| Udostępnij

Wywiad: Nowa Panorama Firm

Eniro Polska – wydawca Panoramy Firm – od 15 marca br. prezentuje swoim użytkownikom nową odsłonę portalu www.pf.pl. Nowy serwis ma charakter yellow pages w odróżnieniu od wcześniej rozwijanego portalu informacyjnego. Polskie Eniro bardzo poważnie traktuje Internet, a swój udział w rynku reklamy on-line szacuje na 24%. Zapraszamy do lektury wywiadu z Magdaleną Wypychowicz, Dyrektorem Marketingu Eniro Polska.

BiznesNet: Czy może Pani na początek wyjaśnić zamieszanie wokół portalu Panorama Firm? Pod adresem www.pf.pl funkcjonuje zupełnie inny serwis, dotychczasowy portal działa pod nowym adresem (www.epf.pl – przyp. red.), a – jeszcze do niedawna – partnerzy tego przedsięwzięcia, czyli Eniro i Panorama Internetu nie potrafiły się ze sobą porozumieć.

Magdalena Wypychowicz: Zamieszania wokół internetowego serwisu Panorama Firm nie ma. Serwis funkcjonuje po prostu w nowej formule. W sprawie współpracy z Panoramą Internetu wydaliśmy oficjalne oświadczenie i ono wyczerpuje temat.

BiznesNet: Ale nie sądzi Pani, że użytkownicy mogą czuć się nieco zdezorientowani? Stary portal działa pod nowym adresem, pod starym jest nowy serwis, zamieszanie wokół poczty internetowej…

Magdalena Wypychowicz: Mogę Pana zapewnić, że nic nie wskazuje na to aby użytkownicy byli zdezorientowani. W związku ze zmianami przygotowaliśmy szereg działań w postaci kampanii promocyjnych, działań reklamowych i działań Public Relations. Kampania obejmuje prasę drukowaną, radio, a przede wszystkim Internet. Do informowania wykorzystujemy także media (outdoor), poprzez które stale promujemy nasz adres oraz nasze własne produkty reklamowe. Ponadto badamy używalność i z przyjemnością mogę stwierdzić, że ilość użytkowników rośnie. Strona działa szybciej, serwis jest bardziej przejrzysty i to przekłada się na większe zadowolenie użytkowników.

BiznesNet: To porozmawiajmy o tej nagłej zmianie formuły serwisu. Zrezygnowaliście z portalu i wprowadziliście wyszukiwarkę typu yellow pages.

Magdalena Wypychowicz: Ależ nie nagle! Decyzja była w pełni przemyślana. Działanie było poprzedzone badaniami i analizami. Zmiana wynika ze strategii Eniro. Panorama Firm kojarzy się z katalogiem teleadresowym, który jest na rynku od 1992 roku. Dążymy do tego, aby nowa wyszukiwarka www.pf.pl była spójna z tym, czego oczekują od nas użytkownicy, czyli wyszukiwanie w bazie danych firm, a także ofert firm. Dodam, że nowa koncepcja serwisu, opartego na wielofunkcyjnej wyszukiwarce, sprawdziła się już w Szwecji, Danii, Finlandii i Norwegii.

BiznesNet: Ale portal Panorama Firm rozwijany był bodajże od 2000 roku. Dopiero teraz postanowiliście ujednolicić strategię pod kątem pozostałych krajów?

Magdalena Wypychowicz: Nie dopiero teraz. Jeszcze raz podkreślę, to nie stało się nagle. Na przestrzeni ostatnich 5 –ciu lat sytuacja rynkowa uległa zmianie. Koncentrujemy się na wyszukiwaniu informacji, taka jest misja firmy i to jest to czego oczekują od nas użytkownicy.

BiznesNet: No dobrze, skupmy się zatem na dalszym rozwoju serwisu Panorama Firm. Ogłosiliście właśnie rozpoczęcie współpracy z Wirtualną Polską i Interią.

Magdalena Wypychowicz: Dzięki rozpoczętej współpracy Internetowa Panorama Firm jest dostępna na stronach portali www.wp.pl oraz www.interia.pl. Obecność Panoramy Firm w największych polskich portalach internetowych pozwala znaleźć łatwo firmy, oferty i produkty. Dodam, ze bezpośrednią korzyścią dla internautów odwiedzających ww. polskie portale internetowe jest łatwy dostęp do naszej wyszukiwarki. Dla naszych klientów posiadających wpis lub reklamę – zmiana ta, dodatkowo wpływa na skuteczność dotarcia przekazu reklamowego do właściwego odbiorcy.

BiznesNet: Z opublikowanego ostatnio raportu finansowego za 2004 wynika, że firma zwiększa przychody i zwiększa ilość posiadanych klientów. Czy firma osiągnęła także zysk? Jaki?

Magdalena Wypychowicz: Tak, firma osiągnęła zyski. Zgodnie z oficjalnym raportem marża EBITDA wzrosła z 17 do 22% w stosunku do 2003 r. Podam, że obroty firmy za 2004 r. wyniosły 160,9 mln PLN.

BiznesNet: Jaki procent zysku stanowi reklama internetowa?

Magdalena Wypychowicz: Niestety nie mogę udzielić Panu tej informacji. Nasz udział w rynku reklamy internetowej w Polsce szacujemy na 24%.

BiznesNet: Jaka jest rola Internetu w ogólnej strategii rozwoju Panoramy Firm i jak to będzie się przekładać na dalsze funkcjonowanie serwisu www.pf.pl?

Magdalena Wypychowicz: Rola Internetu w strategii rozwoju Panoramy Firm jest bardzo istotna m.in. stąd nasze zmiany na lepsze. Obecnie, wyszukiwarka umożliwia Internautom łatwiejszy dostęp do danych i ofert firm, znacznie szybsze wyszukiwanie informacji i lokalizacji oraz możliwość skorzystania z atrakcyjnej oferty bezpłatnej poczty internetowej. Ponadto dzięki zmianom wyszukiwarka stała się spójna z naszym podstawowym produktem, jakim jest książka Panorama Firm – a na tym nam zależało.

BiznesNet: Podsumowując naszą rozmowę, proszę powiedzieć, jak ocenia Pani ostatnio poczynione zmiany i jakie będą plany serwisu w najbliższym okresie?

Magdalena Wypychowicz: Zmiany już okazały się bardzo korzystne – o czym świadczy wzrost liczby użytkowników www.pf.pl. Ponadto osiągnęliśmy to, do czego od dłuższego czasu dążyliśmy – stworzyliśmy produkt, który spełnia oczekiwania naszych użytkowników. Nie zamierzamy spoczywać na laurach, nadal będziemy udoskonalać naszą wyszukiwarkę.

Dziękuję za rozmowę.

RozmawiałPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...

Rejestracja domen » Profesjonalny hosting teraz 90% taniej!

» Aktywując wybrany pakiet hostingowy w 2BE.pl na cały rok zapłacisz aż 90% mniej! To nie wszystko! Do każdego pakietu dodajemy zestaw bonusów, ułatwiających start strony w sieci. Zobacz listę. Pakiet Żółty = 25 zł netto Pakiet Czerwony = 55 zł netto I oczywiście 14-dniowy okres testowy całkowicie za darmo! Szczegóły oferty na naszej stronie internetowej. http://2be.pl/promocje/aktualne-promocje/hosting-90-taniej/...