| Udostępnij

Milion minut muzyki on-line

Na początku maja br. serwis iPlay.pl zainaugurował sprzedaż muzyki w Internecie współpracując bezpośrednio z koncernami fonograficznymi Sony BMG oraz Warner Music. Dwa miesiące temu sklep z muzyką zagraniczną otworzył także Onet.pl, a plany tego rodzaju anonsowała już w zeszłym roku Interia.pl. Na konferencji prasowej 11 maja Tomasz Szladowski, Prezes iPlay.pl, mówił o ewolucji rynku muzyki w Polsce i wyłanianiu się segmentu “digital music”. Już wkrótce mamy nie tylko kupować muzykę z Internetu, ale i przez telefon komórkowy.

“iPlay.pl jest pierwszym, polskim serwisem muzycznym bezpośrednio współpracującym z największymi, międzynarodowymi wytwórniami płytowymi. Dzięki tej współpracy użytkownicy serwisu będą mogli kupić online muzykę najpopularniejszych światowych artystów” powiedział Tomasz Szladowski, Prezes iPlay.pl.

Tomasz Szladowski, Prezes iPlay.pl w warszawskim klubie Melodia

Szladowski mówił na konferencji prasowej o kurczeniu się rynku muzyki w Polsce, który postępuje od 1999 roku. Wartość tego rynku w 2003 roku szacowana była na ok. 75 mln EUR, a sprzedanych zostało ok. 10 mln płyt CD.

Struktura sprzedaży w relacji zagraniczna/polska wynosi mniej więcej 80/20%, przy wysokim piractwie na poziomie 25-50% wartości rynku. Rynek digital music jest w Polsce na bardzo wczesnym etapie, ale jego potencjał jest spory. Za 3 lata wartość muzyki sprzedawanej przez kanały elektroniczne ma wynieść 13 mln EUR, czyli 10% wartości całego rynku. W 5 lat ma to być już 25% wartości całego rynku muzyki i około 40 mln EUR.

Konferencja prasowa iPlay.pl w klubie Melodia

Zdaniem Szladowskiego na dojrzałość rynku e-commerce B2C w Polsce wskazują nastepujące dane:

 • Penetracja Internetu – 8+ mln użytkowników
 • Penetracja szybkiego Internetu – 0,5+mln użytkowników
 • Wartość rynku reklamy – 18,7 mln EUR
 • Około 1 000 sklepów B2C
 • Wartość rynku ecommerce B2C – ponad 300 mln EUR
 • 25% klientów płaci kartami kredytowymi
 • Ponad 23 mln użytkowników telefonów komórkowych
 • “Dzwonki” najpopularniejszymi gadżetami mobilnymi

  Zdaniem przedstawicieli iPlay.pl fakty te wskazują na to, że nadszedł czas aby zaprezentować polskim konsumentom produkt w postaci legalnej muzyki dostępnej przez Internet, w postaci audio, ale także wideoklipów. iPlay zamierza też oferować muzykę do pobrania na komórkę lub w postaci dzwonków. Celem serwisu jest pozycja wiodącego gracza na rynku digital music w Polsce (2005), a potem w Europie Centralnej i Wschodniej (2007). Na razie iPlay ma w Polsce tylko jednego konkurenta, chociaż otwarcie swojego własnego sklepu z muzyką zagraniczną od jakiegoś czasu zapowiada Interia.pl.

  Pod koniec lutego br. Onet.pl wprowadził na rynek sklep muzyczny OnetPlejer. Oferta serwisu OnetPlejer jest tworzona we współpracy z brytyjską firmą On Demand Distribution (OD2), pośredniczącą między sprzedawcami internetowymi, a wytwórniami fonograficznymi. Początkowo OnetPlejer oferował wyłącznie muzykę zagraniczną, ale od 13 maja udostępnia także utwory wybranych, polskich artystów. Partnerem reklamowym OnetPlejera jest Coca-Cola Poland Services.

  W budowaniu silnej marki mają pomóc iPlay sojusze z partnerami mediowymi oraz koncernami FMCG adresującymi swoje produkty do podobnych grup docelowych. Przykładem takiej współpracy jest wspólna akcja zorganizowana z Pepsi. Od 4 maja iPlay.pl dostarcza muzykę do akcji “twój wybór, twoja muza” szeroko promowanej przez koncern. Akcja ma charakter sprzedażowo-promocyjny i będzie trwała 5 miesięcy.

  Jak to działa…

  Katalog iPlay.pl obejmuje muzykę nie tylko wykonawców amerykańskich i brytyjskich, lecz również artystów pochodzących z innych krajów. Ceny utworów zagranicznych nie przekraczają 3,49-3,99 zł, a polskich 1,49 zł-1,99 zł. Kupując od razu całą płytę użytkownik może otrzymać nawet do 50% rabatu.

  Piotr Długiewicz, Przewodniczący Rady Nadzorczej iPlay.pl oraz szef firmy One-2-One, mówił na konferencji prasowej o złożoności modelu rozliczeń sklepów muzycznych on-line z dostawcami technologii, koncernami fonograficznymi. Jego zdaniem koszt pojedynczej piosenki wynika częściowo z wysokości stawek pobieranych przez firmy będące ogniwami tego łańcucha, ale poziomu cen muzyki nie zawsze da się uzasadnić w sposób racjonalny. Jako przykład Długiewicz przytoczył sprzedaż dzwonków dla telefonów komórkowych w Wielkiej Brytanii – dzwonków opartych na aktualnych hitach muzycznych. Dzwonki te kosztują mniej więcej tyle samo co zakupienie całego utworu w Internecie, a w dodatku wartość rynku dzwonków jest wyższa od wartości brytyjskiego rynku sprzedaży muzyki on-line.

  Od lewej: Andrzej Jasieniecki (MCI Management, inwestor iPlay.pl), Piotr Długiewicz (One-2-One)

  Płatność za utwory i płyty pobierane z iPlay.pl może być realizowana nie tylko poprzez karty kredytowe (5 rodzajów), konta banków internetowych (Inteligo, mBank), ale także przelewy bezpośrednie z największych, dwunastu polskich banków (m.in. PKO BP, Pekao SA, BZ WBK, ING Bank Śląski, Lukas Bank, Citibank), poprzez SMS, kody dostępowe oraz inne dowolne przelewy lub wpłaty (np. na poczcie).

  Pliki z muzyką w formacie .wmv pobrane z iPlay.pl można zapisywać na dysk, nagrywać na płyty CD oraz przegrywać na urządzenia przenośne akceptujące ten format. iPlay szacuje, że 80% nowych plejerów przenośnych wchodzących na rynek odtwarza ten format. Pliki .wmv są zabezpieczone przed nielegalnym kopiowaniem technologią DRM firmy Microsoft, wybraną przez koncerny fonograficzne.

  iplay.pl zamierza sprzedawać muzykę na własnych stronach, a także przez program partnerski dla portali, czy nawet mediów off-line’owych. Swoją ofertę iplay.pl kieruje również do artystów, którzy są zainteresowani sprzedażą swojej muzyki w internecie.



 • Podziel się tym artykułem:

  Podobne artykuły:

  Skomentuj

  Wydarzenia TMT

  Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

  Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

  » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

  Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

  » To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

  Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

  » Nie używamy....

  Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

  » Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

  Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

  » Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

  Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

  » Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

  Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

  » Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

  Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

  » Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...