| Udostępnij

Kontrola biometryczna w miejscu pracy

Z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Hitachi Data Systems wynika, że firmy regionu EMEA – w tym firmy polskie – rozważają możliwość wprowadzenia technologii biometrycznej w celu zwiększenia poziomu zabezpieczeń w miejscu pracy. 67% z nich deklaruje chęć wprowadzenia systemu skanowania źrenic i rozpoznawania odcisków palców.

Deklaracje te mogą być związane m.in. z coraz częstszym stosowaniem technologii biometrycznej w punktach kontroli granicznej oraz instytucjach sektora publicznego.

Wyniki badania opracowano na podstawie 840 anonimowych wywiadów z dyrektorami ds. informatycznych firm z regionu EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki). Badania prowadzono w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Egipcie, Finlandii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, w Izraelu, we Włoszech, Holandii, Norwegii, Polsce, Arabii Saudyjskiej, RPA, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Wielkiej Brytanii.

Badanie wskazuje, że 70% firm uważa, iż zastosowanie urządzeń biometrycznych w budynkach biurowych jest uzasadnionym środkiem bezpieczeństwa, ale aż 50% przewiduje sprzeciw ze strony pracowników lub klientów wobec tej technologii. 37% respondentów jest zdania, że pozyskiwane w ten sposób informacje będą wykorzystywane do szpiegowania osób – czy to przez firmy, czy agencje rządowe.

“Z naszych badań wynika, że technologia biometryczna staje się coraz popularniejsza, a ludzie dostrzegają związany z nią wzrost bezpieczeństwa” tłumaczy Tony Reid, prezes działu rozwiązań pamięci masowych w Hitachi Data Systems EMEA. “Oczywiście, firmy nadal będą musiały przestrzegać przepisów ochrony prywatności, określających czas przechowywania danych osobowych i sposobu ich wykorzystywania, co dla wielu organizacji stanowi kolejne wyzwanie z dziedziny informatyki.”

Wyniki badania pokazują także, że tylko 15% instalacji wykorzystujących technologię biometryczną będzie gotowych do użytku w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Obawy dotyczące ewentualnych awarii i bezpieczeństwa danych sprawiają, że większość instalacji tego typu będzie wprowadzona dopiero po opracowaniu nowych systemów informatycznych chroniących przed tymi zagrożeniami.

37% ankietowanych jako powód wykorzystywania i przechowywania danych biometrycznych wymienia obawę przed przestępstwami, m.in. kradzieżą elektronicznego identyfikatora. Podobna liczba respondentów (40%) uważa, że potencjalny problem z technologią leży w ewentualnych awariach technicznych, powodujących na przykład przypadkowe uniemożliwienie pracownikom wejścia do budynku.

“Jedną z największych przeszkód na drodze do szybszego zaakceptowania technologii biometrycznej jest bezpieczeństwo i wydajność systemu przechowywania danych oraz zapewnienie, że nawet w przypadku awarii części sieci informatycznej, system nadal będzie funkcjonował poprawnie. Wymaga to od firm wdrożenia wydajnych procesów zachowania ciągłości biznesowej i zainwestowania w technologie, takie jak zdalne powielanie danych i wykonywanie kopii zapasowych, zautomatyzowane zarządzanie danymi oraz szyfrowanie danych” wyjaśnia Tony Reid.

Badanie wykonane na zlecenie Hitachi Data Systems pokazało, że zastosowanie technologii biometrycznej spotyka się z dużym poparciem wielu organizacji rządowych i finansowych. 63% respondentów poparło stosowanie takich urządzeń w celu zabezpieczenia punków kontroli granicznej, 77% – budynków administracji rządowej, a 87% uznało za słuszne wykorzystywanie ich przez służby bezpieczeństwa. Niemal tyle samo osób opowiedziało się za wykorzystywaniem technologii biometrycznej do celów uwierzytelniania kart kredytowych (77%) i dokumentów identyfikacyjnych, w tym także praw jazdy i dowodów osobistych (73%). Najmniej poparcia uzyskało zastosowanie technologii w systemie ubezpieczeń emerytalnych (50% za i 43% przeciw).

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...