| Udostępnij

Do nauki, sieciowcy!

Według raportu zleconego przez Cisco, a zrealizowanego przez IDC, w 2008 r. w Polsce zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem w zakresie technologii sieciowych wzrośnie do 28 tys. Jednocześnie liczba informatyków posiadających kwalifikacje w obszarze technologii sieciowych będzie kształtować się na poziomie 23 tys. osób.

Prognoza ta przewiduje ponad 16% niedobór specjalistów sieciowych na polskim rynku pracy w 2008 r. W ciągu najbliższych 3 lat najbardziej będą poszukiwani w Polsce fachowcy od sieci bezprzewodowych.

Raport powstał na podstawie badania zrealizowanego na zlecenie firmy Cisco Systems, które objęło 31 krajów wschodniej i zachodniej Europy w tym Polskę.

W 2008 r. w całej Europie może brakować nawet pół miliona pracowników wykształconych w zakresie zaawansowanych technologii sieciowych. Liczba ta oznacza, że w 2008 r. procentowy niedobór takich pracowników wyniesie średnio 15,8%.

W jednej trzeciej spośród 31 badanych krajów zapotrzebowanie na pracowników z kwalifikacjami sieciowymi przekroczy podaż o ponad 20%, a największe braki będą odczuwalne w krajach Europy Wschodniej, zwłaszcza tych nienależących do UE.

Sytuacja ta – jak wynika z finansowanego przez Cisco raportu – może spowodować poważne problemy w przedsiębiorstwach, opóźnić wdrażanie zaawansowanych technologii, osłabić konkurencyjność i zahamować wzrost gospodarczy na całym kontynencie.

W raporcie wymieniono również takie zagrożenia, jak osłabienie konkurencyjnej pozycji Europy na rynkach globalnych oraz utrudnienie realizacji celów Komisji Europejskiej. Jeżeli uwzględni się prognozowany przez IDC rozwój zaawansowanych technologii sieciowych w tempie 18% rocznie do 2008 r. oraz plany Unii Europejskiej zwiększenia konkurencyjności poprzez wdrażanie technologii teleinformatycznych, to niedobory mogą okazać się znacznie większe.

Kraje, w których w 2008 r. przewidywany niedobór kwalifikacji z zakresu zaawansowanych technologii będzie mniejszy, nie mają jednak powodów do samozadowolenia. Przykładowo, dla Wielkiej Brytanii procentowy wskaźnik niedoboru w 2008 r. wynosi 9,3%, co oznacza brak ok. 40 tys. pracowników wykwalifikowanych w zakresie technologii sieciowych. Natomiast Ukraina, kraj o największym procentowym niedoborze (33,5%) przewidywanym na 2008 r., będzie potrzebować mniejszej liczby takich osób, bo tylko 28 tys.

60% ankietowanych przedsiębiorstw i instytucji używa sieci do wspomagania procesów gospodarczych oraz komunikacji z klientami, partnerami i dostawcami, a zdaniem 80% respondentów znaczenie sieci będzie nadal rosło.

Ponad 50% firm deklaruje coraz większe zapotrzebowanie na informatyków o wszechstronnych kwalifikacjach, którzy dysponują również umiejętnościami biznesowymi. Potwierdza to pogląd, że umiejętności te są coraz bardziej potrzebne podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych dotyczących technologii sieciowych. Wśród przyczyn niedoboru wykwalifikowanych pracowników należy wymienić powszechne wdrażanie zaawansowanych technologii, szybki rozwój e-biznesu oraz niewystarczającą ilość programów szkoleniowych w całej Europie.

70% badanych przedsiębiorstw uważa, że w przyszłości wzrośnie znaczenie kwalifikacji w zakresie bezpieczeństwa sieci, 69% — w zakresie sieci bezprzewodowych, a 57% — w zakresie telefonii IP. Wskaźniki te nieznacznie różnią się w zależności od regionu i wielkości przedsiębiorstwa.

W instytucjach z sektora publicznego wykorzystanie sieci jest mniej zaawansowane (57%), a wśród telekomów — najbardziej zaawansowane (87%).

72% europejskich przedsiębiorstw i instytucji uważa certyfikaty potwierdzające umiejętności za ważne, zwłaszcza podczas rekrutacji. Dotyczy to w szczególności sektora publicznego.

Jedna trzecia respondentów przyjęła w ciągu minionych 12 miesięcy nowych pracowników; połowa z nich stwierdziła, że znalezienie osób z odpowiednimi kwalifikacjami było trudne.

Ogólnie ankieta wykazała, że kwalifikacje informatyków poszukiwanych przez przedsiębiorstwa i instytucje w Europie Zachodniej i Wschodniej zmieniają się. Wynika to nie tylko z coraz silniejszych i wyraźniejszych powiązań biznesu i teleinformatyki, lecz również z konwergencji sieci z innymi technologiami informatycznymi.

“W 2008 r. żaden kraj nie będzie miał wystarczającej liczby pracowników z kwalifikacjami w zakresie zaawansowanych technologii. Jeżeli nie podejmie się odpowiednich środków, może to zahamować konkurencyjność Europy na rynku globalnym” — powiedział Yvon Le Roux, wiceprezes firmy Cisco Systems.

“Musimy wspólnie z rządem już dziś podjąć działania, które pozwolą zwiększyć świadomość możliwości zatrudnienia w Europie i pozyskać większą liczbę studentów na bardziej wyspecjalizowanych kierunkach. Jeżeli firmy nie będą mieć pracowników umiejących wdrażać najnowsze technologie i rozwiązania e-biznesowe, nie osiągną wynikających z nich korzyści. Wpłynie to niekorzystnie na produktywność na wszystkich poziomach — pracowników, przedsiębiorstw, poszczególnych krajów i całej Europy” – dodał Yvon Le Roux.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...