| Udostępnij

12 października: Dzień Bezpiecznego Komputera

Aby Internet był bezpieczniejszy, komputery bardziej niezawodne, a wirusy i ataki hackerów mniej skuteczne branża IT powinna po pierwsze doskonalić swoje produkty i usługi, a po drugie uświadomić użytkowników, że kłopotom można zapobiec jeśli przestrzega się kilku prostych zasad bezpieczeństwa. Potentaci polskiego rynku IT, telekomunikacji i bankowości on-line postanowili w szeroko zakrojonej akcji PR i edukacyjnej wykreować 12 października na Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Komputera.

Specjaliści bezpieczeństwa teleinformatycznego dobrze wiedzą, że nie istnieją 100% zapezpieczenia. Co więcej – zapewnienie przyzwoitego poziomu bezpieczeństwa jakiegokolwiek systemu wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale również sporo zachodu i ciągłego kształcenia. Oczekiwania zwykłych użytkowników komputerów, Internetu, bankowości on-line czy dowolnych innych systemów IT są zgoła inne. Systemy IT powinny być ich zdaniem 100% niezawodne, a ich eksploatacja nie powinna wymagać od użytkownika żadnej specjalistycznej wiedzy.

W przypadku nieuchronnych awarii, ataków złośliwych kodów (wirusów, trojanów, robaków, adware, spyware), czy ataków i oszustw hackerskich taka postawa masowego użytkownika powiększa skalę zagrożeń i bardzo negatywnie odbija się na wizerunku producentów komputerów, systemów operacyjnych i oprogramowania, narzędzi zabezpieczających systemy IT, czy banków oferujących swoje usługi on-line.

Wymienione firmy mogą walczyć z e-plagą, a przy okazji zadbać o swój wizerunek na dwa sposoby. Pierwszy sposób to doskonalenie produktów i usług poprzez inwestycje w prace badawczo-rozwojowe w zakresie bezpieczeństwa, inwestycje w techniki i narzędzia zabezpieczeń oraz wyścig z wciąż pojawiąjącymi się lukami oprogramowania i wykorzystującymi je przestępcami.

Drugi sposób to prowadzenie szeroko zakrojonej akcji public relations zmieniającej postawy użytkowników. Akcja ta powinna polegać na edukacji w zakresie bezpieczeństwa, a jednym z jej głównych celów powinno być zwiększenie świadomości użytkowników, że ich postępowanie odgrywa dużą, jeśli nie decydującą rolę w ochronie przed atakami, awariami i oszustwami.

Właśnie takie cele wydaje się mieć akcja zatytułowana Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Komputera kreowana przez G DATA, Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, PKO Bank Polski, RSA Security, Symantec oraz Telekomunikację Polską.

12 października : Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Komputera

Komputery stały się elementem naszej codzienności. Coraz więcej osób korzysta z Internetu, nie ma praktycznie firmy, która nie przesyłałaby korespondencji biznesowej za pomocą poczty elektronicznej. Korzyściom związanym z rozwojem technologii towarzyszą jednak również zagrożenia. Coraz częściej użytkownicy komputerów mają do czynienia z atakami różnego rodzaju szkodliwych programów takich jak wirusy, robaki czy konie trojańskie. Codziennie odnotowuje się przynajmniej kilkanaście ataków hakerskich na on-linowe systemy zarządzania finansami (e-banki, aukcje internetowe, e-księgarnie etc.).

Dlaczego powstał Dzień Bezpiecznego Komputera? Z badań przeprowadzonych na zlecenie Centrum Bezpieczeństwa Microsoft przez instytut badawczy SMG/KRC wynika, iż zdaniem aż 65% Polaków zbyt mało jest obecnie informacji nt. bezpieczeństwa informatycznego. Niemal połowa (43%) z tych, których komputery zostały zaatakowane poniosła szkody takie jak np. skasowanie plików czy uszkodzenie dysku.

Te fakty jak i niska świadomość istnienia sposobów ochrony przed zagrożeniami (zaledwie 55% użytkowników komputerów używa programów antywirusowych, a jedynie 7% zapór ogniowych, tzw. firewalli) sprawiają, że konieczna jest powszechna edukacja w tym temacie.

Celem Dnia Bezpiecznego Komputera jest dotarcie do jak największej liczby osób z informacją o tym, jakie są główne zagrożenia związane z Internetem i komputerami oraz sposoby zapobiegania im. Z tego powodu Dzień Bezpiecznego Komputera 12 października wypełniony będzie szeregiem atrakcyjnych aktywności skierowanych do uczniów szkół i uczelni wyższych, specjalistów IT, przedstawicieli biznesu – wszystkich użytkowników komputerów. W tym dniu w wielu szkołach podstawowych i wyższych odbędą się lekcje dotyczące zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci Internet.

Dzień Bezpiecznego Komputera będzie miał swoją kontynuację w postaci Projektu “Bezpieczny Komputer”, w ramach którego w wielu regionach Polski odbędą się liczne szkolenia, seminaria oraz konkursy.

Inicjatywę wspótworzą firmy: G DATA, Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, PKO Bank Polski, RSA Security, Symantec oraz Telekomunikacja Polska. Akcję wspiera administracja centralna oraz organizacje zajmujące się bezpieczeństwem sieci komputerowych. Inicjatywę objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczpospolitej Aleksander Kwaśniewski. Wsparcia udzieliły także najważniejsze instytucje państwowe: Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz czołowe organizacje zajmujące się problemem bezpieczeństwa informatycznego: CERT (Computer Emergency Response Team) i Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...