| Udostępnij

TNS OBOP: sprzęt dla e-rozrywki

TNS OBOP wykonał badanie nt. rynku sprzętu audio-video, a w szczególności rynku głośników komputerowych, kamer internetowych i odtwarzaczy MP3. Badanie zleciła firma Creative, światowy potentat w dziedzinie produktów rozrywki cyfrowej. 46,4% Polaków posiada komputer osobisty w domu, a 10% planuje zakup lub modernizację komputera w ciągu najbliższego półrocza.

KOMPUTER W GOSPODARSTWIE DOMOWYM

Badania pokazały, że prawie połowa (46,4%) Polaków posiada komputer osobisty w domu, a 10% planuje zakup lub modernizację komputera w ciągu najbliższego półrocza. Oznacza to duży wzrost w stosunku do roku ubiegłego, w którym posiadanie komputera deklarowało 37,3% respondentów. Co zaskakujące, komputery są najczęściej wykorzystywane do słuchania muzyki (taki sposób wykorzystania zadeklarowało aż 60,3% badanych).

W dalszej kolejności, do najczęstszych zastosowań należało: obsługa gier (52%), przeglądanie stron WWW (48,4%) i odtwarzanie filmów (46,3%). Komputer najrzadziej wykorzystywany był do aplikacji biurowych i telefonii VoIP. Jak widać, bardzo silnie zaznacza się tendencja odchodzenia od używania aplikacji biznesowych w domu na rzecz wykorzystywania komputera w charakterze domowego centrum rozrywki.

Widoczne jest to również w bardzo szybkim wzroście rynku odtwarzaczy MP3, kamer internetowych i głośników. Te segmenty rynku rosły znacznie szybciej od rynku komputerów osobistych. Produkty firmy Creative odegrały niewątpliwie znaczącą rolę w rozwoju tego rynku, co potwierdza wzrost świadomości marki w stosunku do konkurencji i rozwoju rynku. Marka Creative Labs, w grupie ankietowanych w wieku do 39 roku życia, uzyskała najwyższy wskaźnik znajomości marki.

RYNEK GŁOŚNIKÓW KOMPUTEROWYCH

Badania pokazały, że prawie 80% użytkowników PC posiada głośniki komputerowe. W przeważającej większości, bo aż w 72% są to systemy dwugłośnikowe. Posiadanie systemu dwóch głośników z dodatkowym subwooferem deklaruje 17,5%, a zaawansowane systemy pięciu i więcej głośników 9,4% badanych. Biorąc pod uwagę wszystkich producentów głośników komputerowych wymienionych spontanicznie z pamięci, najczęściej wymieniana marka to Creative Labs. Znajomość taką zadeklarowało 16,6% respondentów w stosunku do 8,8% w roku ubiegłym.

Tak dobry wynik jest pochodną popularności, jaką cieszyły się wśród kupujących zestawy głośnikowe Creative Labs. Charakterystyczne pomarańczowe pudełka Creative Labs wybierało 11,5% respondentów, podczas gdy najbliższy rywal cieszył się popularnością u prawie połowy mniej respondentów (7,2%). Głośniki firmy Creative Labs cieszyły się również bardzo dobrą opinią użytkowników. Na pytanie, jakiej firmy głośniki komputerowe respondent mógłby polecić komuś w pierwszej kolejności najwięcej osób wymieniło Creative Labs. Odpowiedź taką wybrało 16,7% ankietowanych.

RYNEK KAMER INTERNETOWYCH

Kamery internetowe ciągle są produktem mało popularnym – 92,4% badanych nie posiada tego typu urządzenia w domu. Najczęściej spontanicznie wymienianą z pamięci marką kamer internetowych był również Creative Labs – znajomość zadeklarowało 8,4% badanych, zaś 0,6% zadeklarowało posiadanie takiej kamery w domu, co dało firmie pierwszą pozycję. W stosunku do roku poprzedniego znajomość marki wzrosła ponad dwukrotnie. Creative wygrał również w kategorii jakości kamer internetowych. Był najczęściej rekomendowaną marką przez respondentów (7,7%).

“Popularność komunikatorów internetowych, które coraz częściej dają także możliwość prowadzenia rozmów wideo powinna z czasem przynieść wzrost sprzedaży kamer internetowych. Polacy coraz częściej będą chcieli nie tylko usłyszeć swoich bliskich, ale również ich zobaczyć, tak jak to się już obecnie dzieje w wielu krajach Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych”, uważa Marcin Kindler, dyrektor środkowoeuropejskiego oddziału firmy Creative Labs.

RYNEK ODTWARZACZY MP3

Badania pokazują, że 85,7% posiadaczy komputera nie korzysta z żadnego osobistego odtwarzacza MP3. Pozostałe 16% najczęściej korzysta z odtwarzaczy CD z możliwością odtwarzania płyt MP3 (47,4% wśród badanych, którzy mieli odtwarzacz). W dalszej kolejności uplasowały się odtwarzacze z pamięcią flash (8,8%) i dyskiem twardym (5,6%). Najczęściej rekomendowanymi odtwarzaczami MP3 były produkty firmy Creative Labs , Sony, Panasonic, i Philips.

“Przewidzieliśmy już kilka lat temu, że rynek cyfrowej muzyki będzie rozwijał się dynamicznie” – stwierdził Marcin Kindler, dyrektor środkowoeuropejskiego oddziału firmy Creative Labs. “Od początku jesteśmy liderem wśród producentów odtwarzaczy MP3 z pamięcią flash i dyskiem twardym, nie tylko pod względem sprzedaży, ale także znajomości marki i jakości produktów. Uwzględniając fakt, że nasza największa konkurencja w dużej mierze znana jest z produkcji odtwarzaczy CD-MP3 to nasze dyskowe odtwarzacze Zen i flash’owe MuVo należą obecnie do tych, które najczęściej polecają sobie nawzajem fani cyfrowej muzyki w Polsce. Cieszy również, że znaleźliśmy się w czwórce najbardziej znanych producentów elektroniki cyfrowej” dodał Marcin Kindler.

Badania przeprowadzono w lipcu 2005 r. na próbie reprezentatywnej 1005 osób – mieszkańców Polski w wieku 15+ w oparciu o wywiady face – to – face.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...