| Udostępnij

BlackBerry dla każdego

Teraz odbierać e-maile na telefonie komórkowym w technologii BlackBerry mogą w sieci Era GSM nie tylko korporacje, ale także mniejsze firmy i abonenci prywatni posiadający np. darmowe konto pocztowe w jednym z portali. Na świecie już 3,7 mln mobilnych użytkowników korzysta z BlackBerry. Technologia ta staje sie standardem, mimo problemów prawnych producenta. Walczy z nią Microsoft, a wspiera Intel i Nokia.

Czym jest BlackBerry? Dzieki tej technologi urządzenia mobilne – telefony i PDA – “zawsze są w Sieci” i pozwalają na bieżąco odbierać pocztę, czy synchronizować notatki i kalendarz z Outlookiem, albo innymi programami tego typu. BlackBerry pozwala również odczytywać na komórce/PDA (o ile posiada odpowiednio dużo pamięci) dokumenty wysłane jako załączniki w formatach: MS Word, MS Excel, MS Power Point, WordPerfect, AdobePDF, pliki tekstowe i graficzne.

W dużych firmach BlackBerry jest stosowane do stałej wymiany danych z pracownikami mobilnymi (Lotus Domino, Microsoft Exchange, Novell GroupWise, Sybase Pylon Anywhere).

Z BlackBerry korzystać mogły do tej pory tylko duże firmy dysponujące w swojej sieci korporacyjnej BlackBerry Enterprise Server i będące klientem Era GSM lub Orange. Plus GSM prowadzi testy podobnego rozwiązania Nokii… na licencji BlackBerry.

Nowa usługa Polskiej Telefonii Cyfrowej oparta na BlackBerry nosi nazwę blue connect e-mail i przeznaczona jest głównie dla małych i średnich firm oraz użytkowników prywatnych, którzy oczywiście własnego oprogramowania serwerowego nie posiadają.

Z usługi Blue connect e-mail mogą korzystać więc wszyscy klienci sieci Era, nawet posiadacze bezpłatnych kont internetowych udostępnianych przez portale, czy użytkownicy poczty elektronicznej eranet.

Na razie pocztę dzięki BlackBerry można odbierać i wysyłać na terminalach Nokia 9300, Nokia 9500, SonyEricsson P910i lub BlackBerry 7290. Blue connect e-mail pozwala jednocześnie na obsługę 10 różnych kont e-mailowych.

Sukcesy i problemy Blackberry

Rozwiązanie BlackBerry, wprowadzone przez amerykańską firmę Research in Motion (RIM) w 1999 roku, szybko zyskało uznanie użytkowników. Aktualnie z usługi tej korzysta około 3,7 użytkowników na całym świecie.

Przychody RIM osiągnęły w 2004 r. poziom 1,35 mld USD, ale 75% sprzedaży pochodzi z rynku amerykańskiego – pokazuje to potencjał rozwoju firmy. Prognozy na 2005 przewidują przychody na poziomie 2 mld USD, a liczba użytkowników ma wzrosnąć do 5 milionów.

Nokia przytacza dane, z których wynika że na całym świecie korzysta się z 650 mln kont pocztowych, ale tylko 10 mln użytkowników ma dostęp do swoich e-maili przez urządzenia mobilne. Sukces BlackBerry i powyższe szacunki skłoniły fińskiego potentata do zakupienia licencji na tą technologię i wdrożenia jej we własnych telefonach oraz rozwiązaniach dla biznesu.

Na drodze rozwoju RIM stoi jednak nierozstrzygnięty od 3 lat konflikt prawny. RIM od 2002 roku walczy w sądach kolejnych instancji z firmą NTP, której patenty miała jakoby naruszyć tworząc BlackBerry. W marcu br. strony konfliktu niemal zawarły porozumienie na mocy którego RIM miało wypłacić NTP 450 mln USD, ale rozmowy upadły, ponieważ w międzyczasie kolejna rozprawa przyniosła sukces prawników RIM.

RIM czerpie przychody z produkcji i sprzedaży własnych telefonów, ale także z udzielania licencji na BlackBerry operatorom oraz innym producentom urządzeń mobilnych. Z pewnością firmie udałoby się zawrzeć więcej sojuszy, gdyby nie ostrożność kontrahentów związana z ryzykami prawnymi.

W batalii prawnej RIM sekunduje Nokia oraz Intel, którego nowe, mobilne procesory będą sercem nowych modeli terminali BlackBerry. Czipy o nazwie kodowej Hermon umożliwiają transmisję danych zarówno w sieciach z EDGE, jak i w telefonii UMTS. Są jednym z pierwszych kroków Intela zmierzających do ekspansji na rynku produkcji telefonów komórkowych. Dla przypomnienia – na świecie jest już ponad 2 mld użytkowników komórek.

Konkurencyjne do BlackBerry rozwiązanie software’owe oferuje Microsoft. Koncernowi z Redmond są więc na rękę kłopoty RIM, ponieważ najprawdopodobniej ograniczają one sprzedaż urządzeń wykorzystujących BlackBerry. Intel liczy na szybkie rozstrzygnięcie sprawy, co pozwoliłoby sprzedać mnóstwo terminali z jego nowymi procesorami.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...