| Udostępnij

Nowy OnetSzukaj

Szukaj jak człowiek” – takim hasłem promowana jest najnowsza wersja serwisu wyszukiwawczego Onet.pl. Najpopularniejszy polski portal udostępnił serwis OnetSzukaj w zmienionej postaci 3 października. Układ serwisu – podobnie zresztą jak konkurencyjnego NetSprinta – obowiązkowo odpowiada układowi wyszukiwarki Google.

Z pewnością są wśród czytelników BiznesNet.pl osoby, które pamiętają jeszcze stare, dobre czasy, gdy np. serwis wyszukiwawczy Onet.pl (oparty na silniku Inktomi) miał ponad 50% udziału w rynku wyszukiwarek i dla wielu krajowych internautów był wyszukiwarką pierwszego wyboru. Wprowadzone właśnie w SzukajOnet zmiany mają zapewne na celu przywrócenie dawnej popularności, albo… chociaż jej sporej części.

Serwis OnetSzukaj ma obecnie 10,9% udziału w polskim rynku wyszukiwarek (źródło: Ranking.pl, dane za 3 kwartał 2005). Nieco większy udział posiada NetSprint współpracujący z Wirtualną Polską – około 15%. Liderem rynku jest obecnie Google.pl – ma 70,9% udziału w polskim rynku wyszukiwarek.

Dominacja Google na polskim rynku rozpoczęła się w pierwszym kwartale 2003 r., kiedy 36% polskich internautów trafiało na polskie witryny właśnie z Google. Pozostałe 2/3 rynku należało wtedy głównie do wyszukiwarek udostępnionych na portalach WP (od Q2-2003 silnik NetSprint) i właśnie Onet.pl.

Wyszukiwarki – silniki, z których trafiają na polskie witryny internauci łączący się z obszaru Polski – źródło: Ranking.pl

O udziale rynkowym na poziomie 50% – za sprawą globalnej popularności Google’a – nie ma co dzisiaj marzyć, ale na pewno można sporo zdziałać. Szczególnie jeśli jest się najpopularniejszym polskim portalem ze sporymi ambicjami.

Potwierdza to przypuszczenie dr Marek Jerzy Minakowski, dyrektor serwisów wyszukiwawczych Onet.pl. “Nasza pozycja na polskim rynku internetowym motywowała nas do wytężonych prac nad udoskonaleniem oferowanej wyszukiwarki. O skali dokonanego postępu świadczyć może to, że dwudziestokrotnie zwiększyliśmy liczbę odwiedzanych adresów internetowych” tłumaczy dr Minakowski.

Na stronie głównej OnetSzukaj można było znaleźć informację, że wyszukwiarka portalu przegląda ponad 201 mln polskich stron miesięcznie. Najbliższa konkurencja – NetSprint – przeszukuje co miesięc ponad 67 mln polskich witryn. Trudno powiedzieć, czy liczby te można porównywać, ale na pewno w tej działalności dużo ważniejsza od ilości jest jakość. Jakość trafnego porządkowania wyników w kontekście zapytania użytkownika.

“Kierując się ambicją stałego udoskonalania OnetSzukaj, rozbudowaliśmy zespół ludzi zajmujący się weryfikacją wyników wyszukiwania, doskonalący je i eliminujący pozycje niepożądane. Wykorzystaliśmy też dziesięcioletnie doświadczenie w tworzeniu serwisów, które są wygodne i przyjazne w użyciu” mówi Marek Jerzy Minakowski.

OnetSzukaj stosuje system zliczający popularność strony, który wsparty jest oceną danej witryny zawartą w OnetKatalogu. Twórcy indeksu OnetSzukaj na bieżąco starają się, aby był on trudny do zmanipulowania. Ponad to każdy użytkownik może włączyć się w redagowanie wyników zgłaszając, że dana strona jest nie na temat (przy każdej pozycji ikona “kosz”).

Dla porównania NetSprint ustalając kolejność wyników korzysta z aktualizowanych cyklicznie danych z badań internetowych Gemius S.A. – Megapanel PBI. Twórcy OnetSzukaj argumentują na łamach InternetStandard.pl, że popularność w sensie oglądalności i “demokracji bezpośredniej” nie przekłada się na “autorytet” danej strony. W ustalaniu “autorytetu” ma pomagać właśnie powiązanie wyników wyszukiwania OnetSzukaj z subiektywnymi ocenami doświadczonych redaktorów OnetKatalogu.

“Stąd wzięła się nasza koncepcja użycia hasła, za pomocą którego będziemy chcieli dotrzeć do tych użytkowników, którzy oczekują humanistycznej alternatywy wobec mechanicznych procesów wyszukiwawczych: szukaj jak człowiek. Oczywiście dzięki OnetSzukaj” konkluduje dyrektor serwisów wyszukiwawczych Onet.pl.

OnetSzukaj planuje odzyskać dawną popularność dzięki m.in. możliwości użycia pełnych zwrotów w języku polskim. “Użytkownik nie musi się zastanawiać, co wpisać, żeby otrzymać pożądane wyniki – zamiast sztucznego: ‘stancja Kraków’ lepiej mówić jak do człowieka: ‘mieszkanie dla studentów w Krakowie’” tłumaczą twórcy OnetSzukaj.

Wprowadzono też podpowiedzi do zapytań, oparte na statystykach słów najczęściej wpisywanych do wyszukiwarki. Poza tym za wynikami z danego miasta pojawiają się teraz linki z miast sąsiednich. Jeżeli, przykładowo, kogoś nie zadowala np. oferta firm stolarskich z samego Krakowa, może poszukać takich firm w całym województwie małopolskim.

Ponadto twórcy OnetSzukaj zapowiadają w najbliższych dniach wprowadzenie kolejnych usług i funkcjonalności takich jak indeksowane na bieżąco wiadomości z kraju i świata, czy wyszukiwarka grafiki. Podobne funkcjonalności istnieją już od jakiegoś czasu nie tylko w Google, ale także w NetSprincie, czy innej polskiej wyszukiwarce Gooru.pl.

W najbliższej przyszłości można się spodziewać w OnetSzukaj także indeksowania nowych stron z dnia na dzień (bez czekania na przebudowę indeksu). Być może wprowadzone zmiany pozwolą OnetSzukaj nadrobić stracony – w stosunku do usług konkurencji – czas. Raczej nie stanie się to z dnia na dzień, ale tego nikt się przecież nie spodziewa…

Kliknij na obrazek i porównaj układ wyszukiwarekPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...