| Udostępnij

Głogów – “e-miasto”

Samorząd Głogowa przystąpił do przygotowania projektu pod nazwą “e-miasto”, zakładającego, że mieszkańcy będą mogli poprzez internet załatwić wszystkie urzędowe sprawy oraz uzyskają dostęp do niektórych baz danych miejskich instytucji. Tymczasem w dniach 16-18 listopada br. w Zakopanem odbywa się 9 Konferencja “Miasta w Internecie” adresowana zarówno do odbiorców, jak i producentów takich rozwiązań.

Jak poinformował Bartosz Hejmej, rzecznik Urzędu Miasta w Głogowie (Dolnośląskie), realizacja przedsięwzięcia pozwoli na załatwienie takich spraw, jak wypełnianie i przesyłanie formularzy urzędowych, ale również m.in. umożliwi sprawdzanie stopni własnego dziecka w elektronicznym szkolnym dzienniku, kupno i rezerwację biletów na wszelkie imprezy, czy zapisy do przedszkola i szkoły.

“Wszystkiego mieszkańcy będą mogli dokonać bez wychodzenia z domu, siedząc przy komputerze” – zapewnił Hejmej.

System, zgodnie z zamiarem pomysłodawców, ma także zapewnić lepsze komunikowanie się między sobą poszczególnych jednostek podległych samorządowi, np. szkół. Chodzi także o sprawne zarządzanie podległymi samorządowi instytucjami, na przykład w sytuacjach kryzysowych.

Jak tłumaczy rzecznik, system przewiduje np. elektroniczną obserwację radiowozów policyjnych, dzięki czemu ma się zwiększyć szybkość reakcji policji a zagrożenie. Monitorowaniem objęte byłyby też autobusy komunikacji miejskiej.

“Wszystkie założenia były przedmiotem dyskusji z udziałem urzędników i przedstawicieli różnych podmiotów i instytucji. Teraz powstaje szczegółowy plan wdrożenia przedsięwzięcia” – poinformował rzecznik.

Projekt e-miasto nawiązuje do idei społeczeństwa informacyjnego. Samorząd Głogowa zamierza pozyskać na jego realizację środki z funduszy unijnych.

“Pierwsze kroki ku idei społeczeństwa informacyjnego zostały już uczynione. W Biuletynie Informacji Publicznej zamieściliśmy karty usług świadczonych przez urząd. Karty zawierają opis załatwianej sprawy urzędowej, podstawę prawną, wymagane dokumenty potrzebne do zrealizowania sprawy, wysokość ewentualnej opłaty, termin oraz drogę odwoławczą” – powiedział PAP Hejmej.

Tymczasem w dniach 16-18 listopada br. w Zakopanem odbywa się 9 Konferencja “Miasta w Internecie“.

Tematem przewodnim jest stwierdzenie “modernizacja administracji kluczowym czynnikiem reformy państwa”.

W ostatnich miesiącach reforma państwa stała się kolejny raz po 1990 roku tematem dyskusji w gremiach politycznych i opiniotwórczych w Polsce. Poważne i bardziej znaczące niż dotąd miejsce w tych debatach winna znaleźć tematyka modernizacji polskiej administracji publicznej, a pośród głównych czynników ją dynamizujących – wykorzystanie innowacyjnych technologii informacji i komunikacji [ICT] do budowy systemu usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną oraz do wspomagania zarządzania terytorium. Listopad 2005 to dobry termin na poważny dyskurs na temat e – Rozwoju naszego kraju. Taka okazja nieprędko się powtórzy.

Głęboko zakorzeniona w wieloletnich dyskusjach o problematyce eGovernment w Polsce, 9 Konferencja “Miasta w Internecie” stawia sobie za zadanie stworzenie nowoczesnej bazy wiedzy i miejsca debaty publicznej dla wypracowania decyzji, które wspomagać będą wdrożenie w Polsce zintegrowanego środowiska “elektronicznej administracji” oraz nowych mechanizmów zarządzania i finansowania rozwoju społeczeństwa informacyjnego [partnerstwo publiczno – prywatne, fundusze strukturalne, programy wspólnotowe].

Z powyższych powodów po raz pierwszy organizatorzy dorocznych Konferencji “Miasta w Internecie” zdecydowali się skoncentrować jej tematykę wyłącznie na kluczowych problemach polskiego eGovernment, które rozwiązać musimy w kraju niebawem wykorzystując modernizacyjny potencjał polskiej administracji, innowacyjność środowiska naukowego i – siłę polskich firm sektora technologii ICT. Będziemy zatem dyskutować we własnym gronie i o swoich sprawach.

Prezentacje, warsztaty i dyskusje zapewnią uczestnikom i gościom konferencji m.in. dogłębną orientację w problematyce systemów zarządzania tożsamością obywatela [biometryka – podpis elektroniczny – zarządzanie danymi osobowymi], standardów dla systemów administracji publicznej [interoperacyjność, minima techniczne, bezpieczeństwo systemów] oraz programowania i finansowania regionalnych i ponadlokalnych projektów na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w latach 2007-2013.

Intencją organizatorów jest stworzenie warunków do merytorycznej debaty, lecz także do integracji administracji publicznej, tak samorządowej, jak i rządowej, wspomagającego je środowiska badawczego oraz sektora ICT wspierającego procesy modernizacji w polskiej administracji. Służyć temu będą warsztaty i seminaria, a także specjalne spotkania bilateralne [brokerskie], podczas których omawiane będą specjalistyczne tematy, zaproponowane przez uczestników jeszcze przed konferencją.

źródło: PAP, Stowarzyszenie “Miasta w Internecie”Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...