| Udostępnij

Misja Billa Gatesa

Bill Gates, Prezes Rady Nadzorczej i Główny Architekt Oprogramowania Microsoft Corporation, w towarzystwie Ludwika Dorna, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, ogłosił dzisiaj kilka nowych inwestycji w naszym kraju. Promował także misję okołobiznesową skupiającą się na rozwoju gospodarki wiedzy i społeczeństwa informacyjnego. Była to już trzecia wizyta Gatesa w Polsce. Pierwszy raz do naszego kraju przyjechał w 1996, a następnie w 2003 roku.

Podczas swojej krótkiej wizyty Gates tradycyjnie już paktował z polskim rządem, mówił o bezpieczeństwie IT, promował nadchodzące produkty (Office 12 i Windows Vista) oraz spotykał się ze środowiskami programistów i developerów.

Gates mówił także o społecznej – ba, cywilizacyjnej – misji swojej firmy, polegającej m.in. na zapewnieniu dostępu do komputera oraz informacji osobom “wykluczonym” (od wykluczenia informacyjnego – ang. digital divide) – zamieszkującym tereny wiejskie, osobom starszym, nie posiadającym komputera, niewidomym, niepełnosprawnym itd.

Inicjatywy rządowe

Ludwik Dorn zapowiedział na konferencji prasowej ufundowanie nagrody im. Jana Łukasiewicza i Alfreda Tarskiego przyznawanej za osiągnięcia w tworzeniu teoretycznych podstaw informatyki.

Łukasiewicz i Tarski byli w dwudziestoleciu międzywojennym współtwórcami Polskiej Szkoły Matematycznej, która głosiła konieczność skupienia wysiłków matematyków polskich na zagadnieniach teorii mnogości, podstaw matematyki i logiki matematycznej. Właśnie do tradycji szkoły lwowsko-warszawskiej nawiązywać ma nagroda – powiedział na konferencji Dorn.

Powołane ma być także centrum badawcze – na razie w bliżej niesprecyzowanym kształcie – rozwijające polskie tradycje lwowskiej szkoły logiki i matematyki. Trudno powiedzieć, czy Bill Gates słyszał o szkole lwowskiej, ale na pewno wie o sukcesach naszych informatyków w rozmaitych konkursach.

Centrum wsparcia w Polsce…

Gates poinformował o planach uruchomienia w Warszawie Centrum Inżynierii Oprogramowania, które będzie trzecim takim centrum w Europie po niemieckim i brytyjskim.

Centrum zapewni obsługę techniczną systemów i aplikacji biznesowych wykorzystywanych przez Microsoft i jej partnerów z regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Jednym z głównych zadań ośrodka będzie usprawnienie współdzielenia danych pomiędzy oddziałami firmy Microsoft i ponad 3 tysiącami jej partnerów w regionie.

Ośrodek stanie się także pierwszym Centrum Doskonalenia Microsoft SharePoint na świecie. Zatrudnieni w nim eksperci będą pomagać oddziałom Microsoft i partnerom firmy w budowaniu aplikacji przeznaczonych do pracy zespołowej.

“Na siedzibę nowego Centrum Inżynierii Oprogramowania wybraliśmy Warszawę, ponieważ w Polsce panuje klimat sprzyjający inwestycjom – rozwija się przemysł, polepsza infrastruktura. Polska ma doskonale wykształconych informatyków i specjalistów z wielu dziedzin.” – powiedział Bill Gates. “Informatyka jest siłą napędową rozwoju gospodarczego w Europie Środkowowschodniej, a Microsoft planuje długofalowe inwestycje w tym regionie.” – dodał.

Początkowo w centrum zatrudnionych zostanie 15 specjalistów, w ciągu roku liczba ta wzrośnie do co najmniej 40. Microsoft zatrudnia obecnie w Polsce 150 osób, a ponad 12 tys. w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

…więcej bezpieczeństwa…

Bill Gates był też honorowym gościem konferencji poświęconej zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem systemów informatycznych, która jest częścią obchodów “Dnia Bezpiecznego Komputera”. Zaprezentował na niej własną wizję rozwoju zabezpieczeń systemów IT w perspektywie najbliższych kilku lat.

Wyraził przekonanie, że w najbliższych latach coraz większe znaczenie będzie miało zapewnienie należytej ochrony zasobów informatycznych przed nieautoryzowanym dostępem i zapobieganie włamaniom do systemów. Gates podkreślił duże zaangażowanie Microsoft Corporation w tej dziedzinie. Korzystając z okazji, Andrzej Zaremba, Security Program Manager z polskiego oddziału Microsoft, zapowiedział rozpoczęcie nowego programu – Akademii Bezpieczeństwa Microsoft. Inicjatywa przygotowana przez polski oddział firmy ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat bezpieczeństwa systemów informatycznych wśród klientów firmy.

Spotkanie posłużyło podsumowaniu ponad dwuletniej współpracy z rządem w ramach porozumienia Government Security Program, które zostało podpisane podczas ostatniej wizyty Billa Gatesa w Polsce. Program ten pozwalał instytucjom rządowym na dostęp do kodu źródłowego Microsoft Windows oraz dodatkowych informacji technicznych, niezbędnych do zbadania i oceny stanu bezpieczeństwa platformy Windows. Było to wówczas dość odważne posunięcie.

W dzisiejszym spotkaniu wzięło udział około 150 osób – specjalistów ds. bezpieczeństwa systemów IT, przedstawicieli zarówno administracji publicznej, jak i sektora prywatnego.

…oraz informatyki w edukacji

Jakby jedna konferencja nie wystarczyła Bill Gates odwiedził kolejną imprezę poświęconą metodom wspomagania procesu edukacji studentów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Konferencja posłużyła wymianie doświadczeń, poglądów i oczekiwań w zakresie edukacji studentów, a w szczególności zastosowania nowych technologii w kształceniu. W czasie spotkania Bill Gates wielokrotnie podkreślał rolę uczelni w przygotowaniu wysokowykwalifikowanych absolwentów, co ma niebagatelny wpływ na rozwój gospodarczy kraju. Ergo – wzrost gospodarczy uzależniony jest od stopnia informatyzacji uczelni, a Microsoft to najlepszy przyjaciel każdego dziekana i rektora.

Gates przypomniał, że jednym z celów jakie postawił sobie tworząc Microsoft było rozwijanie systemów informatycznych w taki sposób, aby były jak najlepszym narzędziem i pomocą w procesie kształcenia. Obecnie służą temu liczne programy skierowane do studentów i pedagogów realizowane przez oddziały firmy Microsoft na całym świecie, których zadaniem jest podnoszenie jakości nauczania i uczenia się, a także tworzenie nowych możliwości dla wyższych uczelni w tej części Europy.

Oprócz Billa Gatesa w spotkaniu udział wzięli m.in. Mark East, Dyrektor ds. Edukacji w Regionie EMEA, Tomasz Bochenek, dyrektor generalny ds. sprzedaży i marketingu na region Europy Środkowo-Wschodniej oraz Fabien Petitcolas Dyrektor d.s. Badań Naukowych.

Tradycyjne spotkanie z developerami

Na spotkaniach z inżynierami, akademikami i ministrami się nie skończyło. Gates spotkał się z liderami portali WSS.pl, CodeGuru.pl oraz CentrumXP.pl, osobami posiadającymi tytuł Microsoft Most Valuable Professional, studentami uczelni zarządzający grupami .NET oraz zwycięzcami konkursów Mistrz.NET i Strażnik Systemu.

Podczas spotkania Bill Gates wyraził uznanie dla imponującej wiedzy o produktach i technologii Microsoft, jaką mogą poszczycić się członkowie środowisk internetowych. Ich aktywność, chęć dzielenia się doświadczeniem technicznym z innymi, a także wspieranie różnych środowisk skupiających się wokół Microsoftu jest dla firmy niezwykle cenne. Na zakończenie Gates dodał, że Microsoft będzie w dalszym ciągu angażował się we współpracę i wspieranie lokalnych społeczności informatyków i programistów.

W dzisiejszym spotkaniu wzięło udział 50 osób. Najmłodszym uczestnikiem spotkania był dwunastoletni zdobywca tytułu Adept.NET w konkursie Mistrz.NET w kategorii do lat osiemnastu.

Przyszłość według Gatesa

Pytany o przyszłość technik komunikacyjnych i teleinformatyki Gates mówił o bezpieczeństwie i większej integracji. Mówił o lepszej łączności poszczególnych urządzeń i technologii, pozwalających na sprawne organizowanie pracy i zabawy.

Wśród innowacji dla biura wymienił system Office 12, w którym szczególny nacisk położono na integrację m.in. zarządzania dokumentami, rozwiązań business intelligence, mechanizmów wyszukiwania oraz komunikacji między pracownikami.

Jako przyszłość technologii w zastosowaniach konsumenckich mówił o komputerze w telefonie komórkowym, który można podłączyć do telewizora i na nim wyświetlać menu aplikacji, czy posiadane pliki. Mówił też o potrzebie udostępniania pełnosprawnych komputerów z dostępem do Internetu w bibliotekach, w szkołach i innych miejscach publicznych – szczególnie na terenach wiejskich.

Przyszłość nakreślona, kolejna misja w Polsce zakończona.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...