| Udostępnij

Polskie Forum Obywatelskie

Polacy z różnych stron, środowisk i o różnych poglądach politycznych mogą rozmawiać w internecie o najważniejszych dla kraju sprawach w ramach “sieci dialogu” Polskiego Forum Obywatelskiego. Działa już osiem z dziesięciu tego typu sieci.

Poinformował o tym w poniedziałek PAP pomysłodawca PFO, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku Jan Szomburg.

Polskie Forum Obywatelskie to stowarzyszenie niezależne od polityki i mediów. Jego uczestnicy porozumiewają się za pośrednictwem internetowej agory www.pfo.net.pl.

Zadaniem PFO jest zachęcenie obywateli do publicznej debaty i włączenie do niej ludzi młodych. “Chodzi o poprawę jakości debat prowadzonych w kraju. W Polsce aktualnie prowadzone są tylko dwa rodzaje debat: polityczna, której uczestnikami są politycy myślący przede wszystkim o elektoracie i reelekcji oraz debata ekspercka, w której udział biorą ludzie uwikłani w układy korporycyjno-resortowe” – powiedział Szomburg.

“Debata, którą my zamierzamy prowadzić nie kieruje się interesem żadnej korporacji, nie jest zależna politycznie. Jej uczestnicy myślą kategoriami interesu publicznego. To typowa debata obywatelska” – dodał.

Podstawą działania PFO będzie 10 tematycznych sieci dialogu. Każda z sieci ma swojego koordynatora, który m.in. zgłasza tezy do dyskusji. Tematy omawiane w ramach poszczególnych sieci zgłaszać mogą też sami uczestnicy dyskusji. W sieciach współpracować będą ze sobą ekonomiści, socjolodzy, politolodzy, prawnicy, inżynierowie, filozofowie, którzy – w przyszłości – będą nie tylko “prowokować” dyskusje obywatelskie, ale i wychodzić z inicjatywami ustawodawczymi.

“Jednym z pierwszych propozycji PFO będzie projekt zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym. Aktualny system jest przestarzały, m.in. blokuje młodym naukowcom drogę do szybkiego awansu” – wyjaśnił Szomburg.

Uczestnicy PFO poszukują również nowych, zupełnie nie znanych mediom, elit. Jak tłumaczy Szomburg, dla członków forum “elity to ludzie ciekawi, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia i pomogą ułatwić szarym obywatelom zrozumienie sytuacji, w której Polska aktualnie się znalazła”. “My, Polacy, jesteśmy niepoukładani, nie potrafimy ze sobą rozmawiać nie mamy do siebie zaufania. Elity mogłyby nam pomóc uporządkować ten świat” – dodał.

W internetowej debacie PFO może wziąć udział każdy, kto podpisze swoją wypowiedź pełnym imieniem i nazwiskiem. PFO raz w roku będzie też organizowało ogólnopolskie kongresy – pierwszy kongres PFO odbył się 12 listopada br. Jego uczestnicy dyskutowali m.in. o regulacjach gospodarczych, wizji rozwoju Polski oraz miejscu naszego kraju w Europie i świecie. W kongresie wzięło udział ponad 800 przedstawicieli nauki, gospodarki, kultury, organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego.

źródło: PAPPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...