| Udostępnij

.eu dla wszystkich

Od godziny 11 w piątek każdy mieszkaniec UE może starać się o zarejestrowanie własnej strony internetowej na nowej domenie “.eu”.

Dotychczas takie wnioski mogły składać jedynie firmy i instytucje publiczne. Robiły to chętnie – od grudnia wpłynęło ponad 300 tys. wniosków.

O udostępnieniu możliwości rejestrowania własnej strony internetowej na domenie “.eu” poinformowała w piątek na konferencji prasowej unijna komisarz ds. mediów Viviane Reding.

“Europa i jej obywatele mogą teraz, chronieni przepisami UE, zaznaczyć w internecie swoją europejską tożsamość” – powiedziała. Komisarz zapewniła, że tą inicjatywą UE opowiada się za wolnością słowa i prawem do swobodnego wyrażania swoich opinii. “Zobowiązujemy się do chronienia tej wartości” – zaznaczyła Reding.

Z wnioskami o rejestrację nazwy swojej strony internetowej należy się spieszyć, ponieważ obowiązuje zasada “kto pierwszy, ten lepszy” przy zajmowania określonych nazw. Raczej nie będzie już można wykorzystać takich nazw jak “sex.eu” czy “biznes.eu”, ponieważ do tej pory ubiegano się o nie najczęściej.

Nazwa musi się składać z minimum dwóch znaków wybranych spośród liter od a do z, cyfr od 0 do 9 oraz ewentualnie łącznika “-”.

Dziennikarze na konferencji prasowej zwrócili uwagę na fakt, że mimo, iż KE chwali się ponad 300 tys. zgłoszeniami o rejestrację, dotychczas zarejestrowano jedynie 54 tys. wniosków. Dociekali, czy dobrym pomysłem jest otwarcie w związku z tym domeny dla osób prywatnych i czy nie grozi to “zalaniem” administratora wnioskami.

Komisarz Reding tłumaczyła, że nie będzie żadnych problemów, ponieważ wniosków od osób prywatnych nie trzeba weryfikować pod kątem ich zgodności z prawem. Chodzi o to, że wnioski od firm i instytucji trzeba było sprawdzać, czy rzeczywiście od takich pochodzą.

Najwięcej domen .eu, jak na razie, zarejestrowali Niemcy – 422 tys., Brytyjczycy – 271 tys., Holendrzy – 155 tys. i Włosi – 81 tys. W Polsce jest już ponad 22 tys. – Cieszy szybko rosnąca liczba polskich domen .eu, zbliżamy się do czołówki pod tym względem – mówi Marcin Majerek z firmy Domeny.pl, rejestratora domen .EU w Polsce. – Nie wykluczone, że jeszcze w tym tygodniu będziemy mieli 50 tys. domen unijnych.

W piątek, tuż po godzinie 11.00, pierwszymi domenami zarejestrowanymi w fazie Landrush były: “dekoration.eu”, “buchung.eu”, “tankstellen.eu”, “exhibitionist.eu”, “eurorechner.eu”. Według informacji podanych przez EURid tuż po rozpoczęciu Otwartej Rejestracji tempo zgłaszania nowych nazw domen wyniosło 76 na sekundę.

Domeną zarządza rejestrator – belgijsko-włosko-szwedzka organizacja non profit EURid. Na jej stronie internetowej www.eurid.org można znaleźć listę rejestratorów z poszczególnych krajów, którzy udostępniają usługę.

Rejestracja kosztuje 10 euro, ale trzeba też ponieść koszt marży nałożonej przez wybranego administratora.

Komisja Europejska chce, by domena “.eu” dorównała pod względem popularności domenie “.com”.

PAPPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...