| Udostępnij

Samsung: awans marki

7 graczy pokonało w polskich eliminacjach ok. 4000 konkurentów i będzie reprezentowało Polskę 16 listopada w Singapurze na “World Cyber Games 2005“. WCG to wydarzenie medialne wykreowane przez firmę Samsung adresowane głównie do młodych meżczyzn, amatorów gier komputerowych na całym świecie. To przykład przeprowadzonej na globalną skalę akcji mającej na celu promocję marki i produktów koreańskiego czebola. Dzięki takim akcjom marka Samsung w ciągu ostatnich lat dorównuje popularnością np. Sony.

Samsung jest koreańskim czebolem, który podobnie jak Deawoo, czy LG, oferuje naprawdę sporo produktów i usług w takich obszarach jak przemysł lotniczy, naftowy i chemiczny, branża ubezpieczeniowa, usługi medyczne, hotelarskie, produkcja układów scalonych, monitorów, napędów i dysków, sprzętu AGD i RTV, telewizorów, telefonów komórkowych oraz wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych.

Marka Samsung w 2003 roku w rankingu Brandchannel’s Readers’ Choice Award awansowała o 31 miejsc lądując na 25 pozycji doganiając markę Sony, która uzyskała 20 lokatę. W 2004 r. w tym samym rankingu w regionie ‘Azja i Pacyfik’ Samsung zajął drugą pozycję właśnie po Sony. Awans marki tego czebola widoczny jest w większości branż określanych zbiorczo jako “consumer electronics“. Analitycy Gartnera szacują, że w 2005 r. w sprzedaży komórek Samsunga w skali globalnej wyprzedzi tylko Nokia i Motorola.

Akcja “World Cyber Games” adresowana jest głównie do młodych konsumentów korzystających z komputerów PC do których właśnie stara się dotrzeć Samsung. Z koreańską firmą współpracuje Intel i cały szereg dostawców dysków twardych, kart graficznych itp. W Polsce dołączył się do imprezy producent akcesoriów (np. myszek) Logitech oraz TP SA ze swoją Neostradą.

Oczywiście w akcji udział biorą również producenci gier komputerowych, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że dostawcy “contentu” to tylko dodatek, a prawdziwy biznes jest w sprzęcie i w infrastrukturze.

Dlatego właśnie Samsung w 2001 r. objął patronat nad turniejami WCG, które w kolejnych latach stały się największymi igrzyskami gier elektronicznych na świecie.

Polskie finały

1 października w warszawskim Blue City, odbył się polski finał WCG. Siedmiu młodzieńców będzie reprezentowało Polskę 16 listopada w Singapurze. Dołączą oni do grona ponad 800 zawodników z 70 krajów, którzy będą walczyli o miano mistrzów świata.

W grze WarCraft najlepszy okazał się Przemysław “Paladyn” Wadoń (lat 19) z miejscowości Kozy k/ Bielska Białej. W StarCraft Artur „Blackman” Michalak (lat 19) z Mielca. W Counter Strike – grze zespołowej – pierwsze miejsce po raz kolejny zdobył Team Pentagram (skład: Łukasz Wnęk, Adam Wiśniewski, Wiktor Wojtas i Zbyszek Rudnicki z Warszawy oraz Filip Kubski z Poznania).

Setki kibiców dopingowało swoich faworytów przed dużymi ekranami Samsunga, na których przez cały dzień były transmitowane wszystkie mecze. Widzowie też mogli pościgać się w komputerowym rajdzie samochodowym organizowanym przez dziennik Metropol. Dodatkowo, w futurystycznych dekoracjach zaprezentowano najnowszy sprzęt Samsunga, a na terminalach Neostrady TP można było surfować po sieci. Gracze brali też udział w dyscyplinach typu “złap hostessę na pierwszym piętrze”.

Eliminacje do polskiego finału World Cyber Games trwały dwa miesiące. Wzięło w nich udział ponad 4 tys. zawodników. Zmagania odbywały się za pośrednictwem sieci internetowej.

Target WCG

World Cyber Games to niewątpliwie sukces Samsunga na skalę globalną. Finał imprezy w Singapurze będzie trwał 5 dni. Organizatorzy twierdzą, że jak w przypadku każdej olimpiady o możliwość jej organizowania konkurują już różne miasta na całym świecie. W marcu br. pilotażowe rozgrywki WCG odbywały się na targach CeBIT, a relacjonowała je telewizja CNN.

Według niektórych źródeł to właśnie gry są najczęściej kopiowanym i nielegalnie rozpowszechnianym oprogramowaniem. Jak wiadomo najnowsze gry komputerowe wymagają coraz to lepszego sprzętu komputerowego. Szybszych procesorów, bardziej precyzyjnych myszek, pojemniejszych pamięci i dysków, większych monitorów o lepszych parametrach.

Pierwsze, masowo popularne gry komputerowe pojawiły się w latach 1981-1995, co oznacza że dzisiejsi 30-40 latkowie aktywnie wspierali wzrost rynku, który dzisiaj wart jest miliardy. Przez zaangażowanie w WCG Samsung dociera do najbardziej wymagających użytkowników komputerów osobistych. Do konsumentów najchętniej kupujących wyśrubowane, a więc najdroższe produkty elektroniczne.

Szefowie czebola mówią o przyświecającej całej imprezie idei pokoju, harmonii i współdziałania. Nijak się to ma do przebiegu imprezy, na której gracze i widzowie mają do czynienia z wyniszczającą walką ras (Starcraft), czy atakami terrorystycznymi (Counter-Strike), gdzie trup ściele się gęsto. Ten (pozorny?) paradoks przechodzi jednak niezauważony kolejny rok z rzędu i nie przeszkadza młodym, inteligentnym ludziom, którzy kupują coraz to nowszy sprzęt komputerowy, aby móc rywalizować.

Łyżka dziegciu…

Psychologowie twierdzą, że gry komputerowe są często sposobem na odreagowanie stresu, że kształtują umiejętności współdziałania w zespole, że poprawiają motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową, która przydaje się np. podczas jazdy samochodem. Jednak polscy finaliści WCG deklarują, że ćwiczą codziennie od 3 do 6 godzin. Jak to się ma do zdrowego, zrównoważonego trybu życia i prawdziwej olimpiady? Finaliści WCG muszą być naprawdę zestresowani…

Pozostaje mieć nadzieję w wyczucie młodych ludzi – na pewno wiedzą, że to tylko święto gier komputerowych, a w przypadku polskiego WCG być może święto komiksu, gier komputerowych i karcianych, elektronicznej grafiki i muzyki.

Jak w przypadku każdej dużej imprezy nie obyło się bez drobnych potknięć. Finał Counter-Strike’a zaplanowany na godzinę 18.00 został opóźniony, bo… instalacja elektryczna w strefie graczy nie wytrzymała nerwów i “zabrakło prądu”.

Niżej podpisany – fan gier komputerowych zawyżający średnią wieku na imprezie – czekając na finał CS i konferencję prasową czytał specjalny dodatek Metropolu przygotowany na WCG. Niestety się nie doczekał, bo został przez ochronę BlueCity wyproszony spod sceny głównej i poproszony o czytanie prasy gdzie indziej. Podobno siedzenie na skraju fontanny (obok sceny głównej) sprzyja wpadaniu papierów do fontanny, fontanna się zapycha, a odtykanie to kłopot i niepotrzebny koszt dla administracji BlueCity. No trudno, może w przyszłym roku…Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...