| Udostępnij

TNS OBOP: sprzęt dla e-rozrywki

TNS OBOP wykonał badanie nt. rynku sprzętu audio-video, a w szczególności rynku głośników komputerowych, kamer internetowych i odtwarzaczy MP3. Badanie zleciła firma Creative, światowy potentat w dziedzinie produktów rozrywki cyfrowej. 46,4% Polaków posiada komputer osobisty w domu, a 10% planuje zakup lub modernizację komputera w ciągu najbliższego półrocza.

KOMPUTER W GOSPODARSTWIE DOMOWYM

Badania pokazały, że prawie połowa (46,4%) Polaków posiada komputer osobisty w domu, a 10% planuje zakup lub modernizację komputera w ciągu najbliższego półrocza. Oznacza to duży wzrost w stosunku do roku ubiegłego, w którym posiadanie komputera deklarowało 37,3% respondentów. Co zaskakujące, komputery są najczęściej wykorzystywane do słuchania muzyki (taki sposób wykorzystania zadeklarowało aż 60,3% badanych).

W dalszej kolejności, do najczęstszych zastosowań należało: obsługa gier (52%), przeglądanie stron WWW (48,4%) i odtwarzanie filmów (46,3%). Komputer najrzadziej wykorzystywany był do aplikacji biurowych i telefonii VoIP. Jak widać, bardzo silnie zaznacza się tendencja odchodzenia od używania aplikacji biznesowych w domu na rzecz wykorzystywania komputera w charakterze domowego centrum rozrywki.

Widoczne jest to również w bardzo szybkim wzroście rynku odtwarzaczy MP3, kamer internetowych i głośników. Te segmenty rynku rosły znacznie szybciej od rynku komputerów osobistych. Produkty firmy Creative odegrały niewątpliwie znaczącą rolę w rozwoju tego rynku, co potwierdza wzrost świadomości marki w stosunku do konkurencji i rozwoju rynku. Marka Creative Labs, w grupie ankietowanych w wieku do 39 roku życia, uzyskała najwyższy wskaźnik znajomości marki.

RYNEK GŁOŚNIKÓW KOMPUTEROWYCH

Badania pokazały, że prawie 80% użytkowników PC posiada głośniki komputerowe. W przeważającej większości, bo aż w 72% są to systemy dwugłośnikowe. Posiadanie systemu dwóch głośników z dodatkowym subwooferem deklaruje 17,5%, a zaawansowane systemy pięciu i więcej głośników 9,4% badanych. Biorąc pod uwagę wszystkich producentów głośników komputerowych wymienionych spontanicznie z pamięci, najczęściej wymieniana marka to Creative Labs. Znajomość taką zadeklarowało 16,6% respondentów w stosunku do 8,8% w roku ubiegłym.

Tak dobry wynik jest pochodną popularności, jaką cieszyły się wśród kupujących zestawy głośnikowe Creative Labs. Charakterystyczne pomarańczowe pudełka Creative Labs wybierało 11,5% respondentów, podczas gdy najbliższy rywal cieszył się popularnością u prawie połowy mniej respondentów (7,2%). Głośniki firmy Creative Labs cieszyły się również bardzo dobrą opinią użytkowników. Na pytanie, jakiej firmy głośniki komputerowe respondent mógłby polecić komuś w pierwszej kolejności najwięcej osób wymieniło Creative Labs. Odpowiedź taką wybrało 16,7% ankietowanych.

RYNEK KAMER INTERNETOWYCH

Kamery internetowe ciągle są produktem mało popularnym – 92,4% badanych nie posiada tego typu urządzenia w domu. Najczęściej spontanicznie wymienianą z pamięci marką kamer internetowych był również Creative Labs – znajomość zadeklarowało 8,4% badanych, zaś 0,6% zadeklarowało posiadanie takiej kamery w domu, co dało firmie pierwszą pozycję. W stosunku do roku poprzedniego znajomość marki wzrosła ponad dwukrotnie. Creative wygrał również w kategorii jakości kamer internetowych. Był najczęściej rekomendowaną marką przez respondentów (7,7%).

“Popularność komunikatorów internetowych, które coraz częściej dają także możliwość prowadzenia rozmów wideo powinna z czasem przynieść wzrost sprzedaży kamer internetowych. Polacy coraz częściej będą chcieli nie tylko usłyszeć swoich bliskich, ale również ich zobaczyć, tak jak to się już obecnie dzieje w wielu krajach Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych”, uważa Marcin Kindler, dyrektor środkowoeuropejskiego oddziału firmy Creative Labs.

RYNEK ODTWARZACZY MP3

Badania pokazują, że 85,7% posiadaczy komputera nie korzysta z żadnego osobistego odtwarzacza MP3. Pozostałe 16% najczęściej korzysta z odtwarzaczy CD z możliwością odtwarzania płyt MP3 (47,4% wśród badanych, którzy mieli odtwarzacz). W dalszej kolejności uplasowały się odtwarzacze z pamięcią flash (8,8%) i dyskiem twardym (5,6%). Najczęściej rekomendowanymi odtwarzaczami MP3 były produkty firmy Creative Labs , Sony, Panasonic, i Philips.

“Przewidzieliśmy już kilka lat temu, że rynek cyfrowej muzyki będzie rozwijał się dynamicznie” – stwierdził Marcin Kindler, dyrektor środkowoeuropejskiego oddziału firmy Creative Labs. “Od początku jesteśmy liderem wśród producentów odtwarzaczy MP3 z pamięcią flash i dyskiem twardym, nie tylko pod względem sprzedaży, ale także znajomości marki i jakości produktów. Uwzględniając fakt, że nasza największa konkurencja w dużej mierze znana jest z produkcji odtwarzaczy CD-MP3 to nasze dyskowe odtwarzacze Zen i flash’owe MuVo należą obecnie do tych, które najczęściej polecają sobie nawzajem fani cyfrowej muzyki w Polsce. Cieszy również, że znaleźliśmy się w czwórce najbardziej znanych producentów elektroniki cyfrowej” dodał Marcin Kindler.

Badania przeprowadzono w lipcu 2005 r. na próbie reprezentatywnej 1005 osób – mieszkańców Polski w wieku 15+ w oparciu o wywiady face – to – face.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...