| Udostępnij

Budowanie wartości spółek technologicznych

W branży Internetu i nowych technologii co parę lat obserwujemy – jakby z niedowierzaniem – wyłaniające się gwiazdy. Kiedy dany rynek wydaje się podzielony, bardzo konkurencyjny, kiedy koniunktura nie zapowiada spektakularnego wzrostu, a jedyną atrakcją wydają się być nadchodzące fuzje i przejęcia – wtedy zwykle wyłaniają się nowi liderzy. Skąd biorą się spółki-gwiazdy? Mówił o tym 1 marca br. Fritz Kroeger – starszy konsultant A.T. Kearney – podczas spotkania w Klubie Polskiej Rady Biznesu. Będziemy na ten temat rozmawiać także 15 marca br. podczas organizowanej przez BiznesNet oraz MCI Management konferencji pt. “Powrót inwestycji VC/PE na rynek TMT“.

Otóż odpowiedzią na pytanie “skąd biorą się gwiazdy” wydaje się być strategia mająca na celu budowanie długoterminowej wartości – dla klientów, dla akcjonariuszy, dla pracowników. Poza tym – bardzo upraszczając tezy stawiane przez konsultantów A.T. Kearney – wystarczy bardziej skupić się na tym, co się robi.

Jak wynika z badań A.T. Kearney, które objęły 98% światowego rynku kapitałowego i były w ciągu 14 lat prowadzone w ponad 29 tys. międzynarodowych firm, wzrost i rentowność można osiągnąć niezależnie od fazy cyklu ekonomicznego. A.T. Kearney stara się obalić mit, iż do wzrostu firmy potrzebne są sprzyjające warunki ekonomiczne. Konsultanci firmy – Graeme K. Deans oraz Fritz Kroeger – są autorami książki “Stretch! How Great Companies Grow in Good Times and Bad“.

1 marca Dr Fritz Kroeger był gościem Klubu Polskiej Rady Biznesu, która wybrała jego książkę “Stretch!” książką miesiąca. Książka jest dostępna np. w księgarni Amazon.com, a osoby ją kupujące zamawiały również takie tytuły jak “How to Grow When Markets Don’t”, “Winning the Merger Endgame: A Playbook for Profiting From Industry Consolidation”, czy “Winning the Profit Game: Smarter Pricing, Smarter Branding”.

A.T. Kearney dokonała podziału zbadanych firm na cztery grupy: Under-performers, Simple Growers, Profit Seekers oraz Value Growers. Gospodarka Polski i większość krajowych firm plasuje się w grupie typu Profit Seekers, czyli ukierunkowanych raczej na osiąganie zysku, niż na wzrost firmy. Nie ma jednak czego się wstydzić, bo w grupie tej znajdują się także, m.in. Czechy, Nowa Zelandia i Hongkong. Zdaniem Kroegera polskie firmy są na dobrej drodze rozwoju, ale powinny większy nacisk położyć na wzrost i innowacyjność, by zwiększyć swoją konkurencyjność.

Badania A.T. Kearney pokazują, że dobrze przeprowadzony rozwój firm jest nagradzany zarówno wysoką wartością firmy, jak i zyskami. W latach 1988-2003 aż 5.800 firm (czyli 20% badanych) znalazło się w segmencie Value Growers, gdzie roczny wzrost dochodów plasował się na poziomie 18%, a wzrost wartości osiągnął aż 21,5%.

Zdaniem Kroegera Polska powinna dążyć do tego, by znaleźć się właśnie w tej grupie. Wśród Value Growers aż 87% sukcesu można wytłumaczyć czynnikami wewnętrznymi, a pozostałe 13% czynnikami zewnętrznymi. Najważniejsze czynniki wewnętrzne to przede wszystkim wizja wzrostu, skoncentrowanie się na relacjach z klientami, świadomy system zarządzania zasobami ludzkimi i wiedzą, oraz innowacyjne podejście do działań z zakresu badań i rozwoju. Krótki opis 4 kluczowych metod budowania wartości można przeczytać w artykule Graeme Deansa.

Główne wnioski wynikające z badań nad wzrostem wartości firm przeprowadzonych przez A.T. Kearney są następujące:

1. Wzrost jest możliwy w każdym sektorze gospodarki, w każdym regionie oraz w każdej fazie cyklu ekonomicznego.

2. Wzrost jest napędzany przede wszystkim przez czynniki wewnętrzne, a nie uwarunkowania zewnętrzne.

3. Z punktu widzenia tworzenia wartości dla udziałowców, wzrost wartości firmy jest ważniejszy, niż jej bieżące zyski.

4. Podnoszenie wartości firmy nie jest magiczną sztuczką – jest wiedzą, której można się nauczyć.

5. Fuzje i przejęcia są niezbędne dla ciągłego wzrostu – sam wzrost organiczny jest niewystarczający. Polskie firmy powinny więc rozwijać umiejętności w zakresie zarządzania fuzjami i przejęciami, lecz nie za wszelką cenę.

“Wzloty i upadki firm nie zależą wyłącznie od koniunktury, w której przyszło im działać. Dużo większe znaczenie ma zarządzanie firmą, a przede wszystkim zorientowanie na ciągły wzrost wartości” mówił Fritz Kroeger podczas spotkania w Klubie Polskiej Rady Biznesu.

Podczas kolejnej imprezy z cyklu “TMT Executive Seminar”, która odbędzie się 15 marca w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, będziemy dyskutować o wzroście spółek technologicznych od fazy “seed“, aż po IPO lub transakcje typu M&A.

Wystąpią przedstawiciele funduszy zalążkowych, venture capital, private equity, corporate ventures, a także uczestnicy rynku kapitałowego, business angels i konsultanci.

Zapraszam,

Michał Faber

Analizy i Doradztwo BiznesNetPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...