| Udostępnij

Pierwsze zakupy na WWW

Zanim odwiedzisz sklep internetowy warto wiedzieć, że…

Masz 10 dni na rezygnację z zakupów

Możemy zrezygnować z internetowych zakupów bez jakiejkolwiek przyczyny, odsyłając zakupiony towar wraz z oświadczeniem w terminie do 10 dni, licząc od daty jego otrzymania. Sklep internetowy jest zobowiązany niezwłocznie zwrócić nam pieniądze.

Są 3 miesiące na zwrot towaru

W przypadku gdy sklep internetowy nie dopełni swojego obowiązku i nie poinformuje nas o prawie do zwrotu towaru bez podania przyczyny, wówczas okres obowiązywania tego prawa wydłuża się z 10 dni do 3 miesięcy.

Zakup aukcyjny nie podlega zwrotowi

Jeśli dokonaliśmy zakupu towaru poprzez aukcje online to nie przysługuje nam ustawowe prawo do jego zwrotu bez podania przyczyny nawet, jeśli sprzedającym był zwykły sklep internetowy.

Należy zweryfikować dane sklepu

Sklep internetowy powinien podać na swojej stronie pełną nazwę przedsiębiorstwa, adres siedziby oraz organ rejestrowy i numer rejestru. Brak tych danych może świadczyć o nielegalnym charakterze działalności właściciela witryny.

Trzeba sprawdzić regulamin

Sklep internetowy powinien udostępnić regulamin, który przed dokonaniem zakupów warto jest przynajmniej wyrywkowo przejrzeć i jeśli cokolwiek wyda się nam dziwne lub niezrozumiałe… wówczas kupujmy lepiej gdzie indziej.

Istotna jest dokumentacja zamówienia

Zawsze dokumentujmy zakupy internetowe drukując wszystkie istotne informacje jak opis towaru, formularz zamówienia oraz regulamin i wszystkie dane, jakie identyfikują sklep internetowy.

Sklep musi odpowiedzieć na zgłoszenie reklamacji

Sklep internetowy jest zobowiązany ustosunkować się do naszej pisemnej reklamacji w ciągu 14 dni od jej otrzymania. Przekroczenie tego terminu jest równoznaczne z pełną akceptacją naszych roszczeń.

Obowiązują 2 lata rękojmi

Sklep internetowy odpowiada przez okres 2 lat za wady, czyli niezgodność towaru z umową i jest to niezależne od udzielonej przez producenta gwarancji, która zwykle jest jednoroczna.

Można porównywać ceny w różnych e-sklepach

Zanim zdecydujemy się na zakupy internetowe porównajmy ceny w różnych sklepach zwracając przy tym uwagę na koszty przesyłki oraz na to czy sklep internetowy i jego oferta są wystarczająco wiarygodne.

Sprzedawane produkty muszą być dokładnie opisane

W przepisach konsumenckich mówi się o ‘niezgodności towaru z umową’ zamiast ‘wadach towaru’ co rozszerza obszar naszej ochrony również na przypadki niedokładnego opisu towaru przez sklep internetowy.

‘Gorące okazje’ często są pułapką na klienta

Ze względu na brak fizycznego kontaktu z internetowym sprzedawcą, oceniając e-sklep i wiarygodność jego oferty zaufajmy naszej intuicji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej zmienić miejsce zakupów.

Spam rozsyłany przez sklepy internetowe jest nielegalny

Rozsyłanie reklam oraz e-maili o podobnej treści przez sklep internetowy jest prawnie dozwolone tylko w sytuacji wcześniejszego wyrażenia na to zgody przez ich adresata – spam jest w Polsce nielegalny.

Płatnośc kartą kredytową powinna być zabezpieczona

Regulując płatność przez Internet kartą kredytową upewnijmy się czy połączenie jest szyfrowane przez sklep internetowy, o czym świadczy symbol zamkniętej kłódki u dołu przeglądarki internetowej i zmiana w adresie strony z http na https.

Konieczne jest zachowanie oryginalnego opakowania

Przechowywanie oryginalnego opakowania ułatwia ewentualne reklamacje w sklepie internetowym, a w przypadku późniejszej odsprzedaży podnosi wartość używanego towaru.

Zagraniczne zakupy online mogą rządzić się innymi prawami

Zanim zdecydujemy się na zakupy internetowe w obcym państwie upewnijmy się według jakiego prawodawstwa będą rozstrzygane ewentualne reklamacje przez sklep internetowy – zwykle jest to miejsce rejestracji sklepu.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...