| Udostępnij

Martha: teraz Internet i mobile

Martha Stewart – drugie z sześciorga dzieci polskich emigrantów – była modelką, maklerem giełdowym, panią domu, prowadziła audycje TV i radiowe, wydawała magazyny, nagrania na CD i VHS, kierowała wielkim biznesem. W latach 1976-2003 zbudowała prawdziwe medialne imperium, które ostatecznie wprowadziła na giełdę NYSE. Stała się ikoną, autorytetem i symbolem amerykańskiego stylu życia. Zarobiła miliardy. W 2004 roku została skazana na karę więzienia. W tym tygodniu wyszła na wolność i zapowiada inwestycje w projekty internetowe oraz mobile’owe. Taka historia mogła wydarzyć się tylko w Ameryce…

Martha Stewart dzięki swym programom telewizyjnym, książkom, programom radiowym, syndykacji contentu, katalogom wysyłkowym, stronom internetowym oraz umiejętnemu PR-owi zbudowała w ciągu ostatnich 25 lat amerykański superbrand noszący jej własne imię. Była autorytetem w bardzo różnych dziedzinach życia od kuchni i stylu życia, po rodzinną rozrywkę i opiekę nad dziećmi.

Naprawdę nazywa się Martha Helen Kostyra. Urodziła się w 1941 r. w Jersey City w stanie New Jersey. Była drugim z sześciorga dzieci polskich emigrantów Marty i Edwarda Kostyra. Oficjalna biografia mówi, że była dobrą uczennicą – nieoficjalnie wiadomo że za sprawą presji ambitnego ojca.

W trakcie studiów pracowała jako modelka, aż do ślubu i urodzenia dziecka w 1965. W 1967 rozpoczęła karierę maklera giełdowego do czego zainspirował ją przykład teścia. W 1973 dekoniunktura zniechęciła ją do tego zawodu, ale już w 1976 zaczęła świadczyć usługi cateringowe – najpierw z przyjacielem z college’u, a potem samodzielnie. W ciągu 10 lat jej firma osiągnęła przychody rzędu 1 mln USD.

Wkrótce była już znana ze swoich artykułów w New York Times, taśm wideo, płyt CD z muzyką do obiadu, programów telewizyjnych i radiowych oraz książek o wszystkim: gotowaniu, świętach, ogrodnictwie, urządzaniu starych domów itp.

Niedługo potem podpisała pierwszy znaczący kontrakt reklamowy i konsultingowy z siecią sklepów Kmart o wartości 5 mln USD. Zarabiała 10 tys. USD za jeden wykład lub odczyt. Założyła swoje własne czasopismo “Martha Stewart Living”, które ukazywało się w nakładzie 1.3 mln egzemplarzy.

W 1993 Martha Stewart rozpoczęła syndykację półgodzinnnego programu TV zatytułowanego “Martha Stewart Living”. Niewątplie ma talent do spieniężania popularności wykreowanej w mediach, co ostatecznie udowodniła W 1999 r. zakładając firmę “Martha Stewart Living Omnimedia”, którą następnie wprowadziła na giełdę NYSE.

Amerykanie zgodnie twierdzą, że w ciągu ostatnich 20 lat żadna osobowość medialna nie wywarła większego wpływu na sposób w jaki jedzą, jakiej muzyki słuchają do obiadu, jaką mają zastawę, czy przydomowy ogródek. O talencie do robienia biznesu Stewart świadczą liczne wyróżnienia i nagrody: zaliczenie jej do grona “50 Most Powerful Women” (1998), czy do grona “America’s 25 Most Influential People” (1996), a także 3 nagrody Emmy Award za programy telewizyjne.

Jej kariera kwitła, aż do roku 2003 gdy Ameryka została zszokowana doniesieniem o wszczęciu przeciwko Stewart śledztwa przez Departament Sprawiedliwości i giełdową komisję SEC. Oskarżona o wykorzystanie poufnych informacji w obrocie giełdowym utrzymywała, że jest niewinna. Ostatecznie została skazana w 2004 roku na karę więzienia za utrudnianie śledztwa i krzywoprzysięstwo. Wydawało się, że jej image ciepłej, dobrej, prawdomównej “cioci Marthy” prysł, gdy miliony Amerykanów dowiedziało się jak w chłodny, wyrachowany sposób manipulowała i kłamała.

W wieku 63 lat Odbyła karę 5 miesięcy w więzieniu federalnym. W ostatni piątek – 3 marca 2005 – dwa samochody z ciemnymi szybami opuściły mury więzienia i odwiozły Stewart na lotnisko gdzie czekał na nią prywatny samolot. Pozostałe 5 miesięcy kary będzie odbywać warunkowo w areszcie domowym w swojej posesji wartej 16 mln USD. Jej lokalizacja będzie nieustannie śledzona dzięki opasce założonej prawdopodobnie na kostę u nogi. Na szczęście będzie znowu mogła otrzymywać swoje wynagrodzenie w wysokości 900 tys. USD na miesiąc.

W poniedziałek – 7 marca 2005 – Stewart odwiedziła nowojorskie biuro swojej firmy “Martha Stewart Living Omnimedia”, dla której dobra – wobec spadających notowań – zgodziła się 6 miesięcy temu odbyć karę więzienia, aby “zakończyć całą sprawę raz na zawsze”. W swojej przemowie do pracowników oraz inwestorów ani razu nie wypowiedziała słowa “więzienie”. Mówiła o doświadczeniu, które zmieniło jej życie oraz o nowych planach i przedsięwzięciach.

Eksperci Public Relations twierdzą, że Stewart potrzebuje teraz zdecydowanej i odważnej kampanii medialnej, która mogłaby wesprzeć wizerunkowo jej firmę odnotowującą straty drugi rok z rzędu. Kampania ta już się zapewne rozpoczęła, gdy Stewart pozowała w czasie weekendu do zdjęć ze swoim psem, końmi oraz członkami rodziny. Dziennikarze i fotoreporteży czatujący przed jej posesją otrzymali do picia ciepłą czekoladę. Na pewno pomogą jej też wywiady ze współwięźniami, którzy relacjonują, że była “normalną osobą, nosiła własne bagaże, ścieliła sobie łóżko i czekała w kolejce tak jak wszyscy.”

Tymczasem podczas przemowy w poniedziałkowy poranek Martha Stewart ogłosiła nowe kierunki rozwoju swojej firmy medialnej. Być może odosobnienie i bardziej intensywne korzystanie ze środków komunikacji takich jak Internet, czy telefon dały jej do myślenia. Nowe projekty “Martha Stewart Living Omnimedia” mają być związane z Internetem, mobile’em i cyfrowym domem – “digital home”. Tylko w Ameryce…Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...