| Udostępnij

Indie Europy Centralnej

Najbardziej znany kierunek offshoringu dla amerykańskich korporacji to oczywiście Indie – to tam Microsoft i inni zakładają centra R&D oraz outsourcingowe kosztem miliardów dolarów. Tymczasem nasz region Europy okazuje się być Indiami Europy w dobrym tego słowa znaczeniu. W Krakowie powstanie centrum R&D IBM, a na Ukrainie centrum polskiej firmy ADB Global.

Microsoft w ciągu najbliższych kilku lat ma zainwestować w Indiach około 1,7 mld dol w stworzenie kolejnych centrów badawczo rozwojowych. Tymczasem zachodnie firmy zainteresowały się także wykwalifikowanymi specjalistami z Polski.

We wrześniu br. Capgemini Polska Sp. z o.o. ogłosiła, że zainwestuje 31,57 mln zł i da zatrudnienie 900 osobom w tworzonym w Krakowie Europejskim Centrum Usług IT i Outsourcingu. Centrum ma obsługiwać klientów grupy Capgemini w Europie w zakresie usług informatycznych oraz księgowych.

Również we wrześniu br. IBM Polska Sp. z o.o. poinformowało, że zainwestuje 8,21 mln zł i da zatrudnienie 200 osobom w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Krakowie. Centrum będzie prowadzić prace w zakresie projektowania, implementowania i dostosowywania oprogramowania do zarządzania dużymi infrastrukturami informatycznymi – podano wówczas w komunikacie. 7 grudnia miało miejsce otwarcie tego centrum.

IBM – Kraków

W uroczystościach otwarcia krakowskiego Laboratorium Oprogramowania IBM udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, świata polityki, środowisk naukowych i najwyższej kadry kierowniczej IBM z USA i regionu Europy.

Podczas wieczornej gali w Ratuszu Miasta został również rozstrzygnięty międzynarodowy projekt IBM “Eclipse Innovation Grants”, w ramach którego sześć polskich uczelni wyższych otrzymało czeki na łączną kwotę 60 000 USD.

Laboratorium Oprogramowania IBM jest pierwszym tego typu centrum w Europie Środkowo- Wschodniej i dołączyło do sieci 40 podobnych placówek IBM na świecie. Krakowskie Laboratorium z jednej strony daje Polsce dostęp do funduszy inwestycyjnych IBM, a z drugiej strony umożliwia krajowym informatykom aktywne włączenie się w tworzenie rozwiązań programistycznych przeznaczonych na rynki całego świata.

“Fakt, że to właśnie Polska została wybrana jako miejsce nowej inwestycji IBM, jest potwierdzeniem dużego znaczenia naszego kraju dla korporacji. To także dowód uznania dla polskiego szkolnictwa wyższego, które kształci wysokiej klasy specjalistów. Dzięki krakowskiej placówce nasi inżynierowie dołączyli do międzynarodowej grupy ponad 35-ciu tysięcy najbardziej utalentowanych informatyków IBM. Tego typu inwestycje są atrakcyjne zarówno dla krajowej ekonomii, jak i lokalnej społeczności” – powiedział Dariusz Fabiszewski, Dyrektor Generalny IBM Polska.

“Z pewnością dołożę wszelkich starań, by Kraków już zawsze był kojarzony z nowoczesnymi technologiami. Tego typu inwestycje są dowodem na to, że nasze Miasto w odpowiedni sposób korzysta ze swojego potencjału. Dobrze układająca się współpraca z firmą IBM to korzyści dla wszystkich mieszkańców naszego Miasta” – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Inauguracji Laboratorium Oprogramowania IBM towarzyszyła ceremonia wręczenia czeków dla polskich uczelni wyższych w ramach programu “Eclipse Innovation Grants”. Projekt Eclipse jest częścią światowej Inicjatywy Akademickiej IBM – innowacyjnego programu oferującego szeroki zakres korzyści edukacyjnych dostosowanych do potrzeb uczelni wyższych. IBM współpracuje ze szkołami, które wspierają otwarte standardy, aby wykorzystywać technologie open source oraz technologie IBM dla celów edukacyjnych.

Jury oceniające prace pod kątem merytorycznym i technicznym wybrało sześć projektów z polskich uczelni. Najwyższe uznanie zdobył zespół z Politechniki Wrocławskiej pod opieką dr Dariusza Króla. Wśród wyróżnionych prac znalazły się także projekty opracowane przez zespoły z Akademii Górniczo – Hutniczej, Politechniki Częstochowskiej oraz Politechniki Poznańskiej. Zwycięzcy konkursu otrzymali czeki w wysokości od 5 do 15 tysięcy dolarów na realizację opracowanych projektów. Kwoty pieniężne zostały oszacowane indywidualnie przez zespoły projektowe i są formą grantu IBM dla uczelni.

“Cieszy mnie, że projekty polskich naukowców cechowały się tak dużą dozą innowacyjności oraz wysokim poziomem merytorycznym i technicznym. Jest to kolejny dowód świadczący o wysokiej jakości kształcenia przez polskie uczelnie oraz zdolnościach naszych specjalistów. Rozpoczęcie działalności Laboratorium Oprogramowania IBM w Krakowie będzie zarówno okazją do pełnego wykorzystania tego potencjału, jak i szansą dla polskich programistów do dalszego rozwoju według światowych standardów” – powiedział Paweł Molenda, Dyrektor Laboratorium Oprogramowania IBM w Krakowie.

Krakowskie Laboratorium Oprogramowania IBM zlokalizowane jest w budynku Galileo. Funkcjonuje już tam lokalny oddział IBM BTO. Uroczystość otwarcia Laboratorium zbiegła się w czasie z przyznaniem BTO certyfikatu jakości ISO 9001.

ADB Global – Charkow, Ukraina

Advanced Digital Broadcast, dostawca systemów telewizji cyfrowej z polskim rodowodem, ogłosiła dzisiaj utworzenie nowego Centrum Badań i Rozwoju (R&D) w Charkowie na Ukrainie. Obecnie ADB Global – firma wywodząca się z Zielonej Góry – ma pięć centrów R&D w Europie.

“Gwałtowny rozwój biznesu ADB w obszarze telewizji internetowej (IPTV), niesie za sobą ogromne zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowane zasoby inżynierskie”, komentuje Philippe Lambinet, Dyrektor Wykonawczy ADB. “Średni wzrost sprzedaży w ciągu dwóch ostatnich lat przekroczył 50% rocznie. Ten rozwój naszej działalności biznesowej, połączony z naszym rosnącym działaniem we wszystkich obszarach technologii TV cyfrowej, wymusza nieprzerwany wzrost naszych zespołów inżynierskich”.

Oleg Rudenko, obecnie profesor na Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Radioelektroniki (Kharkov National University of Radio Electronics – KNURE), został nominowany na Dyrektora Zarządzającego ADB Ukraina.

“ADB sądzi, iż szerokie doświadczenie profesora Rudenko oraz znajomość lokalnej społeczności naukowej stanowi kluczowy atut dla firmy”, mówi dr hab. Janusz Szajna, Wiceprezes Wykonawczy ADB oraz Prezes ADB Polska, “Prof. Rudenko jest idealną osobą by zbudować i poprowadzić wyśmienity, wysoko wyspecjalizowany oraz dobrze wykształcony zespół inżynierski. W Charkowie ADB zamierza ponownie zastosować procesy z sukcesem wdrożone wcześniej w Centrum R&D w Zielonej Górze, które jest obecnie uznawane na całym świecie za jedno z najlepszych w branży”.

“Charków, drugie co do wielkości miasto na Ukrainie, posiada bogate zasoby inżynierskie oraz ma tradycję imponujących badań naukowych i uniwersyteckich” – dodaje Krzysztof Kolbuszewski, Dyrektor Generalny Inżynieringu – CTO ADB. “Ta tradycja wywodzi się z silnej koncentracji na centrach badań kosmicznych, które były tam zakładane przez były Związek Radziecki. Miasto jest obfitym źródłem wysoko wykształconych osobowości z wybitną znajomością matematyki i fizyki, która jest niezbędna dla tworzenia zaawansowanych produktów oprogramowania.”

Budując na bazie sukcesu i 10-letniego doświadczenia w projektowaniu oraz tworzeniu sprzętu telewizji cyfrowej, ADB zamierza stworzyć wyjątkowo innowacyjny zespół młodych, niezwykle utalentowanych programistów i inżynierów elektroniki. Nowi pracownicy skoncentrują się głównie na wysoce zaawansowanych technologiach, takich jak nowe rozwiązania dla IPTV.

Firma Advanced Digital Broadcast, została założona w 1995 roku w Zielonej Górze. Obecnie dostarcza szeroką gamę produktów i usług na rynki TV cyfrowej na całym świecie, zarówno dla operatorów, jak i dla producentów elektroniki. Od momentu wypuszczenia na rynek pierwszego produktu, w 1997 roku, firma zaprojektowała oraz rozprowadziła ponad 6 milionów dekoderów. ADB, z główną siedzibą w Szwajcarii, posiada swoje oddziały w Australii, Hiszpanii, Izraelu, w Polsce, w Izraelu, na Tajwanie, w USA i we Włoszech. Większość kadry stanowią wyspecjalizowani inżynierowie projektanci. Grupa ADB jest członkiem ADB Holdings, firmy notowanej na szwajcarskiej giełdzie papierów wartościowych – SWX Swiss exchange (SWX:ADBN).Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...