| Udostępnij

Wywiad: Nowa Panorama Firm

Eniro Polska – wydawca Panoramy Firm – od 15 marca br. prezentuje swoim użytkownikom nową odsłonę portalu www.pf.pl. Nowy serwis ma charakter yellow pages w odróżnieniu od wcześniej rozwijanego portalu informacyjnego. Polskie Eniro bardzo poważnie traktuje Internet, a swój udział w rynku reklamy on-line szacuje na 24%. Zapraszamy do lektury wywiadu z Magdaleną Wypychowicz, Dyrektorem Marketingu Eniro Polska.

BiznesNet: Czy może Pani na początek wyjaśnić zamieszanie wokół portalu Panorama Firm? Pod adresem www.pf.pl funkcjonuje zupełnie inny serwis, dotychczasowy portal działa pod nowym adresem (www.epf.pl – przyp. red.), a – jeszcze do niedawna – partnerzy tego przedsięwzięcia, czyli Eniro i Panorama Internetu nie potrafiły się ze sobą porozumieć.

Magdalena Wypychowicz: Zamieszania wokół internetowego serwisu Panorama Firm nie ma. Serwis funkcjonuje po prostu w nowej formule. W sprawie współpracy z Panoramą Internetu wydaliśmy oficjalne oświadczenie i ono wyczerpuje temat.

BiznesNet: Ale nie sądzi Pani, że użytkownicy mogą czuć się nieco zdezorientowani? Stary portal działa pod nowym adresem, pod starym jest nowy serwis, zamieszanie wokół poczty internetowej…

Magdalena Wypychowicz: Mogę Pana zapewnić, że nic nie wskazuje na to aby użytkownicy byli zdezorientowani. W związku ze zmianami przygotowaliśmy szereg działań w postaci kampanii promocyjnych, działań reklamowych i działań Public Relations. Kampania obejmuje prasę drukowaną, radio, a przede wszystkim Internet. Do informowania wykorzystujemy także media (outdoor), poprzez które stale promujemy nasz adres oraz nasze własne produkty reklamowe. Ponadto badamy używalność i z przyjemnością mogę stwierdzić, że ilość użytkowników rośnie. Strona działa szybciej, serwis jest bardziej przejrzysty i to przekłada się na większe zadowolenie użytkowników.

BiznesNet: To porozmawiajmy o tej nagłej zmianie formuły serwisu. Zrezygnowaliście z portalu i wprowadziliście wyszukiwarkę typu yellow pages.

Magdalena Wypychowicz: Ależ nie nagle! Decyzja była w pełni przemyślana. Działanie było poprzedzone badaniami i analizami. Zmiana wynika ze strategii Eniro. Panorama Firm kojarzy się z katalogiem teleadresowym, który jest na rynku od 1992 roku. Dążymy do tego, aby nowa wyszukiwarka www.pf.pl była spójna z tym, czego oczekują od nas użytkownicy, czyli wyszukiwanie w bazie danych firm, a także ofert firm. Dodam, że nowa koncepcja serwisu, opartego na wielofunkcyjnej wyszukiwarce, sprawdziła się już w Szwecji, Danii, Finlandii i Norwegii.

BiznesNet: Ale portal Panorama Firm rozwijany był bodajże od 2000 roku. Dopiero teraz postanowiliście ujednolicić strategię pod kątem pozostałych krajów?

Magdalena Wypychowicz: Nie dopiero teraz. Jeszcze raz podkreślę, to nie stało się nagle. Na przestrzeni ostatnich 5 –ciu lat sytuacja rynkowa uległa zmianie. Koncentrujemy się na wyszukiwaniu informacji, taka jest misja firmy i to jest to czego oczekują od nas użytkownicy.

BiznesNet: No dobrze, skupmy się zatem na dalszym rozwoju serwisu Panorama Firm. Ogłosiliście właśnie rozpoczęcie współpracy z Wirtualną Polską i Interią.

Magdalena Wypychowicz: Dzięki rozpoczętej współpracy Internetowa Panorama Firm jest dostępna na stronach portali www.wp.pl oraz www.interia.pl. Obecność Panoramy Firm w największych polskich portalach internetowych pozwala znaleźć łatwo firmy, oferty i produkty. Dodam, ze bezpośrednią korzyścią dla internautów odwiedzających ww. polskie portale internetowe jest łatwy dostęp do naszej wyszukiwarki. Dla naszych klientów posiadających wpis lub reklamę – zmiana ta, dodatkowo wpływa na skuteczność dotarcia przekazu reklamowego do właściwego odbiorcy.

BiznesNet: Z opublikowanego ostatnio raportu finansowego za 2004 wynika, że firma zwiększa przychody i zwiększa ilość posiadanych klientów. Czy firma osiągnęła także zysk? Jaki?

Magdalena Wypychowicz: Tak, firma osiągnęła zyski. Zgodnie z oficjalnym raportem marża EBITDA wzrosła z 17 do 22% w stosunku do 2003 r. Podam, że obroty firmy za 2004 r. wyniosły 160,9 mln PLN.

BiznesNet: Jaki procent zysku stanowi reklama internetowa?

Magdalena Wypychowicz: Niestety nie mogę udzielić Panu tej informacji. Nasz udział w rynku reklamy internetowej w Polsce szacujemy na 24%.

BiznesNet: Jaka jest rola Internetu w ogólnej strategii rozwoju Panoramy Firm i jak to będzie się przekładać na dalsze funkcjonowanie serwisu www.pf.pl?

Magdalena Wypychowicz: Rola Internetu w strategii rozwoju Panoramy Firm jest bardzo istotna m.in. stąd nasze zmiany na lepsze. Obecnie, wyszukiwarka umożliwia Internautom łatwiejszy dostęp do danych i ofert firm, znacznie szybsze wyszukiwanie informacji i lokalizacji oraz możliwość skorzystania z atrakcyjnej oferty bezpłatnej poczty internetowej. Ponadto dzięki zmianom wyszukiwarka stała się spójna z naszym podstawowym produktem, jakim jest książka Panorama Firm – a na tym nam zależało.

BiznesNet: Podsumowując naszą rozmowę, proszę powiedzieć, jak ocenia Pani ostatnio poczynione zmiany i jakie będą plany serwisu w najbliższym okresie?

Magdalena Wypychowicz: Zmiany już okazały się bardzo korzystne – o czym świadczy wzrost liczby użytkowników www.pf.pl. Ponadto osiągnęliśmy to, do czego od dłuższego czasu dążyliśmy – stworzyliśmy produkt, który spełnia oczekiwania naszych użytkowników. Nie zamierzamy spoczywać na laurach, nadal będziemy udoskonalać naszą wyszukiwarkę.

Dziękuję za rozmowę.

RozmawiałPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...