| Udostępnij

Praca dla niewidomych

Tylko 5% polskich firm deklaruje chęć zatrudnienia osób niewidomych. Tymczasem z powodzeniem mogą oni być np. telemarketerami. Dla pracodawców szczególnie ważna może być wysoka motywacja z jaką podchodzą do swojej pracy osoby niewidome i niedowidzące, a także wsparcie finansowe pochodzące ze specjalnych funduszy. W małopolsce ruszył program szkoleń i wsparcia zawodowego dla niewidomych.

Partnerstwo na Rzecz Zwiększenia Dostępności Rynku Pracy Dla Osób Niewidomych to przedsięwzięcie skierowane do osób słabowidzących i niewidomych z regionu Małopolski. Szczególny nacisk w ramach projektu położony jest na szkolenia z zakresu wykorzystania technik komputerowych, które mogą otworzyć niewidomym i niedowidzącym drogę do ciekawych możliwości zatrudnienia.

Ze względu na brak odpowiedniego wykształcenia i nieumiejętność korzystania z nowych technik informacyjnych i komunikacyjnych osoby niewidome są mniej atrakcyjne na rynku pracy, a ich szanse na znalezienie zatrudnienia znacznie niższe.

Głównym narzędziem wykorzystywanym przez urzędy pracy w pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowym, przy określaniu predyspozycji psychofizycznych klienta i jego możliwości zawodowych jest program komputerowy “Doradca 2000″, który wykazuje zaledwie 10 zawodów (spośród ok. 1700 zgodnie z Klasyfikacją zawodów i specjalności obowiązującą od 1.01.2005 roku), które są przeznaczone dla osób niewidomych. Możliwości zawodowe zostały tu zawężone głównie do prac wymagających niskich umiejętności i niewielkiej wiedzy teoretycznej. Nie zostały tu uwzględnione prace wykorzystujące techniki informacyjne i komunikacyjne dające o wiele większe możliwości zatrudnienia osobom z dysfunkcją wzroku.

Bardzo ważnym czynnikiem determinującym brak pracy jest stereotypowe podejście pracodawców do kwestii zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Niechęć przedsiębiorców do przyjmowania niewidomych może wynikać z braku codziennej styczności z nimi, z niewiedzy jak radzą sobie w życiu i na ile ich niesprawność upośledza możliwości wykonywania określonych zadań, także zawodowych, jak też z ogólnego klimatu społecznego, negatywnych wyobrażeń, uprzedzeń, obaw i błędnych założeń.

Dodatkową przyczyną jest nieznajomość możliwości dofinansowania wynagrodzenia i przystosowania miejsca pracy do potrzeb osoby z dysfunkcją wzroku, zbyt skomplikowane i czasochłonne procedury przyznawania środków na ten cel, a także wymagania i ograniczenia, jakie czekają pracodawcę po zatrudnieniu osoby niewidomej.

Praca dla niewidomych

Projekt Zwiększenie Dostępności Rynku Pracy Dla Osób Niewidomych realizowany jest przez Polski Związek Niewidomych, Akademię Górniczo – Hutniczą, Fundację Na Rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących, Instytut Badań Marketingowych i Społecznych VRG Strategia, Agencję HandiSoft. Administratorem projektu jest Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR).

Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy EQUAL, a jego głównym celem jest kompleksowa pomoc ludziom z dysfunkcją wzroku w znalezieniu i utrzymaniu pracy bądź podjęciu i ukończeniu studiów wyższych.

Wzięcie udziału w projekcie dało szansę 60 osobom z terenu województwa małopolskiego na zwiększenie swoich kompetencji i umiejętności. Osoby w wieku 16 – 35 lat są przygotowywane do podjęcia pracy na otwartym rynku, a młodzież zachęcana jest do kontynuacji nauki na studiach wyższych.

We wrześniu rozpoczęły się profesjonalne szkolenia tyfloinformatyczne (informatyka dla niewidomych i niedowidzących), zajęcia interpersonalne, a także zajęcia samoobrony, bowiem niewidomi często padają ofiarami brutalnych napadów. Wkrótce rozpoczną się również zajęcia z zakresu dworactwa zawodowego.

“Chcemy pokazać, że niewidomi mogą być dobrymi telemarketerami, pracownikami biurowymi, czy spedytorami. Współpracujemy między innymi z krakowską Akademią Górniczo – Hutniczą, która przygotuje raport o sytuacji osób niewidomych na studiach wyższych.” – tłumaczy Anna Barańska z FIRR.

“Chcemy nawiązać współpracę z przedsiębiorcami zachęcać ich do zatrudniania osób niepełnosprawnych, wskazać korzyści oraz ulgi, jakie im mogą przysługiwać z tego tytułu. Zamierzamy rozpocząć kampanię medialną, która ma pokazać trudną sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy, ale chcemy też promować firmy, które zatrudniają niepełnosprawnych” – relacjonuje Anna Barańska. Z danych GUS wynika, że tylko ok. 5% polskich firm deklaruje chęć zatrudniania niepełnosprawnych.

Oprócz pomocy konkretnym osobom projekt ma także na celu opracowanie i wdrożenie efektywnych procedur, technik oraz metod studiowania i zatrudniania, które w przyszłości winny być stosowane na szerszą skalę. Partnerstwo kladzie duży nacisk na wykorzystanie nowoczesnych technik komunikacyjno-informacyjnych, m. in. na umiejętności obsługi komputera, skanera oraz znajomość zaawansowanych technologii informatycznych, oprogramowania udźwiękowiającego i aplikacji przeznaczonych dla niewidomych.

W ramach projektu realizowany jest cykl zróżnicowanych działań: m. in. zajęcia komputerowe, szkolenia interpersonalne, treningi motywacyjne i psychologiczne, warsztaty z aktywizacji zawodowej, autoprezentacji, znajomości technik negocjacyjnych, a także fachowe doradztwo zawodowe i edukacyjne.

Wszelkie zadania realizowane są z uwzględnieniem potrzeb osób niewidomych od urodzenia, bowiem do nich kieruje się przede wszystkim tzw. szkolenia “miękkie”, oraz osób, które stracily wzrok i potrzebują kompleksowej pomocy psychologa (w formie indywidualnej lub grupowej).

Planowane są także szkolenia gruntownie przygotowujące do podjęcia pracy na konkretnych stanowiskach oraz liczne kontakty z potencjalnymi pracodawcami, celem poznania ich oczekiwań oraz zachęcenia do zatrudniania kompetentnych osób z dysfunkcją wzroku.

Firmy zainteresowane możliwością zatrudnienia osób słabo widzących i niewidomych mogą kontaktować się z Anną Barańską (anna.baranska@firr.org.pl) z FIRR.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

1 Komentarz dla “Praca dla niewidomych”

  1. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours Praca dla niewidomych. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...