| Udostępnij

Inwestor strategiczny w Process4E

Update software AG, dostawca rozwiązań CRM notowany na giełdzie we Frankfurcie i zaliczany do europejskiego “top 5″, kupił w ramach ekspansji na wschód 100% akcji polskiej firmy Process4E. Poprzednimi udziałowcami firmy byli fundusz MCI Management (66,66%) oraz założyciel Ulrich Kottmann (33,34%). Wartość transakcji to 6,6 mln zł, przy czym MCI zarobiło w sumie 4,9 mln zł.

Założona w 1988 r. w Wiedniu firma Update software AG zatrudnia 150 pracowników w 9 krajach. W roku 2004 odnotowała obroty na poziomie 15,3 mln EUR. Produkty Update, specjalizującej się wyłącznie w dostarczaniu rozwiązań typu CRM, są obecnie wykorzystywane przez ok. 80 tys. użytkowników w ponad 750 firmach na całym świecie. Firma jest zaliczana do pierwszej piątki dostawców CRM w UE oraz do pierwszej trójki dostawców w Europie Centralnej i Wschodniej.

Przejęcie Process4E jest kolejnym krokiem w realizacji strategii ekspansji Update na wschód, gdzie odsetek firm stosujących systemy CRM nie jest jeszcze tak wysoki jak w Europie Zachodniej. Update widzi w naszym regionie możliwości rozwoju relacji biznesowych z klientami trzech kategorii: dużymi, polskimi firmami przechodzącymi pro-rynkową transformację, zachodnimi korporacjami wchodzącymi na polski rynek, młodymi firmami w etapie ekpansji rynkowej.

Uli Kottmann, Prezes Zarządu Process4E, odpowiada na pytania dziennikarzy

“Zakup Process4E przez Update Software AG to ważny etap w historii naszej firmy. Teraz, kiedy rynek CRM naprawdę nabiera prędkości to właściwy czas na to, aby stać się częścią większej i silniejszej organizacji poprzez partnerstwo ze strategicznym inwestorem” – mówił 10 marca br. na konferencji prasowej Uli Kottmann, Prezes Zarządu Process4E.

“W drugim kwartale 2004 roku, po dziewięciu miesiącach szczegółowych analiz, podpisaliśmy umowę partnerską z Update i teraz współpracujemy już od prawie roku. Znamy Update bardzo dobrze i jesteśmy dumni z bycia częścią tej organizacji. To był właściwy wybór – Update ma wysokiej klasy oprogramowanie CRM, jasne i strategiczne nastawienie na Polskę, imponującą listę klientów oraz najlepsze wsparcie jakie kiedykolwiek widzieliśmy” powiedział Uli Kottmann.

Na razie firma będzie nadal działać pod nazwą “Process4E”, ale już z rozszerzeniem “an update softwareAG company”. Pełny re-branding zostanie zrealizowany pod koniec roku. Ulrich Kottmann – założyciel, prezes i dotychczasowy mniejszościowy akcjonariusz – będzie kontynuował przez następne trzy lata zarządzanie nową filią Update jako Prezes Zarządu.

Thomas Deutschmann, CEO update software AG, odpowiada na pytania dziennikarzy

Thomas Deutschmann, CEO firmy update, opowiadając historię współpracy z Process4E nie ukrywał, że obie firmy od pierwszego kontaktu doskonale dopasowały się pod względem kultury biznesowej, kompetencji zespołu i metod działania. Poważnym arumentem przemawiającym za akwizycją Process4E było wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu Uliego Kottmanna, jego kariera na wysokich stanowiskach w Compaq Computer oraz imponujące portfolio klientów usług doradczych. Nić porozumienia między szefami obu firm była wyraźnie widoczna – częściowo na pewno za sprawą pochodzenia z tego samego, niemieckojęzycznego kręgu kulturowego.

Większościowy akcjonariusz Process4E – fundusz inwestycyjny MCI Management – dokonał przy okazji tej transakcji sprzedaży wszystkich swoich udziałów. Transakcja gotówkowa sprzedaży opiewa na kwotę 4,5 mln PLN. Przed transakcją fundusz przejął 56,70% udziałów w spółce Clix Software Sp. z o.o., producenta systemów CRM dla małych i średnich przedsiębiorstw, w której zamierza kontynuować inwestycje. Wcześniej Clix Software była spółką zależną Process4E. Łączna wycena transakcji na korzyść MCI uwzględniając cenę gotówkową i przejęte aktywa wynosi 4,9 mln PLN.

MCI Management SA zainwestowało w spółkę Process4E S.A. w okresie 2000 – 2001 i 9 marca br. zrealizowało bezpośrednio stopę zwrotu około 290% przy średniorocznej stopie IRR równej 28,29%. Process4E SA było najstarszą inwestycją portfela funduszu z obecnie posiadanych w portfelu.

“Jest to dla nas prestiżowa transakcja, uznanie dla jakości i pozycji rynkowej naszej spółki portfelowej. Jednocześnie wejście tego typu inwestora umożliwia spółce dalszy dynamiczny rozwój w kierunku zdobycia pozycji lidera na rynku rozwiązań CRM w Polsce. Fundusz zrealizował korzystne stopy zwrotu, adekwatne do podjętego ryzyka i potwierdził kompetencje w budowaniu najwyższej jakości spółki informatycznej od zera w trudnym okresie dekoniunktury gospodarczej lat 2001-2003″ powiedział Tomasz Czechowicz Prezes Zarządu MCI Management SA

Głównym obszarem działalności Process4E S.A. jest dostawa usług i rozwiązań CRM. Zatrudniając obecnie 11 pracowników, spółka obsłużyła od 2000 r. ponad 60 klientów z różnych obszarów działalności – w większości będących dużymi i średnimi spółkami handlowymi, produkcyjnymi i usługowymi.

Process4E S.A. ogłosiła na konferencji prasowej, że w 2004 roku podpisała kontrakty na wdrożenia systemów CRM obejmujące łącznie ponad 600 licencji. Wśród sprzedanych systemów największy udział ma Marketing Manager 6 firmy Update Software A.G.

“Skupiliśmy się na firmach z pogranicza segmentu dużych i średnich, a nasze wyniki za 2004 rok stawiają nas zdecydowanie w gronie trzech najaktywniejszych dostawców systemów CRM dla tej wielkości firm. Klienci doceniają naszą rozległą wiedzę na temat procesów biznesowych i metod wdrażania CRM” podsumował Uli Kottmann, Prezes firmy Process4E.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...