| Udostępnij

Internet niebezpieczny dla dzieci?

Nie możemy pozbawiać dzieci dostępu do internetu, ale musimy im uświadamiać, jakie niebezpieczeństwa są związane z jego użytkowaniem – mówili specjaliści podczas konferencji, która odbyła się w Warszawie z okazji obchodzonego po raz drugi w Polsce Dnia Bezpiecznego Internetu.

Celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, a także zapoznanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w internecie.

“Musimy uświadomić dzieciom, jakie zagrożenia wiążą się ze spotkaniami z osobami poznanymi w internecie. Dzieci powinny nabrać ograniczonego zaufania do obcych osób, z którymi się komunikują, muszą wiedzieć, że nie wszystko co jest w internecie jest prawdą. Trzeba nauczyć je weryfikowania zawartych tam informacji” – powiedział uczestniczący w spotkaniu Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje, która jest współorganizatorem, obok Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), polskich obchodów dnia.

Jak powiedział PAP Wojtasik, zarówno dzieci jak i rodzice mają świadomość zagrożeń płynących z internetu. Dzieci na ogół je ignorują a rodzice, z powodu nieznajomości komputera czy internetu, nie podejmują tego tematu.

Łukasz Wojtasik podkreślił konieczność stosowania w domowych komputerach tzw. programów filtrujących, umożliwiających blokowanie stron zawierających nieodpowiednie dla dzieci, zdaniem rodziców czy nauczycieli, treści.

“Stosowanie filtrów rodzinnych nie zwalnia jednak dorosłych z odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci” – powiedział Wojtasik.

“W każdym komputerze powinien być zainstalowany ponadto program antywirusowy zawierający aktualną bazę wirusów oraz program blokujący niechciane przez nas połączenia, tzw. firewall” – powiedział w rozmowie z PAP Ireneusz Parafjańczuk z NASK.

Specjalista z NASK zauważył jednak, że nie istnieją programy, które w 100-procentach zabezpieczałyby dzieci przed dostępem do nieodpowiednich treści.

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w całej Polsce w lutym odbędą się m.in. zajęcia edukacyjne, konkursy i wystawy plastyczne dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa w internecie. “Do tegorocznej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu swoje inicjatywy zgłosiło ponad 300 szkół i placówek wychowawczych z całej Polski” – mówiła podczas konferencji Anna Rywczyńska z NASK.

Dzień ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu “Safer Internet Action Plan”.

PAPPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...