| Udostępnij

WP odrodzona z popiołów

Ubiegły rok był dla Wirtualnej Polski dobrym rokiem. Rozstrzygnięto konflikty akcjonariuszy, spółka powróciła do grupy kapitałowej TP SA, przychody zwiększyły się o prawie 65%, a portal utrzymuje silną, drugą pozycję jeśli chodzi o zasięg. W 2006 roku WP planuje dalszy rozwój, a stracił przecież sporo czasu. Rywale inwestowali w tym czasie mocno w telekomunikację m.in. VoIP, telewizję internetową, dostępność contentu przez komórkę. Czy WP – poza standardowymi usługami i rozwojem contentu – nadąży również na polu usług innowacyjnych?

Na początku – już ponad 10 lat temu – była fascynacja Internetem kilku wizjonerów. Potem był portal Wirtualna Polska, pasmo sukcesów, pierwsze strony gazet, wycena na poziomie 200 mln USD. Po załamaniu na rynku nowych technologii portal przejęła Grupa TP SA, a wkrótce rozpoczął się konflikt, który doprowadził Wirtualną Polskę S.A. do upadłości. Majątek spółki chcieli odkupić za 5 mln zł założyciele portalu, a konsorcjum organizowane przez innego założyciela wspólnie z funduszem MCI Management dawało za ten sam majątek 36 mln zł. Sprawa budziła spore emocje i kontrowersje.

Jak gdyby w tej historii brakowało dramaturgii – po doniesieniach mediów niczym z filmu o szpiegostwie przemysłowym i wszechobecnej korupcji – w lipcu 2005 długotrwały konflikt między akcjonariuszami zakończył się ugodą i wypłatą ponad 220 mln zł dla mniejszościowych akcjonariuszy.

Portal rozwijał w tym kłopotliwym okresie usługi wbrew trudnościom związanym z zarządzaniem własnymi finansami. Być może inwestycje były utrudnione, a zarząd ubezwłasnowolniony kontrolą zarządcy, ale służby prasowe portalu dbały o jego dobry wizerunek. Być może nawet w oczach internatutów portal zyskał na popularności jako dobro publiczne będące obiektem niezbyt zrozumiałej, ale głośnej medialnie, rozgrywki kłótliwych i źle kojarzących się współwłaścicieli.

W każdym razie dla Wirtualnej Polski rok 2006 jest pierwszym rokiem stabilizacji od dość długiego czasu. Mimo to, już w ubiegłym roku portal odnotował kilka dobrych wyników.

Pozycja na rynku portali

Obecnie na rynku portali Wirtualna Polska utrzymuje silną drugą pozycję, a nawet ją umacnia. W listopadzie 2005 WP miała zasięg na poziomie 69,15%, czyli niższy od pierwszego Onetu o zaledwie 6,22% (MegaPanel/ PBI, listopad 2005). Dystans zmniejszył się o prawie 2% w porównaniu z październikiem (WP: 68,84%, Onet: 76,98%).

W niektórych usługach i serwisach WP wyprzedza rywala. W przeciągu ostatnich trzech miesięcy (od momentu wprowadzenia nowej – 3GB – poczty we wrześniu 2005) usłudze Poczta WP przybyło prawie dwa razy więcej aktywnych użytkowników niż w przeciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2005. Obecnie WP posiada ponad 3 miliony aktywnych kont pocztowych. Pierwsze miejsca na rynku zajmują także serwisy rozrywkowe, serwis Książki, serwis z programem telewizyjnym, serwis Praca oraz serwis Dla Dzieci.

Sytuacja finansowa

“W 2005 roku odnotowaliśmy bardzo dynamiczny wzrost przychodów” – mówi Dominika Herburt-Heybowicz, Członek Zarządu Wirtualnej Polski. “W stosunku do 2004 roku zwiększyły się one o ponad 65%. Na koniec roku przychody ogółem były o prawie 20% wyższe od tego, co szacowaliśmy jeszcze pod koniec trzeciego kwartału. Świadczy to niezbicie o bardzo dobrych wynikach czwartego kwartału.” – dodaje Dominika Heybowicz.

“Na koniec 2005 roku Wirtualna Polska wypracowała pozytywną EBITDA z marżą przekraczającą 6%. Jest to niewątpliwy sukces, gdyż w 2004 roku EBITDA była jeszcze znacząco ujemna. Dzięki ustabilizowaniu sytuacji finansowej, WP mogła też zwiększyć wydatki inwestycyjne, które w 2005 roku były ponad 6-krotnie większe w porównaniu z rokiem 2004. W 2005 roku zostały też powiększone nakłady na promocję marki oraz na kontent.” – tłumaczy Dominika Heybowicz.

Przychody z reklamy

Przychody gotówkowe ze sprzedaży powierzchni reklamowej Wirtualnej Polski wzrosły o 119% w porównaniu do roku 2004, a wyniki sprzedaży tylko za IV kwartał 2005 są wyższe o ponad 160% w porównaniu do analogicznego okresu 2004. “Szacujemy, że w IV kwartale 2005 r. udział WP w rynku reklamy internetowej wyniósł 25%. Naszym celem jest osiągnięcie w ostatnim kwartale 2006 roku poziomu 32%.” – dodaje.

Plany na 2006

“W zeszłym roku obchodziliśmy 10-lecie swojego istnienia. W tym roku – z czystą kartą – otwieramy drugą dekadę. Przede wszystkim zamierzamy zwiększać oglądalność i istotnie umocnić pozycję na rynku. Naszym celem nadrzędnym jest pozycja numer 1 w polskim Internecie.” – mówi Dominika Herburt-Heybowicz.

“W lutym planujemy ruszyć z nową stroną główną, której kluczowym wyznacznikiem jest przejrzystość i funkcjonalność. Ponadto, stawiamy na społeczność budowaną wokół portalu oraz na rozwój płatnych usług multimedialnych. Nieustannie pracujemy też nad ulepszeniami w Poczcie WP. Ponadto, ważnym elementem naszej strategii jest wykorzystanie synergii z Grupą Kapitałową TP. Wirtualna Polska doskonale bowiem wpisuje się w działalność Grupy, która dąży do bycia operatorem zintegrowanym. Już teraz realizujemy wspólne przedsięwzięcia marketingowo-promocyjne (m.in. promocja świąteczna Neostrady) oraz pracujemy nad uruchomieniem wspólnych produktów i wymianą treści w ramach grupy TP (tu bardzo istotna współpraca z PTK Centertel, operatorem sieci Orange). ” – tłumaczy przedstawicielka WP.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...