| Udostępnij

Google Code: wygrał Polak

Google ogłosiła, że zwycięzcą tegorocznego, prestiżowego konkursu dla programistów Google Code 2005, jest Marek Cygan – 21-letni student III roku Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim. Marek Cygan rywalizował z ponad 14 tysiącami zawodników z całego świata (to dwa razy większa liczba uczestników niż w latach ubiegłych). Nagrodą główną za zwycięstwo jest 10 tys. dolarów.

“To wielki zaszczyt gościć najbardziej utalentowanych programistów świata”, powiedział Alan Eustace, wiceprezydent Google odpowiedzialny za badania i technologie. “W tym roku konkurencja była niezwykle zacięta, ponieważ w konkursie udział wzięło dwa razy więcej zawodników, niż poprzednio. Tym większe gratulacje dla Marka za zwycięstwo!”.

Marek Cygan urodził się w Bygdoszczy w 1984 roku. Jest studentem III roku Wydziału Infomatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jak mówi o nim profesor Krzysztof Diks “jest jednym z najlepszych studentów na uczelni – jego średnia to blisko 5.0.” Marek jest laureatem m.in. The 2004 ACM Central Europe Programing Contest (2 miejsce i tytuł wicemistrza), IX Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym 2004 (3 miejsce). Będąc członkiem Komitetu Naukowego 17. Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej – Nowy Sącz 2005, przygotowywał zadania dla uczestników.

Drugie miejsce zajął Erik-Jan Krijgsman, student Uniwersytetu Twente w Holandii, a trzeci był Piotr Mitriczew, student Państwowego Uniwersytetu w Moskwie. Każdy z nich otrzymał nagrodę w wysokości 5 tysięcy dolarów.

Dodatkowe nagrody w gotówce zostały przyznane innym 100 finalistom pochodzącym z 32 krajów, od Skandynawii po Azję południowo-wschodnią. Google zaprosiła wszystkich finalistów do swej siedziby głównej w Mountain View w Kalifornii, gdzie odbyła się runda finałowa. W 2004 roku nagrodę główną zdobył student Uniwersytetu w Buenos Aires Sergio Sancho.

Tegoroczny Google Code Jam jest trzecią edycją konkursu organizowanego w ramach TopCoder, najbardziej prestiżowego konkursu programistycznego, polegającego na rozwiązywaniu przez Internet zadań informatycznych przez zawodników z całego świata.

Konkurs Google Code Jam ma być – zgodnie z intencją tej firmy – świętem informatyki i dowodem na to, jak wielką wartość Google przywiązuje do najwyższej jakości programowania.

Z ankiety zamieszczonej na stronach TopCoder.com wynika, że najwięcej, bo aż 58.64% ankietowanych programistów chciałoby pracować dla Google.

W rundzie wstępnej konkursu 22 sierpnia wzięło udział 14,5 tysiąca zawodników 32 krajów. Do kolejnej rundy zakwalifikowało się 500 najlepszych. W rundzie finałowej, która odbyła się w głównej siedzibie firmy Google w Mountain View w Kalifornii, wzięło udział stu najlepszych programistów. Wszyscy uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością programowania w jednym z następujących języków: Java, C++, C# lub VB.NET.

To nie pierwszy taki sukces polskich, młodych programistów.

W 2003 trzej studenci informatyki Uniwersytetu Warszawskiego: Andrzej Gąsiennica-Samek, Tomasz Czajka i Krzysztof Onak zwyciężyli w 27. Akademickich Międzynarodowych Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się w Beverly Hills (USA). W listopadzie 2004 r. pierwsze miejsce w indywidualnych zawodach programistycznych TopCoder Open 2004 w USA zajął Tomasz Czajka.

Ponadto, w listopadzie 2004 r., drużyna w składzie: Szymon Acedański, Tomasz Idziaszek, Jacek Jurewicz zajęła pierwsze miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym 2004, które odbyły się na Węgrzech.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...