

Comtica rozpoczyna ekspansję na terenie USA

Informatyczna firma Comtica wraz ze swoim produktem Multiscreen.tv została zakwalifikowana do Austin Technology Incubator w Teksasie. Comtica utworzy w USA spółkę zależną, opatentuje swoją technologię i będzie sprzedawała swoje produkty na rynkach Ameryki Północnej. Polska firma pozyskała już za oceanem pierwszych klientów, rozmawia także z potencjalnymi inwestorami finansowymi.

Jest to wynik wielomiesięcznych starań zapoczątkowanych poprzez udział w programie Akceleratora Technologii w Warszawie, realizowanym przez Fundację Centrum Innowacji FIRE w ramach zobowiązania offsetowego Lockheed-Martin.

Comtica specjalizuje się w tworzeniu informatycznych rozwiązań typu Enterprise Mobile Solutions wykorzystujących technologie internetowe oraz usługi i technologie mobilne. W ofercie firmy znajdują się specjalistyczne rozwiązania dla branż takich jak finanse i bankowość, sektor FMCG, dystrybucja produktów IT, media, czy reklama zewnętrzna (outdoor).

Dla branży medialnej Comtica stworzyła produkt o nazwie Multiscreen.tv. Jest to platforma technologiczna pozwalająca na szybkie i stosunkowo tanie uruchomienie stacji telewizyjnej z którą widzowie mają nieustanny kontakt poprzez wysyłane wiadomości SMS, MMS, aplikacje Java/GPRS, stronę WWW, czy telefoniczny system IVR. Na bazie Multiscreen.tv został uruchomiony pierwszy w Polsce w pełni interaktywny muzyczno-rozrywkowy kanał 4fun.tv.

Multiscreen.tv zdobył uznanie ekspertów IT i technologii bezprzewodowych z inkubatora technologicznego ATI przy Uniwersytecie Teksańskim w Austin, prowadzonym przez Instytut IC2, będący partnerem Centrum Innowacji FIRE w projekcie Akceleratora Technologii. Zgodnie z zawartym we wrześniu br. porozumieniem inkubator ten udzieli Comtice wsparcia w opatentowaniu technologii Multiscreen.tv w USA oraz w stworzeniu spółki zależnej działającej na rynkach Ameryki Północnej.

Wszystko zaczęło się od przystąpienia firmy Comtica we wrześniu 2003 r. do offsetowego programu Mining&Matching organizowanego przez Akcelerator Technologii Centrum Innowacji FIRE. Program ten jest realizowany jako element zobowiązań offsetowych firmy Lockheed-Martin związanych z zakupem przez Polskę samolotów F-16. Comtica zakwalifikowała się do grupy firm, które wyjechały do USA, aby spotkać się z amerykańskimi partnerami z branży IT, internetowej oraz automatyki przemysłowej. Jednak przeprowadzone wówczas rozmowy nie przyniosły oczekiwanych spektakularnych efektów.

“Patrząc z perspektywy czasu odnoszę wrażenie, że większość polskich firm pojechała do Stanów z dość niesprecyzowanymi, ale raczej wysokimi oczekiwaniami” – wspomina Paweł Laskowski, Prezes Zarządu Comtica. “Myślę, że w głębi ducha część polskich menedżerów liczyła na bezpośrednie amerykańskie inwestycje, albo inne formy wsparcia. Tymczasem okazało się, że Ameryce nie dostaniemy nic za darmo tylko dlatego, że pojechaliśmy z offsetowymi hasłami na ustach” analizuje Laskowski.

“My w Comtice postanowiliśmy rozwijać zdobyte kontakty. Mamy dobry produkt dla branży medialnej, a rynek amerykański jest dla nas ogromną szansą. Stwierdziliśmy, że nie brakuje nam umiejętności i wiedzy biznesowej, aby sprzedawać tam Multiscreen.tv” – mówi Paweł Laskowski.

Comtica wykorzystała kontakty zdobyte dzięki zespołowi Akceleratora Technologii, aby zgłosić swój produkt do Austin Technology Incubator poza programem offsetowym. Udało się. “Kiedy po raz drugi pojechaliśmy do Austin i zaprezentowaliśmy nasz produkt oraz biznesplan przed Success Committee w ATI usłyszeliśmy słowa uznania. Jeden z członków Komisji powiedział nawet, że nareszcie ktoś zaproponował coś ciekawego i że dawno nie widzieli tak oryginalnej koncepcji” – mówi Piotr Szostak, Wiceprezes Zarządu Comtica.

“Teraz naszym celem jest założenie spółki zależnej w Austin w Teksasie, pozyskanie pierwszego etapu finansowania oraz zadomowienie się z naszym produktem na rynkach USA oraz Kanady. W dłuższej perspektywie mamy ambicję być tam wiodącym dostawcą usług i produktów integrujących telefonią komórkową, Internet i telewizję dla potrzeb branży rozrywkowej i medialnej” – tłumaczy Piotr Szostak. “Uważam, że tak ambitny cel jest możliwy do osiągnięcia ponieważ rynek usług mobilnych w USA dopiero raczkuje, a my Europejczycy mamy w tym zakresie już spore doświadczenia” dodaje Szostak.

Dotychczasowe dokonania i plany rozwoju Comtica pozytywnie ocenia Sylwester Janik, Dyrektor ds. Rozwoju Akceleratora Technologii Centrum Innowacji FIRE, którego działania pozwoliły warszawskiej firmie nawiązać tak owocne kontakty w USA. “Comtica jest modelowym przykładem wykorzystania szansy jaką daje offset LM oraz projekt Akceleratora Technologii. Pomoc w zawarciu pierwszych kontaktów z potencjalnymi partnerami oraz uzyskanie pewnego rodzaju wiarygodności na rynku USA dzięki udziałowi w programie ofsetowym to pierwszy etap w drodze do sukcesu. Determinacja, jasna strategia wejścia na rynek USA oraz przyporządkowanie odpowiednich zasobów ze strony spółki to etap drugi, równie kluczowy dla powodzenia przedsięwzięcia. Comtica spełniła te warunki i zaczyna odnosić sukcesy. ” – komentuje Sylwester Janik.

Na kolejnym etapie współpracy, Comtica może uzyskać dostęp do sieci polskich prywatnych zagranicznych inwestorów prywatnych i funduszy inwestycyjnych skupionych wokół Akceleratora. “Inkubator Technologii w Austin postrzegany jest przez inwestorów jako tzw. “dobry adres”, podnoszący wiarygodność i atrakcyjność inwestycyjną nowego przedsięwzięcia”.

Wnioski z historii Comtica nasuwają się same. Offsetowe zobowiązania firmy Lockheed-Martin dotyczące transferu nowych technologii i know-how należy rozpatrywać w obu kierunkach. Obiegowe opinie i oczekiwania związane są przeważnie z amerykańskimi inwestycjami oraz transferem technologii z USA do Polski. Tymczasem polskie firmy również mogą sprzedawać swoje innowacyjne rozwiązania na rynku Amerykańskim.

Poza tym korzyści wynikające z offsetu nie muszą być bezpośrednie. W tym przypadku program kojarzenia partnerów prowadzony przez warszawski Akcelerator Technologii doprowadził do nawiązania cennych kontaktów biznesowych, ale tylko dzięki inicjatywie i determinacji polskich przedsiębiorców kontakty te mogą przerodzić się w realną rynkową szansę.

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...