| Udostępnij

Obraz polskiego internauty

Dwie trzecie indywidualnych użytkowników Internetu nie wie, jak szybkie jest ich domowe łącze – wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos. Jedna trzecia Polaków posiada PC w swoich gospodarstwach domowych, a połowa domowych PC jest podłączona do Internetu. Średnia wydatków internauty na Internet wynosi 56 zł miesięcznie.

Z badania Ipsos wynika, żę rozwój Internetu w Polsce wiąże się przede wszystkim z rosnącą powoli, lecz systematycznie grupą użytkowników indywidualnych. Odsetek osób korzystających z Internetu w pracy stabilizuje się.

W grupie użytkowników indywidualnych wciąż popularne są usługi typu dial-up (42 proc.), choć pozostali to w większości posiadacze różnego rodzaju łącz stałych. Co ciekawe 70 proc. osób nieposiadających stałego łącza nie jest zainteresowanych jego instalacją.

Trzy czwarte indywidualnych użytkowników nie wie, z jaką szybkością łączą się z domu z Internetem. Zapytani o to, dlaczego nie wykorzystują Internetu w szerszym stopniu, indywidualni użytkownicy wskazują przede wszystkim wysoki koszt, brak czasu, obawę przed wirusami, wulgarność zawartości, zbyt wolne połączenie, nieumiejętność wyszukania interesującej informacji, brak ciekawej zawartości w języku polskim.

Internet w Polsce wciąż elitarny

Internet wciąż pozostaje w Polsce elitarny, rozwija się powoli, choć systematycznie. Z danych Ipsos z czerwca br. wynika, że w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku odsetek osób korzystających z Internetu przynajmniej od czasu do czasu wzrósł o 9 pkt. i wyniósł 33 proc. Prawie nie zmienia się odsetek osób korzystających z Internetu w pracy (8 proc. w czerwcu br.). Jednak powoli i systematycznie rośnie liczba indywidualnych użytkowników.

Według badania z czerwca br. odsetek osób korzystających z Internetu w domu wynosi 17 proc. i jest to wzrost o 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Korzystanie z Internetu w Polsce jest wciąż czynnością elitarną: użytkownicy Internetu w naszym kraju to częściej osoby młode, wykształcone, mieszkające w miastach, o wysokich dochodach.

Łączenie typu dial-up wciąż popularne

Jedna trzecia Polaków posiada PC w swoich gospodarstwach domowych. Połowa domowych PC jest podłączona do Internetu. 42 proc. indywidualnych użytkowników łączy się przez modem (dial-up), 36 proc. przez łącze stałe oparte o sieć telefoniczną – własne i dzielone, 11 proc. poprzez sieć lokalną, 6 proc. przez łącze stałe oparte o telewizję kablową. Wśród badanych nikt nie posiadał dwóch różnych metod dostępu.

W jaki sposób łączy się Pan(i) z domu z Internetem?

Niezrozumiała prędkość dostępu

Dwie trzecie indywidualnych użytkowników Internetu nie wie, jak szybkie jest ich domowe łącze. Wynikałoby z tego, że zawarte w materiałach reklamowych dostawców Internetu informacje dotyczące prędkości dostępu nie są dla większości użytkowników zrozumiałe i co za tym idzie, nie są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowej.

Niewielkie zainteresowanie łączem stałym

Zainteresowanie instalacją stałego łącza w domu jest jednak w Polsce dość ograniczone. Spośród osób, które nie posiadają w domu stałego łącza, 70 proc. w ogóle nie jest zainteresowanych jego instalacją.

Ipsos przeprowadził też badanie optymalnej ceny łącza stałego pośród osób zainteresowanych takim zakupem. Zgodnie z wynikami badania, optymalną ceną za taką usługę jest dla zainteresowanych kwota 50 zł. Cenę 40 zł miesięcznie potencjalni klienci uznaliby za okazję. Przy cenie 60 zł zainteresowani postrzegaliby tę usługę jako luksus, na który jednak mogliby sobie pozwolić.

Typowe zastosowania domowe

Indywidualni użytkownicy Internetu przede wszystkim przeglądają strony www i korzystają z poczty elektronicznej.

Użytkownicy Internetu w domu korzystają z:

Wydatki na Internet

Obecna średnia wydatków na Internet wynosi 56 zł miesięcznie. Połowa osób korzystających z Internetu wydaje na tę usługę poniżej 50 zł miesięcznie. Grupa osób, które wydają na Internet więcej niż 100 zł miesięcznie stanowi niewielki odsetek wszystkich użytkowników (około 8 proc). Ponad 10% badanych wydaje miesięcznie na Internet mniej niż 25 zł.

Bariery szerszego wykorzystania sieci przez indywidualnych użytkowników

Indywidualnych użytkowników Internetu zapytano o powody, dla których nie korzystają z sieci w większym stopniu. Podstawową wymienianą barierą okazał się zbyt wysoki koszt połączenia (68 proc.). Wielu użytkowników wymieniało brak czasu na korzystanie z tego typu usług (67%), obawę przed wirusami, trojanami i dialerami (60%) oraz fakt, iż Internet zawiera zbyt dużo materiałów wulgarnych, obraźliwych i pornograficznych (51%). Połowa użytkowników wskazała na zbyt wolne połączenie z Internetem. Problemem użytkowników jest nieumiejętność wyszukiwania interesujących informacji, brak ciekawej zawartości w języku polskim a także trudności w obsłudze Internetu i komputera.

Ostatnie badanie przeprowadzono we wrześniu 2004 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat, dla potrzeb Forum na rzecz usług szerokopasmowych tygodnika Computerworld. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,2% na poziomie ufności 0,95.

Ciekawe? Masz komentarz? Zabierz głos na Forum!Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...