| Udostępnij

Raport “Podróże internautów”

Samolotem do Grecji, w sierpniu, najchętniej z Warszawy płacąc 4500 zł za rezerwację – przelewem, wypoczywając w hotelu *** na Krecie i rezerwując do 20 dni przed wyjazdem. Tak w skrócie wygląda najpopularniejszy wybór wakacyjny polskich internautów przedstawiony w IV raporcie przygotowanym przez Travelplanet.pl.

Wycieczki zagraniczne

Tradycyjnie od początku prowadzenia raportu (od 2001r) najwięcej rezerwacji dokonują internauci z Warszawy (25%). Na dalszych miejscach są największe miasta w Polsce.

Zaskoczeniem w roku 2005 jest wysokie czwarte miejsce Łodzi, która wcześniej pozostawała w cieniu. Spowodowane jest to dynamiczniejszym rozwojem samego miasta i zwiększeniem siły nabywczej mieszkańców w porównaniu do lat poprzednich.

Nadal najwięcej rezerwacji dokonują mężczyźni (59,7%), wybierając najczęściej wycieczkę z przelotem samolotem (84%). Coraz rzadziej wybierane są wycieczki autokarowe (1,85%), które tracą pozycję (spadek o 50% w porównaniu do 2004) po spadku cen wycieczek czarterowych – głównie z powodu umacniania się polskiej waluty.

Nadal najchętniej wybierane są hotele trzygwiazdkowe (43,8%), oraz czterogwiazdkowe (32%). Dużym zaskoczeniem jest wzrost aż o 50% zainteresowania ofertami typu all inclusive (28%), przeczy to obiegowej opinii, że dla polskich turystów liczy się jedynie cena.

Kolejną niespodzianką jest okres wyjazdu internautów. Najchętniej wyjeżdżamy w sierpniu (20,3%), ale na drugim miejscu nie jest lipiec, ale wrzesień. Polacy docenili zalety wypoczynku w tym miesiącu, szczególnie w krajach Basenu Morza Śródziemnego – brak upałów i tłoku oraz dojrzałe owoce.

kliknij, aby powiększyć wykres

Coraz chętniej wyjeżdżamy jedynie na 7 dni (58%), związane jest to z ogólnymi zmianami preferencji urlopowych. Popularniejsze stają się wyjazdy dwa razy do roku, ale na 7dni. Okazuje się, że dwukrotny wyjazd w ciągu roku może być w niektórych przypadkach niewiele droższy niż 14 dniowa wycieczka w szczycie sezonu.

Niespodziankę możemy obserwować w kierunkach wyjazdowych internautów. Liderujący w latach 2003-2004, Egipt spadł na drugą pozycję (18,6%). Miejsce pierwsze w roku 2005 należy do Grecji (20,46%), która szczególnie w roku olimpijskim odnotowała dużo słabsze wyniki ze względu na dość wysokie ceny wycieczek. Po raz pierwszy na podium znalazła się Tunezja (12,60%), która jeszcze w roku 2001 odwiedzało zaledwie 3,7% internautów. Potwierdziły się dane z roku 2004 mówiące o dużym wzroście zainteresowania Bułgarią. Jeszcze niedawno kraj ten nie był obecnych wśród 10 największych. Jednak w roku 2005 niemal 5% turystów odwiedziło ten popularny jeszcze w latach 80-tych kierunek wypoczynku, a Złote Piaski (1,6%) “mekka socjalistycznego wypoczynku” wdarły się do 15 najchętniej odwiedzanych kurortów.

Najpopularniejsze miejsca urlopowe położone są w krajach najchętniej odwiedzanych. Numerem 1 w roku 2005, po raz pierwszy została Kreta (10,4%), która zdystansowała niedawnego lidera egipską Hurghadę (8,4%). Wzrasta zainteresowanie kolejna grecką wyspa Rodos (5%) – którą bardzo chętnie wybierają miłośnicy windsurfingu, znajdując tam jedne z najlepszych warunków do uprawiania tego sportu w Europie.

Potwierdzają się ubiegłoroczne dane o sporym odsetku (10%) osób podróżujących samotnie, chodź wyjazdy w parach nadal są najbardziej popularne (59%). Tradycyjnie najczęściej dokonujemy zapłaty przelewem, średnio na kwotę 4500zł.

Bilety lotnicze

Po raz pierwszy w roku 2005 raport obejmuje także zakup biletów lotniczych w Internecie. Ten segment turystyki dzięki tanim liniom lotniczym bardzo dynamicznie rośnie także w Internecie. Bardzo ciekawie wyglądają kierunki docelowe przelotów.

Na 1 miejscu znalazł się Londyn (14%), co jest głównie zasługą otwarcia brytyjskiego rynku pracy . Inne wyspiarskie miasto – irlandzki Dublin znalazło się także wysoko, bo na 3 miejscu (7%). Wzrost zainteresowania tymi kierunkami związany jest także z liberalizacją rynku lotniczego i znacznym obniżeniem cen przewoźników, dzięki pojawieniu się tanich linii lotniczych.

kliknij, aby powiększyć wykres

Większość wylotów odbywa się z Warszawy (47%), na następnych miejscach są największe lotniska w miejscu największych skupisk ludności w Polsce – Katowicach i Krakowie. Pewnym zaskoczeniem jest obecność w pierwszej 10 miast zagranicznych, takich jak Berlin, Londyn i Dublin. Berlin jest chętnie wybierany jako miejsce wylotu przez mieszkańców zachodniej polski, szczególnie Szczecina. Stolica Berlina oferuje nie tylko dobre oferty, ale także dużo lepsza możliwość dojazdu z zachodniej Polski. Londyn i Dublin są dlatego wysoko, gdyż internauci przebywając nawet poza granicami kraju także korzystają z polskich stron WWW do rezerwacji biletów lotniczych. Ponadto tanie linie lotnicze oferują często atrakcyjne oferty przelotu ale tylko w jedna stronę. Dlatego internauci dokonują częściej dwukrotnego zakupu biletu, przed wylotem i przed powrotem.

Podobnie, jak w przypadku wycieczek zagranicznych większość dokonujących zakupu biletów lotniczych pochodzi z Warszawy (20%). Jednakże rozproszenie wśród pozostałych miast jest bardzo duże (56%). Wynika to z mniejszej możliwośći zakupu biletów lotniczych w małych miejscowościach, gdzie brak jest wyspecjalizowanych biur.

Ponad połowa (55%) użytkowników zarezerwowała bilet w okresie 3 tygodni od wylotu, czyli podobnie jak wycieczki. Oznacza to, że większość nie wykorzystuje okresu najlepszych cen na 2-3 miesięce przed wylotem. Najwięcej osób podróżuje późną wiosną – w maju i czerwcu (w sumie 22%). Następny szczyt związany jest z podróżami bożonarodzeniowo-świątecznymi, a najwięcej przelotów przypada wtedy na grudzień (prawie 10%).

Travelplanet.pl sprzedaje za pośrednictwem Internetu, Call Center oraz innowacyjnej sieci sprzedaży wycieczki zagraniczne (www.travelplanet.pl), bilety lotnicze (www.aero.pl), noclegi w hotelach (www.hotele24.pl) obsługując zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych (www.travelpass.pl).

W Roku 2005 z usług Travelplanet.pl SA skorzystało 20.000 klientów, spółka sprzedała usługi turystyczne na kwotę 38,2 mln zł, notując dynamikę wzrostu o ponad 200% w porównaniu do roku 2004. Firma współpracuje z ponad 60, najlepszymi touroperatorami w Polsce.

Raport Travelplanet.pl został stworzony na podstawie profilu klientów dokonujących zakupu wyjazdów urlopowych za pośrednictwem Internetu oraz Punktów Obsługi Klientów Travelplanet.pl, oraz biletów lotniczych za pośrednictwem serwisu Aero.pl. Cała analiza zachowań internautów dokonujących zakupu wycieczki bazuje na zgromadzonych informacjach dotyczących użytkowników, którzy zakupili wycieczkę za pośrednictwem serwisu Travelplanet.pl S.A. i jej partnerów oraz Wirtualnej Polski.

Analizą objęto blisko 35000 osób, w tym: 1972 osoby (01.06.2001-31.21.2002 – I raport), 4902 osoby (01.01.2003-31.12.2003 – II raport), 7457 (01.01.2004-31.12.2004 – III raport), 18737 (wyjazdy zagraniczne: 12844, bilety lotnicze 5893; IV raport 01.01.2005-31.12.2005)Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...