| Udostępnij

Grupa Kapitałowa Surfland

Firma Surfland, współwłaściciel m.in. portalu Money.pl, uruchomiła kolejny wortal tematyczny Nowebiuro.pl. Jest to pasaż handlowy poświęcony w całości zaopatrzeniu nowoczesnego biura. Historia Grupy Kapitałowej Surfland jest świetnym przykładem polskiej przedsiębiorczości związanej z nowymi technologiami, a mającej swoje początki jeszcze w latach ’80-tych.

Historia Grupy Kapitałowej Surfland

Grupa kapitałowa Surfland ma swoje początki w latach osiemdziesiątych. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe “Surfland” Sp. z o.o. rozpoczęło działalność w 1987 r. W ramach firmy funkcjonuje Dział Mebli Biurowych zajmujący się m.in. kompleksowym wyposażaniem pomieszczeń biurowych w meble, dostawą i montażem mobilnych systemów ścian działowych, sprzedażą mebli biurowych, hotelowych, restauracyjnych, a także usługami logistycznymi.

Dział Techniki Biurowej zajmuje się dostarczaniem i instalowaniem kopiarek – zwykłych, albo z zaawansowanymi funkcjami archiwizacji dokumentów, druku cyfrowego, faksu, a także sprzedażą i wdrażaniem oprogramowania do archiwizacji i “współdzielenia wiedzy” oraz do liczenia i ograniczania kosztów wydruku, naprawą i konserwacją urządzeń i sprzedażą materiałów eksploatacyjnych do kopiarek. Klientami firmy są banki, wyższe uczelnie, urzędy państwowe, przedsiębiorstwa przemysłowe, firmy ubezpieczeniowe.

Poza tym Surfland zarządza nieruchomościami (wynajem, sprzedaż), w których również znajdują się biura całej grupy kapitałowej.

W marcu 1998 r. wydzielony został Dział Komputerowy, który pod nazwą “Surfland – Systemy Komputerowe” sp. z o.o. działa do dziś jako integrator systemów IT. W sierpniu 2001 r. firma przekształciła się w Spółkę Akcyjną.

Jak czytamy na stronach firmy “W latach 90-tych polskie firmy przełamywały lęk wobec nowych technologii i zaczęły dostrzegać ogromne zalety komputeryzacji. W połowie lat 90. zaczęliśmy realizować projekty instalacji sieci, a już w 1999 r. włączyliśmy do swojej oferty usługi internetowe, takie jak hosting, hoteling i dostęp do Internetu. Zaczęliśmy realizować coraz więcej kontraktów na budowę i obsługę rozległych sieci WAN.”

Mniej więcej w tym samym czasie – od roku 1997 – w polskim internecie furorę robił poprzednik Money.pl – Wirtualny Serwis Ekonomiczny (WSE). Było to jedno z nielicznych miejsc, gdzie publikowano polskojęzyczne informacje ze świata finansów. Pomysłodawcą WSE byli Arkadiusz Salamon i Arkadiusz Osiak. Popularność WSE rosła wraz ze wzrostem liczby polskich internautów i świadomością znaczenia Internetu jako źródła informacji.

Rok 2000 stanowił przełom dla istnienia Wirtualnego Serwisu Ekonomicznego. Pojawienie się z jednej strony nowych portali finansowych, a z drugiej nowych technologii i narzędzi internetowych spowodowało konieczność rekonstrukcji serwisu. Salamon i Osiak zadecydowali o uruchomieniu nowego portalu, który zastąpiłby dotychczas funkcjonujący serwis. Nowy portal uruchomiony został w maju 2000 roku pod domeną Money.pl. Anglojęzyczna nazwa jednym się podobała, a innym nie.

Kiedy w grudniu 2000 r. została zarejestrowana spółka Money.pl Sp. z o.o., wniesiono do niej aportem przedsiębiorstwo Prorexim s.c. – właściciela WSE. Do założycieli portalu jako udziałowcy dołączyli Surfland Systemy Komputerowe Sp. z o.o. i Tadeusz Kołacz.

“W maju tego roku uruchamiając wersję beta Money.pl zaproponowaliśmy naszym użytkownikom nową koncepcję serwisu. Dzięki inwestycjom udziałowców firmy oraz naszemu trzyletniemu doświadczeniu stworzyliśmy zespół pracowników, z udziałem którego możemy ją teraz zrealizować. Jestem przekonany, że nasze działania umożliwią nie tylko utrzymanie bieżącej pozycji na rynku lecz również zdobycie przewagi konkurencyjnej nad innymi portalami finansowymi. Rynek docelowy jest duży, tak więc jest o co walczyć” – mówił w kwietniu 2001 r. ówczesny prezes zarządu Money.pl, Arkadiusz Salamon.

Na stronach PPH Surfland czytamy, że w lipcu 2002 roku spółka ta dokonała zakupu większościowego pakietu udziałów w Money.pl Sp. z o.o., stając się Spółką dominującą.

PPH Surfland została uhonorowana w 1997 r. tytułem “Solidny Partner”. Integrator SSK posiada certyfikat ISO, jest członkiem Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej oraz Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. Jest także jednym ze sponsorów Era Śląsk Wrocław i partnerem m.in. HP oraz Microsoft. Portal Money.pl jest jednym z dwóch wiodących, niezależnych serwisów finansowych, a co najważniejsze osiągnął w zeszłym roku 757 tys. zł zysku netto, prawie podwajając wynik z poprzedniego roku.

Nowebiuro.pl

Pasaż handlowy Nowebiuro.pl prezentuje ofertę sklepów internetowych skierowaną głównie do osób decyzyjnych odpowiedzialnych za zaopatrzenie i organizację przedsiębiorstw. Najważniejsze działy pasażu zawierają wybór materiałów, urządzeń i artykułów biurowych oraz elementy kompleksowego wyposażenia biur. Po za tym nowy serwis PPH Surfland jest zintegrowany z portalem Money.pl, prezentując jego oferty finansowe.

Jak czytamy w komunikacie PPH Surfland, ogromne nasycenie rynku produktów biurowych powoduje, że znalezienie interesującego produktu w optymalnej cenie stało się czasochłonne i skomplikowane. Stąd właśnie wziął się pomysł na rozszerzenie działalności o serwis internetowy.

“Nowebiuro.pl, dzięki integracji z systemem porównywania ofert i cen 9sekund.pl, oferuje możliwość szybkiego odnalezienia satysfakcjonującej oferty. Powiedzenie ‘czas to pieniądz’ nabiera w tym przypadku realnego wymiaru, bowiem firmy regularnie dokonujące zakupów w pasażu, korzystając z porównywarki cen będą mogły znacznie ograniczyć koszty, optymalizując tym samym swój proces zakupów” – mówi Krzysztof Król odpowiedzialny za projekt Nowebiuro.pl.

“Dla nas ta współpraca ma charakter priorytetowy” – przyznaje Łukasz Kuncewicz, szef zespołu 9sekund.pl. Dzięki niej do naszych dwóch kluczowych serwisów (9sekund.pl i zakupy.o2.pl), dodaliśmy mocne wsparcie w postaci pasażu Nowebiuro.pl. Docieramy do znacznie większej ilości użytkowników, a sklepy współpracujące otrzymują tym samym większe źródło przychodów.” – tłumaczy.

Przeszłość i przyszłość…

Grupa Kapitałowa Surfland na przestrzeni prawie 20 ostatnich lat rozwinęła zróżnicowaną działalność od meblowo-logistycznej, przez sprzedaż urządzeń biurowych i rozwiązań obiegu dokumentów, aż po działalność integracji rozwiązań IT, działalność internetową oraz pośrednictwa finansowego.

Jest to przykład organicznego wzrostu grupy firm wraz ze wzrostem ich rynków. Kiedy jeden z rynków dojrzewał, powstawała nowa albo była przejmowana zewnętrzna firma, działająca w szybciej rosnącej i równie obiecującej branży co poprzednie. Co godne podkreślenia, każda z firm grupy ma swoją specjalizację, która nie straciła na wyrazistości i nie została rozmyta przez wiele lat – mimo np. rynkowej dekoniunktury w latach 2001-2003. Wszystkie firmy z pewnością mają też solidne fundamenty i zgrane, niezależne od siebie, zespoły co jest podstawą dywersyfikacji działalności.

Rozwój Grupy Kapitałowej Surfland jest bardzo ładnym przykładem polskiej, prywatnej przedsiębiorczości związanej z nowymi technologiami. Można by go postawić w opozycji do modelu demonstrowanego przez inne firmy, które wystartowały mniej więcej w tym samym czasie co PPH Surfland, ale w latach ’90 weszły na Giełdę Papierów Wartościowych. Jak pokazuje historia, część z nich osiągnęła duży sukces i dynamiczny wzrost wartości, inne zostały przejęte przez większych graczy, a jeszcze inne z róznych przyczyn wypadły z rynku. Chyba wszystkie budowały swoją grupę kapitałową.

Ciekawa wydaje się hipoteza o planach wprowadzenia SSK S.A. oraz portalu Money.pl. na warszawską Giełdę. W pierwszym przypadku – nie tworzy się przecież Spóki Akcyjnej bez powodu. W drugim przypadku – główny rywal, czyli Bankier.pl, niedługo starał się będzie o miejsce na parkiecie.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...