| Udostępnij

Migracja Pracuj.pl

Za przeprowadzenie migracji rozwiązań portalu Pracuj.pl ze środowiska open source do technologii firmy Microsoft została wyróżniona agencja K2 Internet.

Firma znalazła się się w gronie laureatów konkursu aplikacji zorganizowanego w ramach programu partnerskiego “Bądź pierwszy z Microsoft”. Statuetkę, z rąk Tomasza Bochenka, dyrektora generalnego ds. sprzedaży i marketingu Microsoft na region Europy Środkowo-Wschodniej odebrał Tymoteusz Chmielewski, IT Services Director.

Pracuj.pl od ponad miesiąca stabilnie działa na najnowszej platformie Microsoft, a przeprowadzone testy oraz bieżący monitoring wydajności potwierdzają opinię klienta, że nowa infrastruktura serwisu byłaby w stanie obsłużyć… nawet Yahoo!

Niewydolność starego rozwiązania Pracuj.pl wynikała z braku elastyczności architektury, wykorzystywanej od początku istnienia serwisu. Kłopoty dawały o sobie znać zwłaszcza w okresie dużych kampanii. Problemy dotyczyły także starego mechanizmu wyszukiwawczego serwisu, a zwłaszcza braku możliwości pełnotekstowego przeszukiwania bazy ofert pracy i życiorysów kandydatów. “Zależało nam na usprawnieniu mechanizmu wyszukiwania i możliwości intuicyjnego poruszania się po serwisie” – mówi Paweł Leks, partner w spółce Communication Partners.

3 miesiące trwała migracja z dotychczasowej platformy Open Source do rozwiązania bazującego na SQL Server 2005, BizTalk Server 2006 i ASP.NET 2.0. W tym czasie, korzystając z gotowych mechanizmów wbudowanych w narzędzia Microsoft, K2 zaprojektowała i wykonała oprogramowanie w nowej, w pełni skalowanej architekturze.

Problem szwankującej wydajności rozwiązano za pomocą SQL Server poprzez dokonywanie replikacji części bazy danych, na którą składają się aktualne ogłoszenia, na kilka serwerów. Zapewnienie dostępu do nich za pośrednictwem kilku serwerów WWW i zastosowanie mechanizmu równoważenia obciążenia zapewniło pożądany poziom wydajności.

W ramach SQL Server 2005 Microsoft oferuje pożyteczny moduł pod nazwą Notification Services. „To gotowa usługa, którą wystarczy uruchomić” – mówi Tymoteusz Chmielewski. Notification Services uprościły mechanizm powiadamiania klientów Pracuj.pl o nowych ofertach pracy i subskrypcji newslettera.

Równolegle w Pracuj.pl wykonywano prace mające na celu integrację z innymi portalami i pobieranie ogłoszef m.in. z Urzędu Służby Cywilnej oraz największych firm doradztwa personalnego. W tym celu zastosowany został broker integracyjny BizTalk Server 2006 umożliwiający automatyzację wymiany danych z innymi serwisami. Dane przekazywane są w formacie XML. Projekt zakłada wprowadzenie transakcyjności wymiany danych z potwierdzeniem przekazania i odebrania informacji między Pracuj.pl, a portalami zewnętrznymi. Ze względu na możliwość zapisu w XML danych o luźnej strukturze, jakimi są ogłoszenia o pracę, format ten doskonale nadawał się do tego zadania.

Oferta pracy w zapisie XML może być też łatwo zindeksowana w ramach mechanizmów zawartych w SQL Server 2005, a następnie przeszukiwana z wykorzystaniem mechanizmu wyszukiwania pełnotekstowego.

K2 Internet zaproponowała właścicielom Pracuj.pl model płatności za licencje oprogramowania na zasadach ASP. Zapewnia to niewielkie koszty początkowe, rozkładając opłaty na póśniej, gdy system będzie już eksploatowany. Dzięki temu rozwiązaniu koszty ponoszone przez Pracuj.pl rozłożą się proporcjonalnie w czasie i jednocześnie dostosowane będą do poziomu przychodów portalu. Wraz z jego rozwojem, większą liczbą ogłoszeniodawców i użytkowników, stopniowo dodawane będą licencje niezbędne do obsługi wzrastającego ruchu.

Pracuj.pl jest największym w Polsce serwisem rekrutacyjnym, skierowanym do specjalistów i menedżerów oraz studentów i absolwentów. Oprócz obszernej bazy aktualnych ofert pracy, w serwisie znajdują się artykuły poradnikowe, testy umiejętności zawodowych i interpersonalnych oraz prezentacje pracodawców i ich programów praktyk. W serwisie zarejestrowało się do tej pory ponad 450 tys. użytkowników, a miesięcznie notuje się ponad 17 mln odsłon.

Konkurs “Bądź pierwszy z Microsoft”

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie w pełni funkcjonalnych i efektywnych rozwiązań informatycznych opartych na platformie bazodanowej SQL Server 2005, której premiera odbyła się wczoraj w Warszawie.

Celem programu “Bądź pierwszy z Microsoft” było umożliwienie partnerom Microsoft oraz firmom specjalizującym się w tworzeniu rozwiązań informatycznych przygotowanie się do wprowadzenia na rynek nowej platformy bazodanowej Microsoft SQL Server 2005. Firma K2 znalazła się wśród twórców 20 wyróżnionych rozwiązań, ocenionych jako najbardziej innowacyjne technologicznie.

“Ogromnie cieszy nas duże zainteresowanie, jakie wzbudził program partnerski ‘Bądź pierwszy z Microsoft’. Zwycięzców konkursu ogłoszonego w ramach programu gościliśmy podczas dzisiejszej premiery naszej nowej platformy SQL Server 2005, Visual Studio 2005 i BizTalk Server 2006. Eksperci odpowiedzialni za wybór laureatów i ocenę zgłoszonych rozwiązań byli pod ogromnym wrażeniem ich innowacyjności i skuteczności. Serdecznie gratuluję Panu Tymoteuszowi Chmielewskiemu, któremu miałem zaszczyt wręczyć dziś osobiście statuetkę zwycięzcy. Jestem przekonany, że zasłużony sukces w konkursie szybko przełoży się na sukces rynkowy K2.” – powiedział Tomasz Bochenek, Dyrektor Generalny ds. sprzedaży i marketingu Microsoft na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Udział w konkursie zapewnił firmie K2 możliwość wcześniejszego zapoznania się z nową funkcjonalnością platformy aplikacyjnej SQL Server 2005, Visual Studio 2005 i BizTalk Server 2006, a zwycięstwo – udział w wydarzeniach towarzyszących polskiej premierze nowych narzędzi.

20 laureatów otrzymało od Microsoft wsparcie merytoryczne i promocyjne, a w najbliższych miesiącach weźmie udział w zaawansowanych warsztatach dla programistów, prowadzonych przez certyfikowane przez Microsoft ośrodki szkoleniowe oraz w szerokiej kampanii informacyjnej prowadzonej w prasie i Internecie.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...