| Udostępnij

Jedna trzecia Polaków to internauci

Blisko połowa Polaków (46%) ma w domu komputer osobisty. Dostęp do internetu ma ponad połowa badanych, którzy posiadają w domu komputery, a korzystanie z internetu deklaruje 31% Polaków – wynika z sondażu CBOS.

Według CBOS w ciągu ostatniego roku o 5 punktów procentowych zwiększył się odsetek gospodarstw domowych wyposażonych w komputer osobisty. W takim samym stopniu wzrosła też liczba osób mających w domu dostęp do internetu.

27% osób ankietowanych przez ośrodek na pytanie czy w ciągu następnego roku będą korzystać z internetu co najmniej raz w miesiącu odpowiedziało “na pewno tak”, a 12% odpowiedziało “chyba tak”. Z badania wynika więc, że grupa użytkowników może się zwiększyć do 39% ogółu badanych. Z badań prowadzonych wcześniej wynika, jednak że osoby odpowiadające “chyba tak”, nie zawsze przekładają swoje deklaracje na czyny, więc rzeczywisty wzrost może okazać się niższy.

Z badania CBOS wynika, że około 17% ankietowanych ma w domu komputer bez dostępu do internetu.

Wszyscy korzystający z sieci przeglądali strony www w ciągu ostatniego miesiąca, codziennie lub prawie codziennie robiło to 17% badanych. Co czwarty dorosły Polak (25%) używa e-maila.

Ponad jedna czwarta badanych (27%) używa komputera w pracy lub w szkole (na studiach itp.). Większość z nich robi to codziennie. Co szósty (16 proc) korzysta z komputera gdzie indziej (np. w bibliotece, kawiarni internetowej).

W ciągu miesiąca poprzedzającego badanie blisko co czwarty internauta (7% ogółu respondentów) kupił coś przez internet. Jest to prawie dwa razy więcej niż przed rokiem.

Z internetowych usług bankowych skorzystało 10% ogółu badanych. Z treści dostępnych w sieci za opłatą, takich jak np. archiwa gazet, zdjęcia, filmy, w miesiącu poprzedzającym badanie korzystało 3% respondentów. W ciągu ostatniego roku wielkość tej grupy prawie się nie zmieniła.

Blisko dwie trzecie internautów (19% ogółu dorosłych) korzystało w ciągu ostatniego miesiąca z komunikatorów np. serwisów takich jak gadu-gadu.

Więcej niż jedna czwarta internautów (8% ogółu respondentów) w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie prowadziła przez internet rozmowy telefoniczne korzystając z usługi VoIP za pomocą komunikatorów, takich jak np. Skype.

16% ogółu badanych czyta internetowe wersje gazet codziennych, 8% Polaków słucha przez internet radia, a 4% ogląda przez internet telewizję.

Osoby mające w domu dostęp do internetu najczęściej łączą się z nim przez stałe łącze obsługiwane przez firmę oferującą usługi telekomunikacyjne (11% ogółu dorosłych).

W ciągu ostatniego roku zwiększyła się grupa osób korzystających ze stałego łącza oferowanego przez operatora telekomunikacyjnego. Przez modem łączy się 5% ogółu respondentów, czyli prawie co piąty mający dostęp do sieci internetowej w domu.

Mniejsze grupy badanych łączą się z internetem za pomocą stałego łącza obsługiwanego przez firmę oferującą telewizję kablową bądź przez sieć lokalną (po około 4% ogółu) albo korzystają z innych sposobów (np. przez łącze radiowe, satelitarne – 3% dorosłych).

Obecnie ponad połowa Polaków (54%) ma telefon komórkowy do osobistego użytku. W ciągu roku odsetek użytkowników zwiększył się o 7 punktów procentowych. W najmłodszej grupie badanych osób telefon komórkowy ma blisko 90% respondentów, w najstarszej – mniej więcej 10%.

Ponad połowa użytkowników komórek (30% ogółu ankietowanych) ma telefon wyposażony w funkcję pozwalającą na połączenie z internetem. Korzysta z niej około jednej trzeciej badanych mających taką możliwość (9% ogółu).

Prawie trzy czwarte respondentów (72%) ma w domu telefon stacjonarny, a połowa (50%) – telewizję kablową lub satelitarną.

PAPPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...