| Udostępnij

MSP wg. Cisco

Jak wynika z raportu sporządzonego na zamówienie Cisco Systems, 19 milionów europejskich małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) coraz częściej uważa, że sposobem na pokonanie konkurencji jest wykorzystanie nowoczesnych technologii. Badania wykonał niezależny instytut badawczy Coleman Parkes.

Według badań przeprowadzonych w 12 krajach, w ponad połowie MSP panuje przekonanie, że konkurencja jest podstawowym wyzwaniem i katalizatorem inwestycji w zaawansowane rozwiązania technologiczne.

Uznano, iż w ciągu najbliższych trzech lat niezbędne dla funkcjonowania firm będą:

  • szybki, szerokopasmowy dostęp do Internetu,
  • systemy bezpieczeństwa,
  • rozwiązania mobilne,
  • rozwiązania bezprzewodowe,
  • telefonia IP

Uważa się ponadto, że w ciągu następnego roku zostaną przychylnie przyjęte takie technologie, jak: technika wideokonferencyjna (16%) czy “inteligentne telefony” (20 %), choć wzrost zapotrzebowania na nie spodziewany jest dopiero w okresie następnych 3 lat.

Popyt na usługi szerokopasmowe dobrze uwidacznia fakt, że ponad 80% firm (15 mln) uznaje konieczność posiadania w chwili obecnej i w ciągu najbliższych trzech lat szybkiego łącza internetowego. W nowych krajach UE liczba ta wynosi odpowiednio 94%.

Podobnie jak w przypadku większych przedsiębiorstw, technologie zwiększające wydajność pracowników mobilnych są w przypadku 60% europejskich firm coraz bardziej pożądane; pogląd ten podziela aż 70% włoskich firm i 77% duńskich, przy czym jako przykład niezbędnej technologii podawany jest zdalny dostęp do sieci własnej firmy.

Przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw zdają sobie także sprawę z tego, że firma pomyślnie funkcjonująca na rynku musi być firmą bezpieczną – ponad trzy czwarte z nich podkreśla znaczenie bezpieczeństwa sieci jako czynnika niezbędnego do osiągnięcia sukcesu.

Badania ujawniły również, że jedna czwarta europejskich firm z sektora MŚP w pełni docenia znaczenie telefonii IP oraz wykazały przeciętny poziom świadomości w tym względzie u 37% respondentów. Co ciekawe, w nowych krajach UE znajomość telefonii internetowej jest większa niż w Europie Północnej i Zachodniej. W warunkach rzeczywistego popytu, technologia ta przygotowana jest do znacznej ekspansji, i autorzy badania przewidują, że w okresie trzech lat udział firm rozumiejących jej znaczenie wzrośnie z 23 % (4,5 mln) do 35 % (6,5 mln).

“Przytoczone wyniki dowodzą, że funkcjonujące zarówno na rozwiniętych, jak i wschodzących rynkach Europy małe i średnie firmy, stale poszukują technologii umożliwiających wyprzedzenie konkurencji, co stanowi dla nich miernik sukcesu” – powiedział Edzard Overbeek, wiceprezes ds. przedsiębiorstw, odpowiedzialny w firmie Cisco Systems za rynki europejskie. “Chociaż rynek 19 milionów przedsiębiorstw wykazuje ogromne zainteresowanie technologią, popyt zwiększy się naprawdę dopiero wtedy, gdy dostrzegą one korzyści płynące ze zwiększonej wydajności, ochrony aktywów firmy, zredukowanych kosztów operacyjnych i usprawnionej obsługi klientów”.

Choć wydaje się, że MŚP doceniły zwiększające ich konkurencyjność korzyści płynące z implementacji nowej technologii – raport zawiera również pewne niepokojące dane statystyczne dotyczące magazynowania danych i usuwania skutków awarii. W większości przedsiębiorstw istnieje świadomość konieczności archiwizacji i przechowywania danych, ale w ponad jednej czwartej z nich (5,3 mln) nie dostrzega się wagi tego problemu, przez co firmy te zdane są tylko na siebie, narażając się na ryzyko powstania nieodwracalnych strat, spowodowanych przełamaniem zabezpieczeń lub awariami systemu.

Pozostałe wyniki są następujące:

  • Prawie połowa (46 %) europejskich firm z sektora MŚP stwierdziła, że zasadniczym wyzwaniem jest dla nich stałe nadążanie za problemami rynku oraz rozwój.
  • Spełnienie rygorów określonych w ustawach i przepisach nadal stanowi problem dla firm europejskich – 41 % MŚP stwierdziło, że jest to dla nich kluczowe wyzwanie.
  • Ponad trzy czwarte firm finansuje inwestycje informatyczne płacąc gotówką. Leasing na poziomie 31 % zajmuje drugie miejsce na liście najpopularniejszych metod finansowania we wszystkich regionach. Z kredytu korzystano tylko w pięciu procentach przypadków.
  • 47 % MŚP z Europy Północnej uważa, że barierą hamującą wykorzystywanie nowych technologii w biznesie są trudności związane z ich wdrażaniem. Przekonanie to podziela tylko 23 % państw nowo przyjętych do UE i 36% krajów Europy Zachodniej.
  • 72 % małych i średnich przedsiębiorstw (82 % w Europie Północnej) przyznaje, że niektóre produkty skierowane na rynek są zbyt skomplikowane.

“Pokonywanie takich barier, związanych z wdrażaniem technologii

w firmach należących do dużego i różnorodnego rynku MŚP, jak koszty czy złożoność, stanowi stałą praktykę firmy Cisco podejmującej wysiłki na rzecz dostarczania rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników, niedrogich i intuicyjnych. Dowodem takiego postępowania jest wprowadzenie w zeszłym miesiącu na rynek systemu Cisco Business Communications Solution, złożonego z pakietu inteligentnych, nieskomplikowanych i bezpiecznych produktów oraz usług finansowych i wsparcia technicznego” skomentował wyniki badań Overbeek.

Metodologia badawcza

W przeprowadzonym przez instytut badawczy Coleman Parkes sondażu wzięło udział 1204 małych i średnich przedsiębiorstw. Respondentami byli zazwyczaj właściciele-kierownicy małych firm zatrudniających od 20 do 249 pracowników. W badaniu uczestniczyły przedsiębiorstwa z: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Polski, Węgier, Czech, Danii, Finlandii i Szwecji. Sondażem objęto wszystkie sektory małej i średniej przedsiębiorczości, łącznie z usługami biznesowymi, administracją, sprzedażą detaliczną i hurtową, usługami komunalnymi i telekomunikacją oraz wytwarzaniem i finansami. Dane zgromadzono we wrześniu 2005 r.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...