| Udostępnij

e-faktury – usprawnienie czy zagrożenie?

Od 14 lipca 2005 można wystawiać i przechowywać faktury VAT w formie elektronicznej – głosi rozporządzenie ministra finansów. Prawnicy twierdzą jednak, że nie tylko nie można, ale wręcz nie wolno tego robić, dopóki nie zostaną zmienione przepisy ogólne prawa podatkowego. Przedsiębiorca, który uwierzy w sprawczą moc rozporządzenia i zastosuje wprost zamieszczone tam przepisy, może zapłacić słoną karę, a nawet trafić na 10 lat do więzienia.

DROGA POD GÓRKĘ

Nie ma wątpliwości, że upowszechnienie e-faktur i prawne usankcjonowanie elektronicznej dokumentacji finansowej przedsiębiorstw to krok we właściwą stronę. Przedsiębiorcy czekali na to od dawna. Faktury elektroniczne oznaczają oszczędność pieniędzy i czasu. Wydrukowanie i wysyłka pocztą tradycyjnego dokumentu kosztuje ok. 2-4,5 zł (papier, koperta, znaczek).

W przypadku faktur elektronicznych te wydatki nie istnieją. Dlatego wiele firm zdecydowało się na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań. Innowatorzy jednak, jak to zwykle bywa, nie mają łatwo.

W XXI wieku przepisy dopuszczające e-faktury powinny być europejską normą. Jaka jest ta norma w polskim wydaniu?

PRAWO KONTRA PRAWO

“Wydano akt prawny, którego stosowanie, przy złej woli urzędu skarbowego, może być zinterpretowane jako łamanie prawa” – mówi o rozporządzeniu z 14 lipca 2005 profesor prawa, doradca podatkowy Witold Modzelewski.

Jak wyjaśnia, podstawowe rozporządzenie fakturowe wydano 25 maja 2005. Określa ono, że obowiązkową formą dokumentu jest “papier”. W rozumieniu tego rozporządzenia e-faktura nie jest fakturą VAT i właściwie “nie bardzo wiadomo czym jest”.

“Stosując rozporządzenie z 14 lipca do celów podatkowych posługujemy się instrumentem prawnym, który nie zapewnia wypełnienia obowiązków. Tu +na scenę+ wchodzi prawo karne skarbowe” – ostrzega Modzelewski.

Profesor tłumaczy, że wadliwe wystawienie faktury to nie wykroczenie, a przestępstwo skarbowe. Grozi za nie kara grzywny istotnej. Nie koniec na tym. Deklaracje podatkowe są sporządzane na podstawie ewidencji, a ta – na podstawie dokumentacji. Zatem każda wadliwość faktury wpływa na wadliwość deklaracji. Za to grozi do 10 lat więzienia – kara równa karze za gwałt ze szczególnym okrucieństwem!

PAPIEROWY DOKUMENT ELEKTRONICZNY

Zdaniem Modzelewskiego, największy problem to odliczanie VAT na podstawie faktur elektronicznych. Półroczne doświadczenie pokazuje, że kontrahenci firm, stosujących e-faktury, wolą mieć je co miesiąc wydrukowane i podpisane odręcznie. Profesor znajduje uzasadnienie dla tej zdumiewającej praktyki.

“Aby dokonywać odliczeń VAT, faktury należy “posiadać”. W przepisach ogólnych, regulujących kwestie odliczeń, nie ma zdania: +w tym przechowywane w formie elektronicznej, zgodnie z rozporządzeniem z 14 lipca 2005+. Jednak i wtedy, gdy fakturę elektroniczną wydrukujemy, nie pozostajemy zabezpieczeni. Pozostaje pytanie, czy wystawianie dwóch dokumentów – elektronicznego i papierowego, na tę samą transakcję nie jest kolejnym przestępstwem”.

PRAWNICY PODPOWIADAJA ROZWIĄZANIE

Według prawników, którzy pracują nad tym problemem razem z Witoldem Modzelewskim, jest prosty sposób na uzdrowienie sytuacji prawnej przedsiębiorców, którzy pragną iść z duchem czasu i nie zakopywać swych księgowych pod stosami dokumentów.

“Minister Finansów, jako organ, który wydał rozporządzenie, może dokonać jego interpretacji. W tym celu powinien wystosować list do podległych sobie urzędów skarbowych. List ten mógłby informować, że e-fakturę przechowywaną w formie elektronicznej należy uważać za fakturę VAT, która upoważnia do odliczeń. To konieczne, bo na razie rządzi urzędnik i ma dowolność interpretacyjną i może ukarać przedsiębiorców za braki w dokumentacji” – mówi Modzelewski.

Profesor podkreśla, że minister, narzucając swoim urzędnikom stosowanie rozporządzenia z 14 lipca 2005, a nie przepisów ogólnych, zapobiegnie setkom różnych interpretacji. Ochroni w ten sposób innowacyjne przedsiębiorstwa przed zgubnymi skutkami istnienia luk prawnych w przepisach podatkowych. W ocenie ekspertów nie ma przeszkód prawnych, aby takie rozporządzenie wydać.

“Faktury elektroniczne miały być wielkim ułatwieniem. Na razie jednak nie ma postępu jakościowego, a wszystko sprowadza się do sposobu przesyłania. Musi minąć dużo czasu, aby w naszym kraju zaczęły funkcjonować dokumenty bez podpisu i pieczątki” – podsumowuje Witold Modzelewski.

-

Wykład profesora Witolda Modzelewskiego z Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy, pt. “Prawno-podatkowe uwarunkowania wystawiania i stosowania e-faktur” odbył się 16 lutego 2006. Profesor był gościem specjalnym konferencji “Pół roku stosowania e-faktur” zorganizowanej przez Centrum Promocji Informatyki.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina OlszewskaPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...