| Udostępnij

Rynek pre-paid i doładowań elektronicznych w Polsce

4 mld zł to wartość polskiego rynku doładowań. Liczba kart SIM na 100 Polaków wynosi blisko 71 sztuk. Największa polska firma na rynku pre-paid i doładowań elektronicznych – Grupa LEW – zaprezentowała swoją ofertę, wyniki finansowe oraz ocenę dynamiki i potencjału rozwoju polskiego rynku doładowań.

Liczba aktywnych kart SIM w Polsce wyniosła na koniec września 2005 roku 27,8 milionów – oznacza to, że liczba kart SIM na 100 Polaków wynosi blisko 71 sztuk. Szacuje się, że pod koniec bieżącego roku liczba aktywnych kart SIM osiągnie poziom niemal 29 milionów. Coraz większą część stanowią karty typu pre-paid – z najnowszych danych wynika, że na koniec III kw 2005 roku było ok. 14,4 milionów użytkowników tego typu kart.

Obserwuje się bardzo duży potencjał polskiego rynku doładowań telefonów pre-paid – prognoza przychodów z tego segmentu na koniec 2005 roku to ponad 4 mld PLN. Dynamika wzrostu rynku pre-paid jest tak duża, że liczba 20 milionów użytkowników może zostać przekroczona już w 2008 roku.

Szybki rozwój elektronicznych doładowań poprzez terminale POS i systemy kasowe w punktach i sieciach handlowych powoduje, że na koniec 2005 roku będzie stanowić ok. 50% całości rynku doładowań.

“Widzimy ogromny potencjał rynku elektronicznych doładowań telefonów komórkowych i innych usług opartych na dystrybucji elektronicznej. Oferujemy sprawdzony i nowoczesny system HALO POWER do tego typu dystrybucji, co pozwala nam optymistycznie prognozować rozwój biznesu – szacujemy, że ciągu najbliższych 2 lat uda nam się zwiększyć obroty o ok. 300 %” – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Basiak, Prezes Zarządu Grupy LEW.

Grupa LEW, specjalistyczna firma działająca na rynku pre-paid i doładowań elektronicznych, w trzech kwartałach 2005 r. osiągnęła przychody w wysokości 84,2 mln złotych (74,6% – sprzedaż tradycyjnych towarów pre-paid; 25,2% – sprzedaż doładowań elektronicznych).

Głównym źródłem przychodów Spółki jest nadal dystrybucja tradycyjna, jednak na skutek dynamicznego rozwoju elektronicznej sprzedaży doładowań telefonów komórkowych, udział przychodów Spółki z dystrybucji tradycyjnej w przychodach ze sprzedaży spadł z 90,5% w 2004 roku, do 84,1% w I kw. 2005 roku i 74,6% po III kwartale 2005 roku. Spółka zanotowała w bieżącym roku znaczny przyrost sprzedaży aktywacji pre-paid, które na koniec III kw. wyniosły prawie 133 tys. sztuk.

Na podstawie analizy zachowań rynków europejskich, operatorzy komórkowi przewidują, że w najbliższych latach telefonia abonamentowa będzie stopniowo zmniejszać swój udział w rynku na rzecz telefonii pre-paid. Jednocześnie elektroniczny sposób sprzedaży produktów pre-paid będzie wypierał tradycyjny system doładowań oparty na zdrapkach, m.in. z uwagi na intensywną promocję segmentu sprzedaży elektronicznej przez operatorów, niższe koszty dystrybucji oraz większą wygodę zarówno dla dystrybutorów, jak i użytkowników końcowych.

Obecnie sprzedaż doładowań elektronicznych jest realizowana poprzez strony WWW, terminale GPRS, bankomaty i inne urządzenia elektroniczne, przede wszystkim na stacjach benzynowych, w kioskach, w bankomatach oraz w innych punktach sprzedaży detalicznej.

Wynika to z szeregu przewag konkurencyjnych systemu doładowań elektronicznych, m.in. znacznie niższych kosztów dystrybucji, większej wygody dla klienta finalnego (m.in. dzięki większemu bezpieczeństwu transakcji, dużej ilości miejsc z możliwością doładowania, niskiej cenie i prostocie obsługi) oraz sprzedawców (brak konieczności magazynowania towarów przez sprzedawców detalicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej dostępności towaru i szybkiej obsługi klienta).

Taki właśnie system doładowań elektronicznych (pod marką “HALO POWER”) oferuje Grupa LEW. Spółka rozpoczęła elektroniczną sprzedaż towarów pre-paid poprzez terminale GPRS pod koniec 2003 roku.

Obecnie w ofercie sprzedaży elektronicznej spółki znajduje się szeroka gama produktów, m.in. kody elektroniczne Orange Go, Pop, Simplus, Sami Swoi, Tak Tak i Heyah, jak również Telegrosik i Telepin. Platforma elektroniczna jest bardzo nowoczesnym i elastycznym systemem, który może zostać szybko dostosowany do sprzedaży nowych produktów wprowadzanych przez różnych operatorów, jak również takich produktów jak np: loga, dzwonki, tapety oraz gry.

Grupa LEW Sp. z o.o. jest największym krajowym specjalistycznym dystrybutorem kart pre paid oraz elektronicznych kodów pre-paid do uzupełniania telefonów komórkowych. Spółka posiada w swojej ofercie produkty wszystkich operatorów: zestawy z telefonem, karty startowe, tradycyjne karty doładowujące pre-paid (zdrapki) oraz Elektroniczne Jednostki Doładowania dystrybuowane w różnych technologiach tj. poprzez terminale, systemy kasowe lub telefony GSM. W ofercie Spółki znajdują się również karty pre-paid TP S.A., a także innych operatorów telefonii międzymiastowej i międzynarodowej.

Głównymi odbiorcami produktów pre-paid sprzedawanych przez Grupę LEW są ogólnopolskie lub lokalne sieci sprzedaży detalicznej oraz hurtownie FMCG (zaopatrujące w produkty pre-paid odbiorców detalicznych).

Do najważniejszych sieci handlowych prowadzących sprzedaż produktów pre-paid we współpracy ze Spółką należą m.in: Ahold Polska (markety Hypernova i Albert), Piotr i Paweł (sieć supermarketów), Intermarche (sieć supermarketów), RTV-Euro-AGD (sieć specjalistycznych marketów ze sprzętem RTV i AGD), Pepco (sieć dyskontów przemysłowych) oraz Tabak Polska (saloniki prasowe Trafika).Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...