| Udostępnij

Białoruski internet przed wyborami

Na Białorusi internet to praktycznie jedyne miejsce rozpowszechniania niezależnej informacji i dlatego przed wyborami prezydenckimi władze spróbują maksymalnie ograniczyć tę “wysepkę wolności” – ostrzega białoruski portal bybanner.com.

Najłatwiej byłoby całkowicie odłączyć białoruskich internautów od globalnej sieci w dniu wyborów 19 marca. Jednak zdaniem bybanner.com przeciwstawi się temu dość wpływowe lobby łącznościowe, gdyż telekomunikacja to wielki biznes również na Białorusi.

Zdaniem specjalistów władze spróbują więc ograniczyć dostęp do “nieprawomyślnych” portali i stron internetowych, blokować ich domeny dla białoruskich użytkowników, co robiły już w czasie wyborów w 2001 i 2004 roku.

Sposób ten okazał się efektywny pięć lat temu, zwłaszcza że monopolistą w łączności z zagranicą jest państwowy “Biełtelekom”. Jednak już w 2004 roku niemal wszyscy internauci znali sposób, jak obchodzić blokady – twierdzi bybanner.com. “Poza tym chodzą słuchy, że ostatni +atak+ władz na białoruski internet podkopał i tak słabą bazę techniczną +Biełtelekomu+” – dodaje.

Według portalu, w tym roku zadanie filtrowania internetu wezmą na siebie wtórni providerzy, z którymi “już zaczęły pracować służby specjalne”.

Innym sposobem, do którego już uciekały się władze, są ataki DOS blokujące pracę sieci oraz niepożądanych stron. Ze względu na wysokie koszty metody te stosuje się tylko wobec stron “najbardziej niebezpiecznych” w oczach władz – twierdzi bybanner.com.

“Nowością w obecnych wyborach jest walka z dostępem do internetu najaktywniejszego audytorium – studentów” – zwraca uwagę portal. Większość z nich ze względu na koszty korzysta z internetu dzięki lokalnym, łączonym zwykłymi kablami sieciom domowym, uniwersyteckim i w akademikach.

W Mińsku wydano więc prawdziwą wojnę sieciom domowym, odcinając “nielegalnie” pociągnięte kable. W akademikach lokalne sieci odłącza się po prostu od internetu lub wprowadza cenzurę odwiedzanych stron – pisze bybanner.com.

Portal nie wyklucza “niespodzianek” szykowanych przez władze. Przypomina, że pod koniec zeszłego roku przez internet przemknęła pogłoska o zakupie w Chinach sprzętu do filtracji internetu. Władze zapewniły wówczas, że żadnego sprzętu w Chinach nie kupowały.

PAP – Nauka w PolscePodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...

Rejestracja domen » Profesjonalny hosting teraz 90% taniej!

» Aktywując wybrany pakiet hostingowy w 2BE.pl na cały rok zapłacisz aż 90% mniej! To nie wszystko! Do każdego pakietu dodajemy zestaw bonusów, ułatwiających start strony w sieci. Zobacz listę. Pakiet Żółty = 25 zł netto Pakiet Czerwony = 55 zł netto I oczywiście 14-dniowy okres testowy całkowicie za darmo! Szczegóły oferty na naszej stronie internetowej. http://2be.pl/promocje/aktualne-promocje/hosting-90-taniej/...