| Udostępnij

Fenomen Roku “Przekroju”

Niklas Zennstrom, współtwórca Skype, został tegorocznym laureatem nagrody Fenomen Roku przyznawanej w formule redakcyjnego plebiscytu “Przekroju”. Statuetkę odebrał w jego imieniu Michał Kostrzewa, szef biura Skype w Polsce.

W wyniku plebiscytu redakcja tygodnika Przekrój przyznała Nagrodę Fenomenu Roku 2005 Niklasowi Zennström “za porównywalną z wynalezieniem telefonu rewolucję w komunikacji [...]. Niklas Zennström wstrząsnął rynkiem telekomunikacyjnym i wyznaczył drogi jego rozwoju na najbliższe lata.”

Ceremonia wręczenia statuetek Fenomenu Roku 2005 odbyła się wieczorem 1-ego lutego w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. Nagrody zostały wręczone laureatom przez redaktora naczelnego tygodnika “Przekrój” – Piotr Najsztub.

Michał Kostrzewa, szef oddziału polskiego oddziału Skype, odbierając w imieniu Niklasa Zennströma statuetkę Fenomenu, powiedział: “Uważamy Fenomen Roku za wyróżnienie dla samego Skype i dla wszystkich ludzi, którzy go tworzą. To wyróżnienie utwierdza nas w naszym przekonaniu, że Skype jest na dobrej drodze i słuszne jest nasze firmowe powiedzenie: to nie duży pokona małego, lecz szybki powolnego.”

Niklas Zennström nie mógł osobiście uczestniczyć w ceremonii, lecz wyświetlono specjalnie przygotowane przez niego na tę okazję przemówienie. “To wielki zaszczyt dla mnie i dla Skype’a, że zdobyliśmy takie uznanie na polskim rynku. Z dużym optymizmem oczekuję, że za kilka lat pojawią się inne usługi, które będą zbliżać ludzi, przełamując bariery i przekraczając granice, czy to geograficzne, ekonomiczne czy też kulturowe.”

Polska Nagroda Fenomenu Roku 2005 ma dla Skype szczególne znaczenie – wśród 227 krajów, w których można korzystać ze Skype, pod względem liczby zarejestrowanych użytkowników Polska jest trzecim największym rynkiem na świecie (po Chinach i USA) i pierwszym w Europie. Dzięki Skype 4,5 mln Polaków może korzystać z darmowych i tanich połączeń telekomunikacyjnych.

Społeczność użytkowników Skype jest najszybciej rosnących się społecznością internetową na świecie. Pozwala na darmowe rozmowy telefoniczne przez internet, także przy użyciu obrazu video, wszystkim, którzy posiadają odpowiednio szybkie łącze internetowe. Posiada też płatne usługi takie jak możliwość wykonywania i odbierania połączeń z sieci stacjonarnych i komórkowych, skrzynkę głosową itp. Skype od niedawna należy do grupy eBay.

Przez ponad dwa lata istnienia Skype zyskał ponad 82 milionów użytkowników w 225 krajach, a jego społeczność powiększa się o 200 tys. użytkowników dziennie. Dotychczas użytkownicy Skype rozmawiali łącznie przez ponad 20 miliardów minut. Komunikator istnieje już w 27 wersjach językowych, a strona www.skype.com w 23 wersjach. Skype można pobrać też ze strony www.skype.onet.pl.

Niklas Zennström

Mieszkający w Londynie 40 letni Szwed jest współtwórcą i CEO Skype. Absolwent Uniwersytetu Uppsala w Szwecji, gdzie ukończył studia biznesowe oraz inżynieryjne w zakresie informatyki. Karierę rozpoczynał w Tele2, kiedy firma miala zaledwie 23 pracowników. Obecnie Tele2 jest wiodącym niezależnym operatorem telekomunikacyjnym w Europie. Potem pracował w firmach branży nowych technologii – m.in. był prezesem portalu everyday.com oraz firmy Joltid, produkującej oprogramowanie do marketingu typu p2p (peer-to-peer). W 2001 roku wspólnie z Duńczykiem Janusem Friisem stworzył program do darmowej wymiany plików między użytkowników – Kazaa.

W 2003 roku stworzył razem z Janusem kolejny rewolucyjny program – Skype – pozwalający na darmowe rozmowy między użytkownikami internetu oraz tanie połączenia z numerami telefonicznymi.

W przerwie między kolejnymi nowymi wywrotowymi pomysłami biznesowo-technologicznymi, chętnie żegluje, jeździ na nartach, uprawia sport na wolnym powietrzu, i podróżuje. Jest szczęśliwym mężem.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...