| Udostępnij

Apteki w Internecie

Na początku grudnia wystartowała kolejna w polskim internecie apteka internetowa Vitanea.pl uruchomiona przez śląską firmę Selexim. Działając w oparciu o obowiązujące w UE ustawodawstwo apteka chce aktywnie konkurować z liderem rynku – małopolskim serwisem DomZdrowia.pl – walcząc o udziały w rynku wartym 30-60 mln zł rocznie.

Firma Selexim jest właścicielem sieci aptek na Śląsku. Sprzedaż w Vitanea.pl prowadzona jest więc na bazie tradycyjnej apteki – zgodnie z wymogami polskiego prawa farmaceutycznego.

Nowa apteka prowadzić będzie sprzedaż w Internecie oraz telefonicznie. “Apteka internetowa oferuje nieograniczony, bezpieczny, dyskretny zakup produktów dostępnych bez recepty i co najważniejsze zawsze w niskiej cenie przez 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku.” – mówi Bartłomiej Chodań, właściciel apteki. “Poprzez uruchomienie wysyłkowej sprzedaży leków chcemy konkurować z liderami rynku i w możliwie krótkim czasie osiągnąć czołową pozycję w zakresie internetowego handlu lekami w Polsce.” – dodaje.

Rynek sprzedaży leków w Internecie

W roku 2004 po raz pierwszy wzrost sprzedaży leków OTC (dostępnych bez recepty) był większy niż w segmencie Rx (na receptę). Sprzedaż OTC wzrosła o 7,4%, podczas gdy Rx o 1,3 %. Oznacza to, że segment OTC rósł 4 razy szybciej niż rynek, podczas gdy segment Rx rósł wolniej niż rynek.

Prognozowany roczny wzrost rynku OTC w latach 2005 to 2007 – 7,5%, a Rx to 4%. Cały rynek farmaceutyczny będzie rósł w tempie 5 % rocznie. Znaczący wpływ na rynek OTC mają: wydatki i preferencje konsumentów oraz pogoda wpływająca na liczbę infekcji.

Wartość rynku OTC w roku 2005 wyniesie 5,05 mld PLN (Źródło: Rzeczpospolita, 2005-02-21), a roku 2007 szacowana jest na 5,82 mld PLN (prognoza na podstawie dynamiki wzrostu rynku).

Sprzedaż przez Internet ma coraz większy udział w całości sprzedaży leków i obecnie jest szacowana na ponad 10 proc. światowego rynku aptecznego (z czego większość realizowana jest w USA).

Według Międzynarodowej Federacji Hurtowni Farmaceutycznych w 2004 r. apteki internetowe w Europie miały osiągnąć 5–8% udział w rynku (Źródło: Menadżer Zdrowia, nr 3 / 2005 maj)

Sprzedaż leków przez Internet w USA należy do grupy określanej jako “pionowy wzrost” co znaczy, że sprzedaż leków przez Internet rośnie średnio rocznie o 30 % (Źródło: Raport e-commerce 2005, Money.pl)

Otoczenie prawne

DomZdrowia.pl założył Mirosław Ostrowski, niepraktykujący lekarz i menadżer. Apteka ruszyła kilka dni po wejściu Polski do Unii Europejskiej i funkcjonowała w oparciu o punkt apteczny działający w podkrakowskich Zielonkach. Ostrowski, a dokładniej: spółka Mito, której jest prezesem, sprzedaje leki bez recepty na całą Polskę.

To już druga internetowa apteka Ostrowskiego. Pierwszą założył w Niemczech. “Polskie przepisy zabraniają prowadzenia sprzedaży wysyłkowej leków, a unijne pozwalają na to od początku tego roku. Dlatego z otwarciem interesu w Polsce czekałem do wejścia naszego kraju do Unii” – wyjaśnia Ostrowski.

W kilka dni po tym, jak ruszyła sprzedaż przez Internet, w Zielonkach zjawili się inspektorzy nadzoru farmaceutycznego. Przypomnieli Ostrowskiemu, że sprzedaż wysyłkowa produktów farmaceutycznych jest sprzeczna z polskim prawem. Uprzedzili, że mogą cofnąć mu zezwolenie na prowadzenie punktu aptecznego. To oznaczałoby koniec istnienia DomuZdrowia.pl.

Tymczasem Ostrowski upiera się, że to co robi, jest legalne. “Przed rozpoczęciem działalności moja firma zasięgała opinii prawników Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Ich zdaniem w sytuacji niezgodności pomiędzy prawem Unii a kraju nadrzędne jest prawo unijne” – mówi.

Do stanowiska nadzoru farmaceutycznego przychylała się Izba Gospodarcza Farmacja Polska, czyli stowarzyszenie producentów, hurtowników i importerów leków. “Przepisy w tej chwili obowiązujące w Polsce zakazują sprzedaży wysyłkowej leków. Jesteśmy za tym, żeby je uporządkować, dostosować do wymogów Unii, ale póki tego nie ma, musimy przestrzegać tych, które są” – mówiła w 2004 r. Irena Rej, szefowa Izby. Jej zdaniem przeciwko internetowemu handlowi wystąpią izby aptekarskie. “Z obawy, że w starciu z internetową sprzedażą stracą klientów” – dodaje.

Policja i organy ścigania przyjmują obecnie postawę pasywną jakby czekając na zmianę legislacji dotyczącej internetowych aptek – na ich korzyść.

Sprawa sprzedaży leków bez recepty poprzez Internet trafiła do europejskiego trybunału jeszcze w roku 2003, gdy niemiecki związek aptekarzy rozpoczął prawną walkę z wirtualną, zarejestrowaną w Holandii apteką. Stowarzyszenie aptekarzy twierdziło, że prowadzenie wirtualnej apteki jest sprzeczne z niemieckimi przepisami. Unijny sąd był innego zdania – zgodził się, że zakazana jst sprzedaż leków niezarejestrowanych w danym państwie członkowskim oraz że sprzedaż internetowa leków na receptę mogłaby prowadzić do oszustw i nadużyć. Uznał jednak, że nie ma żadnych przeciwskazań, by za pośrednictwem Internetu sprzedawać leki bez recepty. “Kupno przez Internet może mieć nawet dodatkowe zalety, np. daje konsumentom więcej czasu na zastanowienie się nad ewentualnymi pytaniami w sprawie leku, jakie chcieliby zadać aptekarzowi” – stwierdził sąd.

Uregulować status prawny aptek internetowych miał sejm obecnej kadencji. W obecnej sytuacji politycznej być może przyjdzie poczekać do kolejnych wyborów.

Konkurencja w Polsce

Obecnie liderem polskiego rynku jest serwis DomZdrowia.pl, również działający w oparciu o tradycyjny punkt aptekarski. DomZdrowia.pl w ciągu ostatnich 12 miesięcy zrealizował zamówienia dla ponad 10 tys. klientów, a w ostatnich miesiącach realizowanych jest do 2 tys zamówień miesięcznie. Wartość zamówień znacznie przekracza 120 zł w porównianiu do wartości “koszyka” w tradycyjnej aptece na poziomie 30-40 zł. Ponad 70% klientów DomZdrowia.pl to kobiety w wieku 25 – 35 lat, zamieszkujące duże miasta, zarabiające ponad 1,5 tys zł miesięcznie.

W październiku br. w DomZdrowia.pl zainwestował fundusz MCI Management. Zgodnie z umową internetowa apteka otrzyma ponad 2,5 mln zł na rozwój w ciągu 3 lat.

“Właściwie to chciałbym zyskać silnego konkurenta, który wziąłby razem z nami całe to odium prawnych wątpliwości i kłopotów, które obecnie dźwigamy tylko my w DomuZdrowia” – powiedział Mirosław Ostrowski na konferencji pt. “Rozwój e-commerce i płatności on-line” zorganizowanej 1 grudnia br. przez BiznesNet i MCI Management.

Mirosław Ostrowski, DomZdrowia.pl

Kampania reklamowa Vitanea.pl

Równolegle z uruchomieniem Vitanea.pl rusza kampania promująca w czołowych portalach internetowych. Kampania zrealizowana została w oparciu o personalizowany mailing, brandmarki oraz promocje wspierające w obrębie sklepu.

“Niestety powszechność spamu dotyczącego rozmaitych środków farmaceutycznych, w tym Viagry niewiadomego pochodzenia, znacząco obniżyły skuteczność e-marketingu aptek internetowych, w szczególności e-mailingu” – powiedział Mirosław Ostrowski występując na konferencji 1 grudnia br.

Technologia Vitanea.pl

System sprzedaży internetowej Vitanea.pl został zrealizowany przez agencję Empathy Internet w oparciu o autorską aplikację eiSHOP. W celu ułatwienia komunikacji z potencjalnymi Klientami wdrożono również platformę komunikacyjną Livechat oraz szereg modułów usprawniających pracę sklepu.

Bezpieczeństwo zakupów gwarantują szyfrowane połączenia SSL (obecnie już standardowe rozwiązanie), a moduł płatności kartą kredytową obsługuje firma Allpay.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...